Grecja / morze

Plaża Balos na Krecie

Plaża Balos koło Chanii na Krecie

Plaża Balos, jedna z najpiękniejszych plaż na Krecie, niedaleko miasta Chania, zaraz za Maleme. Na Balos można dotrzeć na dwa sposoby, pierwszy to statek. Statki odpływają z niewielkiego portu znajdującym się obok miejscowości Kissamos. Rejs statkiem trwa około 60 minut.

Drugim sposobem na dotarcie na plażę Balos jest samochód. Jest to równoznaczne z pokonaniem odcinka szutrowej drogi łączącej wioskę Kalyviani z parkingiem znajdującym się na szczycie wzgórza wznoszącego się nad samą plażą.

plaża Balos
plaża Balos

Odległość dzieląca te dwa miejsca to około 10 kilometrów. Duża część szutrowej drogi jest w bardzo dobrym stanie, więc bez problemu możecie dojechać tu zwykłym osobowym samochodem. Zdążają się jednak miejsca gdzie skały spadają na drogę.

plaża Balos

Zejście na plażę jest w miarę łatwe, powrót na parking szczególnie w lipcu i w sierpniu jest piekielnie trudne ze względu na temperaturę. Płycizna która jest pomiędzy półwyspami powoduje nagrzanie wody. Widok na samą plaże zapiera dech w piersiach. Laguna Balos to magiczne miejsce.
Podobno to miejsce dawno temu było kryjówką okolicznych piratów. W oddali widać ich główną, historyczną siedzibę, wyspę Gramvoussa.
Pierwsze co rzuca się w oczy to kolor wody. Kolor laguny jest turkusowy, a biały piasek potęguje barwy. Tak więc laguna Balos jest doskonałym miejscem na spędzenie dnia poświęcając go na kąpiele i opalanie.

Warto tu jeszcze wrócić!

plaża Balos
plaża Balos na Krecie
plaża Balos na Krecie
plaża Balos na Krecie
plaża Balos na Krecie
plaża Balos na Krecie

No Comments

    Leave a Reply