Niemcy

Randowtal

Eickstedt, Schmölln

Randowtal, gmina powstała w 2001 z połączenia gmin Eickstedt, Schmölln. znajduje się w Brandenburgii, w północno-wschodniej części powiatu Uckermark, w pobliżu miasta Prenzlau. Gmina Randowtal, która liczy 1096 mieszkańców. Jest to idealne miejsce do wędkowania, cisza i spokój. Współpraca międzynarodowa z gminą Krzęcin.

Schmölln dron
Schmölln dron

Kościół Feldstein

Kościół Feldstein, jeden z największych kościołów wiejskich w Niemczech, pochodzi z XIII wieku. W czasach NRD kościół był narażony na masowe niszczenie, kościoł nie był poddawany bieżącej konserwacji. Pierwsze prace renowacyjne zaczęły się dopiero niedawno. Na miejscu znajdują się 2 dzwony z 1418 i 1591 r. Można wspiąć się na wieżę kościoła i podziwiać z niej panoramiczny widok. Wnętrze kościoła jest niestety puste.
Na terenie kościoła znajduje się pomnik wojenny ku czci poległych podczas I wojny światowej.

pomnik wojenny ku czci poległych podczas I wojny światowej
Pomnik wojenny ku czci poległych podczas I wojny światowej
Kościół Feldstein
Kościół Feldstein
Pomnik wojenny ku czci poległych podczas I wojny światowej
Pomnik wojenny ku czci poległych podczas I wojny światowej
Kościół Feldstein
Kościół Feldstein
Staw w Randow
Staw w Randow

Według legendy Randow był kiedyś miejscowością nadmorską. Mieszkańcy którzy tu mieszkali, naciągnęli łańcuch nad wodę aby uniemożliwić przepłynięcie dalej statkom handlowym. Dzwonek połączony z łańcuchem dawał znak złodziejom do plądrowania statków.

Staw w Randow
Staw w Randow

Cmentarzysko z epoki żelaza w Schmölln

Cmentarz w Schmölln jest z wielu powodów bardzo szczególny. Już same jego położenie geograficzne na nizinie rzeki, a nie na wzniesieniu, jak w przypadku innych cmentarzysk, należy do specyficznych. Do momentu badań archeologicznych w 2014 roku cmentarzysko w Schmölln było zupełnie nieznane. Wszystkie groby były pokryte grubą warstwą sedymentu, który w ciągu stuleci spłynął z pobliskich wzniesień czyniąc je niewidocznymi. Dodatkowo, budowa autostrady w 1936 roku zupełnie zmieniła okoliczny krajobraz. Jedno z większych wzniesień przy przesmyku z zachodu na wschód zostało zniwelowane dla pasa autostrady, a nowo wybudowana droga przecięła w poprzek całą dolinę. Nie jest wykluczone, że wiele nienaruszonych grobów zostało zasypanych podczas budowy autostrady i nadal się tam znajduje, mając ochronę przed erozją i uszkodzeniami mechanicznymi.

Randow
Randow
Kościół Feldstein
Kościół Feldstein

Kamienne kręgi

Zrekonstruowany w centrum Schmölln krąg kamienny ma średnicę 8 na 7,6 metra. Pierwotnie został zbudowany z ponad 2500 kamieni. Zawiera dodatkowe elementy konstrukcyjne wykonane i ułożone z rzędów kamieni przypominających „promienie” lub „szprychy” kół. W środkowej części kręgu, w jamie grobowej wypełnionej wieloma warstwami kamieni i przykrytej kamienną płyta, znajdują się dwie popielnice zawierające szczątki ludzkie. Całą dokumentację oraz zdjęcia trójwymiarowe wykonała Wyższa Szkoła Techniki i Ekonomii w Berlinie. Kamienie zostały ponumerowane, opisane i sfotografowane. Z podziałem na sektory, kamienie zostały zebrane i zdeponowane w pobliskim Muzeum.

1 Comment

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!