miasto / Włochy

Palmanova Włochy

Palmanova Włochy

W drodze do Grado we Włoszech, po Klagenfurcie, zaglądamy do miasta Palmanova, które na mapach Google wygląda magicznie.

Zaraz za miastem Udine we Włoszech, w regionie Friuli-Wenecja Julijska, tuż przy granicy ze Słowenią znajduje się miasto, które z drona wygląda jak idealna gwiazda, która spadła z nieba. Miejscowość Palmanova została wybudowana 7 października 1593 roku na polecenie władz Wenecji przez Scamozziego, wenecki architekt, autor wielu kościołów, placów i rezydencji.

Centralnym punktem miasta jest sześciokątny plac – Piazza Grande, przy którym znajdują się najważniejsze urzędy w Palmanova. Ma on powierzchnię 30 000 m kw. i stanowi początek sześciu wychodzących z niego symetrycznych ulic, z których każda ma tę samą szerokość.

Obok ratusza najważniejszym elementem Piazza Grande jest katedra, którą wzniesiono w 1636 roku. 140 lat później zbudowano przy niej dzwonnicę, która celowo była niższa niż inne tego typu konstrukcje. Tym samym nie była widoczna spoza murów miejskich.

Palmanova Włochy

W XV i XVI w. wśród architektów pojawiła się utopijna idea stworzenia “miasta idealnego”. Chodziło o zachowanie niezwykłego porządku, precyzyjnie dobranych proporcji budynków i ulic. Architekci i filozofowie chcieli stworzyć świat, w którym będzie zachowana równowaga pomiędzy wszystkimi klasami społeczeństwa. Jednym z pierwszych i najsłynniejszym miastem zaprojektowanym jako miasto idealne była właśnie Palmanova.

Palmanova Włochy

Bramy wjazdowe – na szczególną uwagę zasługują trzy monumentalne bramy na wjeździe do miasta z każdej strony. Zostały zbudowane w XVI w. Obecnie, z uwagi na ich szerokość, ruch sterowany jest wahadłowo przez sygnalizację świetlną

Przez 200 lat miasto było pod panowaniem Republiki Weneckiej. W okresie podbojów napoleońskich,  miasto podobnie jak wiele innych znalazło się pod panowaniem Napoleona, który urzeczony pięknem Palmanova postanowił je dostosować do XIX-wiecznych standardów sztuki wojennej. Obecnie miasto znajduje się na liście UNESCO.

Grado znajduje się tuż za rogiem Palmanova.

No Comments

    Leave a Reply