miasto / morze / Sycylia / Włochy

Anna i Robert Lewandowscy w Noto, Włochy

Anna i Robert Lewandowscy spędzają ostatnie chwile wakacji w Noto, niedaleko Syrakuz na Sycylii we Włoszech. W Noto miał miejsce pokaz mody Dolce & Gabbana w którym wzieli udział Monica Bellucci,Ludi Lin, Lady Kitty Spencer,Heidi Klum, Emma Roberts,Mariah Carey oraz Ania i Robert Lewandowscy.

Rober Lewandoski i jego żona spacerowali wzdłuż Corso Vittorio Emanuele i zjedli obiad w restauracji przy Via Rocco Pirri, po czym wrócili do hotelu mieszczącego się w prestiżowym pałacu Via Cavour.

Spędzając wakacje na Sycylii obowiązkowym punktem powinno być zwiedzanie Noto. Jest to przepiękna miejscowość, gdzie warto spędzić co najmniej 2-3 dni o ile uwielbiasz zwiedzać i spędzać czas aktywnie.

Jest to raj dla wielbicieli cudownej, barokowej architektury, wszelkich świątyń, zamków i ogólnie pojętego budownictwa. Miasto również słynie bardzo szerokiej oferty gastronomicznej, więc wypicie pysznej, włoskiej kawy, zjedzenie obiadu czy kolacji w klimatycznym miejscu na środku zachwycającej uliczki nie jest najmniejszym problemem.

Z czego słynie Noto?

Historia Noto miała swój kres w 1693 roku, kiedy doszło potężnego trzęsienia ziemi. Była to jedna z najczarniejszych dat dla tej części Europy, ponieważ kataklizm zrównał z ziemią aż 45 miast. Niestety jednym z nich było Noto.

Patrząc na to przepiękne miasteczko, można jednak dostrzec, że był to początek nowej, pięknej historii. Mieszkańcy ze względu na zniszczenia opuścili miasto i podjęli decyzję o jego odbudowie kilka kilometrów dalej.

Dzięki temu powstała piękna, jednolita, barokowa zabudowa. Samo miasteczko Noto posiada aż 32 miejsca sakralne (kościoły, klasztory) i aż 40 pałaców. Uliczki są wąskie i równomiernie zabudowane. Dzięki temu, że miasto zostało od zera zbudowane na przełomie XVII i XVIII wieku jest wykonane w całości w jednym, barokowym stylu.

Nie ma wątpliwości, że jest to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Zostało również docenione w 2002 roku, kiedy to wpisano je na listę UNESCO.

Noto jest jednym z tych miast, którego zwiedzania nie trzeba zbytnio planować. Wystarczy tam być i całkowicie się mu oddać. Znalezienie przepięknych pereł architektonicznych baroku nie jest trudne. W międzyczasie można poczuć klimat tego miasteczka korzystając z oferty gastronomicznej w klimatycznych, ciasnych uliczkach. Dobrym czasem na odwiedzenie Noto będzie trzecia niedziela maja, kiedy to odbywa się święto kwiatów.

Co zobaczyć w Noto? Katedra w Noto

Najbardziej znanym miejscem jest niewątpliwie Katedra w Noto wybudowana w XVIII wieku. Niestety nie jest w pełni oryginalna, ponieważ w 1996 roku doszło do zawalenia się kopuły katedry, uległo wtedy zniszczeniu wiele cennych dzieł sztuki i sam budynek. Został on oczywiście odrestaurowany w barokowym stylu. Jest to jedna z piękniejszych budowli tego miasta z wykutymi w kamieniu schodami i herbem miasta na portalu.

We wnętrzu katedry miłośnicy dzieł sztuki odnajdą rzeźby Netino Pirrone czy dzieła Guliana da Palazzolo. Samo wnętrze jest wykonany w kształcie krzyża.

Ratusz miejski – Palazzo Ducezio

Kolejna, bardzo popularna atrakcja Noto. Pałac wybudowano w połowie XVIII wieku i robi on ogromne wrażenie nie tylko z zewnątrz. Bardzo chętnie jest on odwiedzany ze względu na słynną Sala degli Specchi, czyli salę luster. Znajduje się tu jeden z najbardziej charakterystycznych obrazów, na którym oficer wojskowy wskazuje Królowi na Górę Alverię, gdzie ma zostać odbudowane miasteczko Noto po trzęsieniu ziemi. Sam obraz pochodzi z 1826 roku. W ratuszu znajduje się również wiele balkonów, z których rozpościera się widok na miasto.

Święto kwiatów w Noto

Miasteczko to słynie również ze święta kwiatów. Będąc na Sycylii w okresie majowym odwiedzenie Noto będzie niezapomnianym doświadczeniem. Odbywa się ono w maju i niewątpliwie jest tam wtedy mnóstwo turystów. Dokładniej mówiąc w trzecią niedzielę maja całe miasto jest ustrojone kwiatami a od Via Corrado Nicolaci aż do Montevergini rozciąga się ogromny, kolorowy dywan kwiatów.

Świątynie w Noto

Nie sposób jest wymienić, a co dopiero zwiedzić wszystkie obiekty sakralne w Noto, jednak jest kilka charakterystycznych, którym warto poświęcić trochę czasu: San Carlo Borromeo to zachwycający kościół, który łączy w sobie style joński, koryncki i dorycki. San Francesco skojarzymy z imponującymi, pięknie zdobionymi, drewnianymi drzwiami, San Domenico z wyjątkowymi, bogato zdobionymi ołtarzami i wyjątkowymi obrazami czy Santa Chiara, która posiada cudowną dzwonnicę i słynne 12 kolumn z 12 posągami apostołów.

Nocleg w Noto również może być atrakcją

Jako, że w mieście jest mnóstwo pałaców i pięknych budowli, to wiele z nich służy za hotele. Bez problemu można znaleźć noclegi w tego typu pałacach i korzystać z barokowych sypialni z wyjątkowymi łaźniami. Można poczuć się jak król, jednak nie jest to najtańsza propozycja. Luksusowe hotele znajdujące się w klimatycznych pałac to często koszt nawet 400 euro za noc. Dobrym przykładem może być Palazzo Trigona.

Zobacz Bolonia w jeden dzień, Grado Włochy

Pałace w Noto

Jeśli jednak nie chcesz wydawać dużej części wakacyjnych funduszy na nocleg, a chcesz poznać z bliska barokowe pałace – nic straconego, jest ich w Noto mnóstwo. Jednymi z najpopularniejszych są Palazzo Sant’Alfano z bogato zdobionymi wnętrzami i cudownymi schodami triumfalnymi. Budynek jest przesycony złotem i dziełami sztuki. Wewnątrz pałacu znajduje się również muzeum dla zwiedzających.

Warto również zobaczyć Palazzo Astuto Via Camillo Benso czy Palazzo Castelluccio Via Cavour. W szczególności ten drugi pałac stanowi pewną perełkę miasta. Jego historia jest bardzo ciekawa, ponieważ w „starym” Noto przed trzęsieniem ziemi podobny pałac należał do sycylijskiego rodu Di Lorenzo Castelluccio. Rodzina jednak nie chciała odbudowywać pałacu w stylu barokowym, tak jak uczyniono to z całym miastem, a postawić nowy, piękna pałac. Wykonano go w stylu neoklasycystycznym i jest to praktycznie jedyna, tak duża, rzucająca się w oczy budowla wykonana w innym stylu niż barokowym.

cytryna w Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto z drona, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy
Noto, Sycylia, Włochy

3 komentarze

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!