Friuli-Wenecja Julijska / miasto / Włochy

Palmanova, Włochy – Najważniejsze Informacje o Tym Miejscu

Palmanova Włochy

W drodze do Grado we Włoszech, po Klagenfurcie, zaglądamy do miasta Palmanova, które na mapach Google wygląda magicznie.

Zaraz za miastem Udine we Włoszech, w regionie Friuli-Wenecja Julijska, tuż przy granicy ze Słowenią znajduje się miasto, które z drona wygląda jak idealna gwiazda, która spadła z nieba. Miejscowość Palmanova została wybudowana 7 października 1593 roku na polecenie władz Wenecji przez Scamozziego, wenecki architekt, autor wielu kościołów, placów i rezydencji.

Centralny punkt miasta

Centralnym punktem miasta jest sześciokątny plac – Piazza Grande, przy którym znajdują się najważniejsze urzędy w Palmanova. Ma on powierzchnię 30 000 m kw. i stanowi początek sześciu wychodzących z niego symetrycznych ulic, z których każda ma tę samą szerokość.

Obok ratusza najważniejszym elementem Piazza Grande jest katedra, którą wzniesiono w 1636 roku. 140 lat później zbudowano przy niej dzwonnicę, która celowo była niższa niż inne tego typu konstrukcje. Tym samym nie była widoczna spoza murów miejskich.

Palmanova Włochy
Palmanova Włochy

Historia Palmanovy

Palmanova została założona w 1593 roku przez Wenecjan, aby chronić granice Wenecji przed najeźdźcami. Miasto jest unikalne ze względu na swoją starannie zaprojektowaną formę gwiazdy, z murami obronnymi, bastionami i fosą wokół miasta. Palmanova była ważnym punktem strategicznym podczas wielu wojen w Europie i była często najeżdżana przez różne wojska. W latach 1700-tych miasto zostało podbite przez Austriaków, a następnie przez Francuzów w 1797 roku.

W XV i XVI w. wśród architektów pojawiła się utopijna idea stworzenia “miasta idealnego”. Chodziło o zachowanie niezwykłego porządku, precyzyjnie dobranych proporcji budynków i ulic. Architekci i filozofowie chcieli stworzyć świat, w którym będzie zachowana równowaga pomiędzy wszystkimi klasami społeczeństwa. Jednym z pierwszych i najsłynniejszym miastem zaprojektowanym jako miasto idealne była właśnie Palmanova.

Bramy wjazdowe – na szczególną uwagę zasługują trzy monumentalne bramy na wjeździe do miasta z każdej strony. Zostały zbudowane w XVI w. Obecnie, z uwagi na ich szerokość, ruch sterowany jest wahadłowo przez sygnalizację świetlną

Przez 200 lat miasto było pod panowaniem Republiki Weneckiej. W okresie podbojów napoleońskich,  miasto podobnie jak wiele innych znalazło się pod panowaniem Napoleona, który urzeczony pięknem Palmanova postanowił je dostosować do XIX-wiecznych standardów sztuki wojennej. Obecnie miasto znajduje się na liście UNESCO.

Co zobaczyć w Palmanovie

Palmanova to piękne miasteczko, które warto odwiedzić. Wśród najważniejszych atrakcji turystycznych warto zobaczyć:

 • Mury obronne – starannie zaprojektowane mury obronne w kształcie gwiazdy, bastiony i fosa wokół miasta, są wciąż dobrze zachowane i można na nich spacerować.
 • Kościół św. Piotra Apostoła – piękny kościół z klasztorem, który został zbudowany w XVII wieku. Warto zwrócić uwagę na piękne freski na suficie i na ścianach.
 • Muzeum Archeologiczne – muzeum poświęcone historii regionu, w tym rzymskim czasom.
 • Piazza Grande – główny plac miasta, który jest otoczony przez piękne budynki z kolumnami i arkadami.

Co zrobić w Palmanovie

Oprócz zwiedzania zabytków, w Palmanovie można również skorzystać z innych atrakcji turystycznych. Wśród nich warto wymienić:

 • Wycieczka rowerowa – Palmanova jest doskonałym miejscem do jazdy na rowerze, ze względu na liczne ścieżki rowerowe wokół miasta.
 • Degustacja wina – Friuli-Wenecja Julijska to znany region winiarski we Włoszech. W Palmanovie można skosztować różnych rodzajów wina, w tym białego wina Friulano.
 • Spacer po parku – w pobliżu miasta znajduje się Park Natury Foci del Stella, który jest idealnym miejscem na spacer wśród przyrody.

Grado znajduje się tuż za rogiem Palmanova.

Zobacz: San Remo i Monte Cassino

Brak komentarza

  Komentarz

  error: Treść jest zabezpieczona!!