morze / Włochy

Amalfi Włochy

Amalfi, jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi

Największe miasto wybrzeża Amalfitańskiego, naszym zdaniem jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie i na świecie.

Amalfi jest najczęściej odwiedzane przez turystów, ale i również przez celebrytów, aktorów czy też sławnych piłkarzy. Podczas naszego pobytu w Amalfii, wakacje tam spędzał również David Backham z dziećmi.

Piękne widoki, błękitna woda morza śródziemnego, czyni Amalfi niezwykłym miejscem turystycznym. Samo Amalfi zamieszkuje tylko 5421 mieszkańców, co ciekawe, w czasie wakacji liczba turystów jest kilkakrotnie większa niż osób zamieszkujących.

Amalfi jest jednym z najdroższych i najbardziej luksusowych kurortów wakacyjnych we Włoszech. Wielu popularnych aktorów ma tutaj swoje apartamenty.

Miasto wyróżnia się malowniczym położeniem. Powstało w wąwozie, a otaczające je wzgórza wypełnione są winnicami tarasowymi.

Wybrzeże amalfitańskie jest wpisane na listę Dziedzictwa Światowego UNESCO.

Atrani, miejscowość zaraz obok Amalfi.

Amalfi
Amalfi
Amalfi

Wizytówką miasta jest katedra pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła. Niestety nie udało nam się zajrzeć do środka, katedra była zamknięta. Być może z powodu panującej pandemii.

Amalfi to dawna kolonia rzymska. Jest położone na przecięciu szlaków handlowych świata arabskiego i zachodnioeuropejskiego. W X–XI wieku na terenie Wybrzeża Amalfi istniało Księstwo Amalfi, którego centrum znajdowało się w mieście Amalfi. Wybrzeże Amalfi było później kontrolowane przez Księstwo Salerno.

Jedyną drogą lądową na wybrzeże Amalfi jest 40-kilometrowa długa, wąska i kręta Strada Statale 163, która biegnie wzdłuż wybrzeża od miasta Vietri sul Mare na wschodzie do Positano na zachodzie.

Droga była tak wąska, że za każdym razem, gdy mijaliśmy autobus, musieliśmy chować lusterka samochodu.

Amalfi jest popularnym celem turystycznym, zwłaszcza w okresie letnim. W mieście działa wiele restauracji i sklepów z rękodziełem, a także liczne hotele i pensjonaty. W okolicy Amalfi znajduje się wiele atrakcji turystycznych, takich jak park narodowy Cilento i Vallo di Diano oraz miasta Salerno i Pompei.

Amalfi
Amalfi
Amalfi

Spalanie na tych uliczkach wynosiło w granicach 20 litrów na 100 km. Na szczęście przy głównej drodze są stacje paliw.

Warto wspomnieć, że na samym wybrzeżu Amalfi znajduje się trzynaście gmin.

Wybrzeże Amalfi znane jest z produkcji likieru limoncello, z cytryn zwanych po włosku jako sfusato amalfitano, które są uprawiane w tarasowych ogrodach wzdłuż całego wybrzeża od lutego do października.

Co ciekawe, tamtejsze cytryny są co najmniej dwukrotnie większe od tych, na innych zakątkach świata. Mają grubą i pomarszczoną skórkę o bardzo intensywnym zapachu oraz słodkim i soczystym miąższu. Cytryna Amalfi jest niezbędnym składnikiem w gastronomii wybrzeża: sok, miąższ, skórka, a nawet liście są używane w kuchni.

W średniowieczu sorbet robiono ze śniegu zebranego wysoko w górach i przechowywano w głębokich jaskiniach aż do lata, kiedy to pojawiał się na stołach bogatych kupców z Amalfi, by zaskoczyć swoich przyjaciół oraz bogatych gości. Jednego jesteśmy pewni, nie widzieliśmy jeszcze nigdzie na ziemi tak zjawiskowego i romantycznego miejsca na ziemi jak Amalfi.

Amalfi
Amalfi
Amalfi
Amalfi
Amalfi

No Comments

    Leave a Reply