Polska / Śląskie / zamek

Zamek Mirów – Historia, Architektura i Turystyka

Ruiny Zamku w Mirowie z dron

To już kolejny zamek który udało nam się odwiedzić. Trafiliśmy akurat na remont, uzupełniano mur obwodowy, uzupełniano mur zamku głównego, zabezpieczano korony oraz uzupełniano ubytki w otworach okiennych i drzwiowych.

Zamek Mirów to piękna budowla, która od wieków przyciąga uwagę turystów i miłośników historii. Ten zamek, zlokalizowany w województwie śląskim, stanowi jedno z najważniejszych miejsc turystycznych Polski. W tym artykule przyjrzymy się bliżej historii i architekturze zamku Mirów oraz omówimy jego atrakcje turystyczne.

Historia Zamku Mirów

Zamek Mirów został zbudowany w XV wieku przez rycerza Jana Długosza, który był sekretarzem króla Kazimierza Jagiellończyka. Zamek ten był zawsze związany z historią Polski i miał znaczenie strategiczne dla obrony granicy z Czechami. W czasie swojej długiej historii zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i przeżywał różne okresy rozbudowy i modernizacji.

W czasie II wojny światowej zamek Mirów został poważnie zniszczony, jednak w latach 70. XX wieku przeprowadzono prace rekonstrukcyjne, dzięki czemu udało się przywrócić mu dawny blask. Obecnie zamek Mirów jest jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zamków w Polsce.

Architektura Zamku Mirów

Zamek Mirów jest przykładem gotyckiej architektury obronnej. Posiada kilka charakterystycznych elementów, takich jak fortyfikacje, baszty, sklepione pomieszczenia i dziedziniec. Warto zwrócić uwagę na pięknie zdobione portaliki, krużganki i klatki schodowe.

Zamek Mirów jest także bogato wyposażony w oryginalne meble, broń, ryngrafy i obrazy, które prezentują dawny styl życia szlacheckiego.

Atrakcje turystyczne Zamku Mirów

Zamek Mirów to nie tylko piękna budowla, ale również ważne miejsce dla turystów. Wokół zamku znajduje się wiele atrakcji, które warto zobaczyć.

Jednym z najciekawszych miejsc w okolicy zamku jest Muzeum Regionalne w Żarkach. Znajduje się tam wiele cennych eksponatów, które prezentują historię regionu.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić, jest Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Rudach. Jest to jedno z najstarszych sanktuariów w Polsce, które przyciąga wielu pielgrzymów.

Zamek w Mirowie
Zamek w Mirowie
Zamek w Mirowie widok na Zamek w Bobolicach
Zamek w Mirowie widok na Zamek w Bobolicach

Zamek w Bobolicach – niestety ścieżka jest zamknięta między zamkami

Zamek w Bobolicach
Skałki Mirowskie na Jurze

Popadł w ruinę i częściowo został rozebrany.  Większość jurajskich zamków spotkał tragiczny los podczas szwedzkiego „potopu”. Zniszczono, złupiono czy też spalono Bobolice, Olsztyn, Rabsztyn, Smoleń.

skałki na jurze
Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska
jura krakowsko-częstochowska na jeden dzień
jura krakowsko-częstochowska na jeden dzień
jura krakowsko-częstochowska skały
jura krakowsko-częstochowska skały
jura krakowsko-częstochowska skały

Zamek w Mirowie pomimo odbudowy nie wraca do dawnej świetności. Pracom konserwatorskim poddano również inne zamki w Bydlinie, Ojcowie, Rabsztynie … Pierwsze prace zabezpieczające Zamek w Mirowie podjęto w 1961 r.

jura krakowsko-częstochowska skałki wspinaczkowe

Zwiedziliśmy cały kompleks zamkowy, wspinaliśmy się po skałach które bezpośrednio sąsiadują z zamkiem. Szkoda tylko że nie można przejść między Zamkiem w Mirowie a Zamkiem w Bobolicach. Dowiedzieliśmy się w informacji, że działki pomiędzy zamkami należą do kilkudziesięciu różnych właścicieli. Z tego powodu nie ma możliwości udostępnienia turystom przejścia ścieżką spacerową.

Cennik biletu wstępu na Zamek Mirów

 (lipiec 2020r.):

  • cena biletu normalnego 7 PLN
  • cena biletu ulgowego 5 PLN
jura krakowsko-częstochowska skałki wspinaczkowe
jura krakowsko-częstochowska skałki wspinaczkowe
Ruiny Zamku w Mirowie z drona
Zamek w Mirowie


Zobacz też: Hotel w Hurghadzie, Łeba-położenie na mapie Polski

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!