Austria / miasto

Klagenfurt am Wörthersee Austria

Klagenfurt am Wörthersee

W drodze do Włoch zatrzymaliśmy się w uroczej miejscowości Klagenfurt. Po 27 latach powracamy w to miejsce. Wtedy zatrzymaliśmy się na polu namiotowym Camping Klagenfurt am Wörthersee   Z każdą kolejną naszą wizytą w Austrii, ten kraj co raz bardziej nam się podoba. Uśmiechnięci i sympatyczni ludzie, porządek na ulicach, pieczołowicie odrestaurowane zabytki architektoniczne. Piękne, turkusowe jezioro Wörthersee. Miasto nazywane jest perłą renesansu, włoscy architekci zaprojektowali je ponad 800 lat temu. Największe miasto w Karyntii a jednocześnie jej stolica. To tutaj stykają się różne kultury i wpływy.

Stadion Wörthersee

W Klagenfurcie jest stadion na którym swoje mecze rozgrywa SK Austria Klagenfurt https://www.skaustriaklagenfurt.at obecnie w Bundeslidze Austriackiej. Co ciekawe, właśnie na tym stadionie w 2008 roku, 8 czerwca Polska zagrała z Niemcami swój pierwszy mecz na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Drużyna Niemiec wygrała 2:0, obie bramki strzelił Lukas Podolski w 20’ i 72’ minucie. Ostatni mecz rozegraliśmy z Chorwatami i niestety również na tym stadionie przegraliśmy 1:0. Jedyną bramkę strzelił Ivan Klasnić w 53’. Zajęliśmy ostatnie miejsce w grupie.

Jezioro Wörthersee

Jezioro Wörthersee widać z autostrady A2 w kierunku Włoch. Na wschodnim krańcu jeziora położone jest miasto Klagenfurt am Wörthersee, na północnym brzegu – miejscowości Pörtschach am Wörther See i Krumpendorf am Wörthersee, na południowym – Maria Wörth i Reifnitz, a na zachodnim skraju – Velden am Wörther See. Lustro wody wygląda jak błękitna laguna. Udało nam się zamoczyć nogi. Jezioro położone jest na wysokości 440 m n.p.m. i jest niezwykle czystym jeziorem.

Minimundus

Tym razem nie było okazji zajrzeć do Minimundus, czyli Parku Miniatur. Zgromadzono tutaj około 150 wyjątkowo starannie wykonanych miniatur znanych na świecie obiektów architektury, wykonanych w skali 1:25. Sam Park został otwarty w 1958 roku, 27 lat temu mieliśmy szczęście odwiedzić to miejsce. Sam park zajmuje obecnie 26 tysięcy m2. poza miniaturami w parku znajduje się również planetarium.

No Comments

    Leave a Reply