Dolnośląskie / Polska

Wrocław, Ostrów Tumski, rynek, odkrywanie dziejów Wrocławia

Wrocław, Ostrów Tumski

Kto chce lepiej poznać Wrocław i jego najstarsze dzieje, ten jego zwiedzanie powinien rozpocząć od spacerku po Ostrowie Tumskim. To najstarsza część miasta, znana z pięknych zabytków oraz miejsc, których historię warto lepiej poznać. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Z kart historii – Wrocław Tumski i jego dzieje

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, nic więc dziwnego, że wszystkie przewodniki zalecają rozpoczęcie wycieczki po stolicy Dolnego Śląska od spaceru po tej jego części. To właśnie tu, na Ostrowie Tumskim, około 1000 roku powstał zamek śląskich Piastów, a następnie liczne kościoły. Gdy w XIV wieku książęta przenieśli się na teren dzisiejszej starówki, Ostrów Tumski stał się miejscem „zarezerwowanym” dla kościołów i obiektów związanych z władzą duchowną. Do dziś ta część Wrocławia ma swój indywidualny charakter, a spacer po jej terenie przypomina podróż w czasie. Brukowane uliczki, kamienice o historycznych elewacjach oraz latarnie gazowe – wszystko to sprawia, iż w tej części Wrocławia panuje niepowtarzalna atmosfera. A jakie atrakcje czekają tu na miłośników historii i zabytkowych budowli?

Katedra św. Jana Chrzciciela

Wrocław, Ostrów Tumski
Wrocław, Ostrów Tumski

To jeden z najważniejszych zabytków sakralnych na terenie Dolnego Śląska oraz atrakcja, z którą najczęściej kojarzony jest Ostrów Tumski. Strzeliste wieże tej świątyni zajmują bardzo ważne miejsce w panoramie miasta, sprawdzają się też rewelacyjnie jako punkty widokowe. Sama katedra przyciąga swą potężną sylwetką oraz fasadą, która na każdym turyście może zrobić wrażenie. Uwagę przyciąga romańska rzeźba lwa przy głównym wejściu do kościoła oraz piękny portal, przez który można wejść do wnętrza świątyni. Od XII wieku służyła ona m. in. jako miejsce pochówku wrocławskich biskupów, zatem wśród znajdujących się tu dzieł sztuki miejsce bardzo ważne zajmują okazałe nagrobki. Katedra zachwyca też barokowymi kaplicami, obrazem Matki Boskiej Sobieskiej oraz potężnymi organami, które pierwotnie znajdowały się w Hali Stulecia

Wrocław, Ostrów Tumski

Kościół Świętego Krzyża

Kolejnym kościołem, któremu podczas zwiedzania tej części Wrocławia warto poświęcić swój czas, jest kościół Świętego Krzyża. Ufundowany w XIII wieku przez księcia Henryka IV Prawego, miał zakończyć spór między księciem, a biskupem Tomaszem II. Świątynia ta jest ciekawa głownie ze względu na fakt, iż w jednej bryle tak naprawdę kryją się dwa kościoły: kościół Świętego Krzyża oraz kościół św. Bartłomieja – patrona Piastów Śląskich.

Kościół św. Idziego

Ten niewielki kościółek ma ogromną wartość artystyczną i historyczną. Wzniesiony w początkach XIII wieku, jest najstarszą zachowaną świątynią na terenie Wrocławia. Późnoromańska, jednonawowa budowla, do dziś służy wiernym – przede wszystkim tym najmłodszym, którzy mogą siętu spotykać podczas mszy szkolnych.

Muzeum Archidiecezjalne

Kto chce ujrzeć wyjątkową kolekcję dzieł sztuki, ten koniecznie powinien zajrzeć do wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego. Działa ono od 1898 roku, a w jego zbiorach ujrzeć można wiele cennych rzeźb i obrazów. Egipska mumia, zbiory sztuki etruskiej – oto kolejne atrakcje, które czekają na gości w murach tej placówki muzealnej.

Wrocław, Ostrów Tumski
Wrocław, Ostrów Tumski

Most Tumski

Jednym z symboli Ostrowa Tumskiego jest Most Tumski, bardzo chętnie odwiedzany przez zakochanych i Młode Pary. Obwieszona kłódkami konstrukcja to ciekawy zabytek z końca XIX wieku, który połączył teren Ostrowa Tumskiego z Wyspą Piaskową. Most ten może się pochwalić ciekawymi ozdobami. To rzeźby, które przedstawiają bardzo ważnych dla regionu świętych: św. Jadwigę (patronkę Dolnego Śląska) oraz św. Jana Chrzciciela (patrona Wrocławia).

Rzeźba św. Jana Nepomucena

Rzeźba św. Jana Nepomucena na placu Kościelnym jest jednym z ciekawszych dzieł barokowych, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po Wrocławiu. Kto przystanie przy tym pomniku, ten będzie mógł poznać losy świętego i męczennika, skazanego na śmierć za to, iż dochował tajemnicy spowiedzi. Wrocławska rzeźba św. Jana Nepomucena powstała w latach 1730-1732, a jednym z jej głównych zadań było przypominanie o tym, jak ważnym dla katolików sakramentem jest spowiedź.

Wrocław, Ostrów Tumski
Wrocław, Ostrów Tumski

Pomnik biskupa Kominka

Od 2005 roku, w czasie spaceru po Ostrowie, ujrzeć można pomnik biskupa Kominka. To on w 1965 roku wystosował słynny list do biskupów niemieckich, który zapoczątkował proces pojednania pomiędzy narodami. W mieście, które wyjątkowo mocno zostało dotknięte wojną, taki pomnik jest obiektem wyjątkowo ważnym.

Zwiedzanie Wrocławia może się okazać niezwykłym doświadczeniem dla każdego miłośnika historii. Kto zajrzy na teren Ostrowa Tumskiego, ten będzie mógł ujrzeć obiekty, które mogą się pochwalić wspaniałą przeszłością oraz pięknym wyglądem.

Wrocław, Ostrów Tumski
Wrocław, Ostrów Tumski
Wrocław, Ostrów Tumski

Zobacz też: Dawid Podsiadło w Chorzowie

1 Comment

  • Lubliniec: co warto zobaczyć?
    10 maja 2023 at 11:57

    […] Lubliniec jest jednym z ciekawszych miast na terenie Górnego Śląska, a powodów, dla których warto zajrzeć na jego teren, jest sporo. Jakie atrakcje zasługują tutaj na szczególne wyróżnienie? […]

    Reply

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!