Kampania / morze / Włochy

Positano Włochy – jednym z najpiękniejszych miast we Włoszech!

Byliśmy w gorące popołudnie w Positano. Malownicze, jedno z kilku najpiękniejszych miejsc we Włoszech. Positano, malownicze, urocze, romantyczne. Idealne miejsce dla par. Dojazd do tego miejsca jest taki sam jak do Amalfi, niezwykle kręte i wąskie uliczki. Po Positano można poruszać się pieszo lub samochodem, jest tylko jedna główna droga (nie ma miejsca na więcej).

Positano Włochy
Uliczki w Positano
Positano Włochy
Bardzo wąskie uliczki w Positano
Positano Włochy
Sklepiki
Positano Włochy
Hotel Covo dei Saraceni

Historia i kultura Positano

Positano to urocze miasteczko, położone na wybrzeżu Amalfi, które jest znane z unikatowej architektury i pięknych widoków. W ciągu wieków, miasto zawsze przyciągało ludzi swoją wyjątkową atmosferą, której nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie. W ciągu swojej długiej historii Positano był ważnym ośrodkiem handlu i rybołówstwa, a dziś jest znany z przemysłu turystycznego i produkcji wyrobów włókienniczych. Znajdziesz tutaj wiele sklepów, które oferują ręcznie robione wyroby, a także restauracje serwujące lokalne potrawy.

Atrakcje turystyczne

Positano jest znanym miejscem turystycznym i jest domem dla wielu atrakcji. Jednym z najważniejszych punktów programu jest wizyta w kościele Santa Maria Assunta, w którym znajduje się słynny czarny krucyfiks. Ponadto, zdecydowanie warto zobaczyć zabytkowy młyn Valle dei Mulini, który jest jednym z symboli miasta. Z wyjątkowego punktu widokowego, Punta Reginella, można podziwiać panoramę miasta i morza. Po zwiedzeniu zabytków, warto również zrelaksować się na jednej z pięknych plaż, na przykład na plaży Spiaggia Grande, która jest jednym z największych i najpiękniejszych miejsc w okolicy.

Praktyczne wskazówki

Jeśli planujesz wakacje w Positano, istnieje kilka ważnych wskazówek, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, miasto jest bardzo strome, co oznacza, że należy się przygotować na wędrówki po stromych uliczkach. Warto również wziąć ze sobą wygodne buty i ubrania, ponieważ temperatura może się zmieniać w ciągu dnia. Ostatecznie, dobrze jest zarezerwować nocleg wcześniej, ponieważ w sezonie letnim, miasto jest bardzo popularne i może być trudno znaleźć wolne miejsca noclegowe.

Architektura

Lokalne sklepiki przyklejone są do domów i skał, które z każdej strony otaczają miasteczko. Do samej plaży jedynie dojdziemy, ruch dla samochodów jest zamknięty. Parkingi niestety sporo kosztują, za każdą rozpoczętą godzinę kilkadziesiąt euro. Nie ma możliwości zaparkować gdziekolwiek i zostawić samochód, nie ma miejsca. Jest tak ciasno, że za każdym razem kiedy mijam autobus, muszę składać lusterka. Wszystkie parkingi wypchane są do granic możliwości. Samochody poukładane dosłownie jak puzzle, zostawiasz samochód, oddajesz kluczyki, informujesz orientacyjnie na ile godzin zamierzasz go zostawić, obsługa parkuje samochód w odpowiednim miejscu.

Positano Włochy
Le Petit Murat
Positano Włochy
Positano z drona
Positano Włochy
Budynki na skalnej ścianie
Positano Włochy
Positano i wąskie uliczki
Positano Włochy
Positano widziane z drona

Tak jak w pozostałych miejscowościach Wybrzeże Amalfitańskiego, Positano również jest bardzo małym miasteczkiem turystycznym. Zamieszkuje je 3862 osoby. Na przełomie II i I wieku p.n.e. wybrzeże zaczęło wypełniać się willami należącymi do rzymskiej arystokracji. Jedna z rezydencji istniała na terenie współczesnego Positano, nieopodal plaży, tam gdzie stoi dziś kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (wł. Chiesa di Santa Maria Assunta) We średniowieczu

Positano kościół Włochy
Kościół w Positano

Republika Amalfi

Positano było jednym z portów potężnej Republiki Amalfi. W Positano nie ma za to wielu zabytków, prawie wszystkie są w rękach prywatnych i zostały zamienione na hotele czy restauracje. Najważniejszym zabytkiem Positano jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. (wł. Chiesa di Santa Maria Assunta). Największym skarbem kościoła jest umieszczona nad głównym ołtarzem bizantyjska ikona czarnej Madonny z dzieciątkiem. Najlepszym sposobem na dotarcie do Positano jest podróż statkiem. Rejs z Sorrento trwa około 50 minut i jest obsługiwany od kwietnia do października.

Zobacz: San Remo i Triest

2 komentarze

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!