Barcelona / Hiszpania / Katalonia

Camp Nou: rewolucja Stadionu Barcelony

Camp Nou, jedno z najważniejszych miejsc w świecie futbolu, zaplanowało gruntowną przebudowę z okazji pięćdziesiątej rocznicy istnienia. Barcelona FC postawiła sobie ambitne cele, mające uczynić stadion zintegrowanym i nowoczesnym środowiskiem miejskim. Kluczowym punktem restrukturyzacji było zwiększenie liczby miejsc na widowni o imponujące 13 500, z czego co najmniej połowa miała być zadaszona, zmierzając do uczynienia Camp Nou trzecim co do wielkości stadionem na świecie.

Nowy stadion Camp Nou

Norman Foster i Nowa Era

18 września 2007 r. brytyjski architekt Norman Foster i jego firma zostali wybrani do przeprowadzenia „restrukturyzacji” Camp Nou. Plan obejmował dodanie 6000 miejsc siedzących, osiągając maksymalną pojemność 105 000, przy szacunkowym koszcie 250 milionów euro. Zarząd Barcelony, w duchu zobowiązań, zatwierdził sprzedaż dawnego poligonu, Mini Estadi, aby sfinansować przebudowę, mimo znacznego sprzeciwu. Chociaż początkowo planowano rozpoczęcie projektu w 2009 r. i zakończenie go w sezonie 2011–2012, kryzys finansowy w 2008 r. wpłynął na przesunięcie terminów.

Projekt Camp Nou

Przełom a Kryzys Finansowy

W maju 2010 roku, Sandro Rosell, ówczesny kandydat na prezydenta Barcelony, odmówił sprzedaży Mini Estadi, nazywając to „sprzedażą klejnotów koronnych”. Jego wybór 30 czerwca 2010 roku skutecznie wstrzymał plany przebudowy Camp Nou. Ten okres kryzysu finansowego przyniósł stagnację, jednak klub pozostał nieustępliwy w dążeniu do stworzenia nowoczesnego stadionu dla swoich kibiców.

Projekt Camp Nou widok na Barcelonę

Odrzucenie Nowego Stadionu, Wybór Przebudowy

W styczniu 2014 roku zarząd Barcelony odrzucił opcję budowy nowego stadionu ze względu na ograniczenia finansowe, zamiast tego postanawiając się na gruntowną przebudowę Camp Nou, zwiększając pojemność do 105 000 widzów. Prognozy zakładały realizację projektu od 2017 r. do początku 2021 r. i szacowany koszt wynoszący około 495 mln funtów (600 mln euro). To jedno z najdroższych rozszerzeń, ale zarazem jedno z najbardziej ambitnych.

przekrój nowego Camp Nou

Plan Rozbudowy i Technologiczna Rewolucja

W maju 2015 roku opublikowano ulepszony plan, ukazujący zadaszenie nad trybunami oraz szczegółowe rozbudowy miejsc siedzących. Planowano rozpoczęcie budowy w 2019 r., zakończenie w lecie 2024 r. To jednak nie był łatwy proces. 28 kwietnia 2022 r. Rada Miasta Barcelony wydała pozwolenie na remont po sezonie 2021–22 po kilku opóźnieniach.

makieta Camp Nou

Remont i Przyszłość

Prace remontowe rozpoczęły się 1 czerwca 2023 r., a skupią się na aspektach technologicznych pierwszego i drugiego poziomu. Wyburzenie trzeciej kondygnacji zaplanowano na połowę 2023 r., a zakończenie remontu przewiduje się na sezon 2025–26. Na czas remontu Barcelona przeniosła się do Estadi Olímpic Lluís Companys na Montjuïc.

Projekt Camp Nou

Perspektywa Mistrzostw Świata FIFA 2030

Camp Nou staje się jednym z potencjalnych miejsc organizacji Mistrzostw Świata FIFA 2030. Ta perspektywa podkreśla nie tylko prestiż stadionu, ale także rolę, jaką odgrywa w światowym sporcie.

Podsumowanie

Przebudowa Camp Nou to nie tylko inwestycja w infrastrukturę sportową, ale również przejaw determinacji Barcelony w tworzeniu stadionu, który będzie świadkiem kolejnych wielkich chwil klubu. Wkrótce kibice mogą spodziewać się nowoczesnego, zadaszonego obiektu, gotowego na przyszłe wyzwania piłkarskiej sceny.

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!