miasto / morze / Sycylia / Włochy

Anna i Robert Lewandowscy w Noto, Włochy

Ania i Robert Lewandowscy w Noto

Anna i Robert Lewandowscy spędzają ostatnie chwile wakacji w Noto, niedaleko Syrakuz na Sycylii we Włoszech. W Noto miał miejsce pokaz mody Dolce & Gabbana w którym wzieli udział Sharone Stone, Monica Bellucci, Ludi Lin, Lady Kitty Spencer, Heidi Klum, Emma Roberts, Mariah Carey oraz Ania i Robert Lewandowscy.

Rober Lewandoski i jego żona spacerowali wzdłuż Corso Vittorio Emanuele i zjedli obiad w restauracji przy Via Rocco Pirri, po czym wrócili do hotelu mieszczącego się w prestiżowym pałacu Via Cavour.

Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy

Spędzając wakacje na Sycylii obowiązkowym punktem powinno być właśnie zwiedzanie Noto. Jest to przepiękna miejscowość, gdzie warto spędzić co najmniej 2-3 dni o ile uwielbiasz zwiedzać i spędzać czas aktywnie.

Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy

Jest to raj dla wielbicieli cudownej, barokowej architektury, wszelkich świątyń, zamków i ogólnie pojętego budownictwa. Miasto również słynie bardzo szerokiej oferty gastronomicznej, więc wypicie pysznej, włoskiej kawy, zjedzenie obiadu czy kolacji w klimatycznym miejscu na środku zachwycającej uliczki nie jest najmniejszym problemem.

Z czego słynie Noto?

Historia Noto miała swój kres w 1693 roku, kiedy doszło potężnego trzęsienia ziemi. Była to jedna z najczarniejszych dat dla tej części Europy, ponieważ kataklizm zrównał z ziemią aż 45 miast. Niestety jednym z nich było Noto.

Patrząc na to przepiękne miasteczko, można jednak dostrzec, że był to początek nowej, pięknej historii. Mieszkańcy ze względu na zniszczenia opuścili miasto i podjęli decyzję o jego odbudowie kilka kilometrów dalej.

Dzięki temu powstała piękna, jednolita, barokowa zabudowa. Samo miasteczko Noto posiada aż 32 miejsca sakralne (kościoły, klasztory) i aż 40 pałaców. Uliczki są wąskie i równomiernie zabudowane. Dzięki temu, że miasto zostało od zera zbudowane na przełomie XVII i XVIII wieku jest wykonane w całości w jednym, barokowym stylu.

Nie ma wątpliwości, że jest to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Zostało również docenione w 2002 roku, kiedy to wpisano je na listę UNESCO.

Noto jest jednym z tych miast, którego zwiedzania nie trzeba zbytnio planować. Wystarczy tam być i całkowicie się mu oddać. Znalezienie przepięknych pereł architektonicznych baroku nie jest trudne. W międzyczasie można poczuć klimat tego miasteczka korzystając z oferty gastronomicznej w klimatycznych, ciasnych uliczkach. Dobrym czasem na odwiedzenie Noto będzie trzecia niedziela maja, kiedy to odbywa się święto kwiatów.

Co zobaczyć w Noto? Katedra w Noto

Najbardziej znanym miejscem jest niewątpliwie Katedra w Noto wybudowana w XVIII wieku. Niestety nie jest w pełni oryginalna, ponieważ w 1996 roku doszło do zawalenia się kopuły katedry, uległo wtedy zniszczeniu wiele cennych dzieł sztuki i sam budynek. Został on oczywiście odrestaurowany w barokowym stylu. Jest to jedna z piękniejszych budowli tego miasta z wykutymi w kamieniu schodami i herbem miasta na portalu.

We wnętrzu katedry miłośnicy dzieł sztuki odnajdą rzeźby Netino Pirrone czy dzieła Guliana da Palazzolo. Samo wnętrze jest wykonany w kształcie krzyża.

Ratusz miejski – Palazzo Ducezio

Kolejna, bardzo popularna atrakcja Noto. Pałac wybudowano w połowie XVIII wieku i robi on ogromne wrażenie nie tylko z zewnątrz. Bardzo chętnie jest on odwiedzany ze względu na słynną Sala degli Specchi, czyli salę luster. Znajduje się tu jeden z najbardziej charakterystycznych obrazów, na którym oficer wojskowy wskazuje Królowi na Górę Alverię, gdzie ma zostać odbudowane miasteczko Noto po trzęsieniu ziemi. Sam obraz pochodzi z 1826 roku. W ratuszu znajduje się również wiele balkonów, z których rozpościera się widok na miasto.

Święto kwiatów w Noto

Miasteczko to słynie również ze święta kwiatów. Będąc na Sycylii w okresie majowym odwiedzenie Noto będzie niezapomnianym doświadczeniem. Odbywa się ono w maju i niewątpliwie jest tam wtedy mnóstwo turystów. Dokładniej mówiąc w trzecią niedzielę maja całe miasto jest ustrojone kwiatami a od Via Corrado Nicolaci aż do Montevergini rozciąga się ogromny, kolorowy dywan kwiatów.

cytryna w Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy

Świątynie w Noto

Nie sposób jest wymienić, a co dopiero zwiedzić wszystkie obiekty sakralne w Noto, jednak jest kilka charakterystycznych, którym warto poświęcić trochę czasu: San Carlo Borromeo to zachwycający kościół, który łączy w sobie style joński, koryncki i dorycki. San Francesco skojarzymy z imponującymi, pięknie zdobionymi, drewnianymi drzwiami, San Domenico z wyjątkowymi, bogato zdobionymi ołtarzami i wyjątkowymi obrazami czy Santa Chiara, która posiada cudowną dzwonnicę i słynne 12 kolumn z 12 posągami apostołów.

Noto z drona, Sycylia, Włochy

Nocleg w Noto również może być atrakcją

Jako, że w mieście jest mnóstwo pałaców i pięknych budowli, to wiele z nich służy za hotele. Bez problemu można znaleźć noclegi w tego typu pałacach i korzystać z barokowych sypialni z wyjątkowymi łaźniami. Można poczuć się jak król, jednak nie jest to najtańsza propozycja. Luksusowe hotele znajdujące się w klimatycznych pałac to często koszt nawet 400 euro za noc. Dobrym przykładem może być Palazzo Trigona.

Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy

Pałace w Noto

Jeśli jednak nie chcesz wydawać dużej części wakacyjnych funduszy na nocleg, a chcesz poznać z bliska barokowe pałace – nic straconego, jest ich w Noto mnóstwo. Jednymi z najpopularniejszych są Palazzo Sant’Alfano z bogato zdobionymi wnętrzami i cudownymi schodami triumfalnymi. Budynek jest przesycony złotem i dziełami sztuki. Wewnątrz pałacu znajduje się również muzeum dla zwiedzających.

Warto również zobaczyć Palazzo Astuto Via Camillo Benso czy Palazzo Castelluccio Via Cavour. W szczególności ten drugi pałac stanowi pewną perełkę miasta. Jego historia jest bardzo ciekawa, ponieważ w „starym” Noto przed trzęsieniem ziemi podobny pałac należał do sycylijskiego rodu Di Lorenzo Castelluccio. Rodzina jednak nie chciała odbudowywać pałacu w stylu barokowym, tak jak uczyniono to z całym miastem, a postawić nowy, piękna pałac. Wykonano go w stylu neoklasycystycznym i jest to praktycznie jedyna, tak duża, rzucająca się w oczy budowla wykonana w innym stylu niż barokowym.

Noto, Sycylia, Włochy

1 Comment

Leave a Reply