Opolskie / Polska / zamek

Zamek w Mosznej

Hubert von Thiele Winckler

Zamek w Mosznej. W 1866 roku pałac i okoliczne lasy kupił Hubert von Thiele Winckler. Rozpoczął on prace zmierzające do rozbudowy ogrodu. W nocy z 2 na 3 lipca 1896 roku wybuchł pożar i pałac prawie spłonął. Przystąpiono do odbudowy zniszczeń. W 1900 roku, równolegle z remontem, do oryginalnego Zamku dobudowano skrzydło neogotyckie, charakteryzujące się górującą nad pałacem wysokością i wieloma wieżami. W drugim etapie remontu ukończono budowę skrzydła neorenesansowego, zamykającego podkową taras od strony ogrodowej.

Biblioteka

Biblioteka posiadała wiele woluminów które zostały zniszczone przez armię sowiecką w marcu 1945 roku. Pozostał oryginalny strop, parkiet, drzwi oraz boazeria. W 2014 roku do biblioteki wróciły oryginalne szafy, które zostały wykonane przez nieznanego autora na przełomie XIX i XX wieku w tylu neogotyckim.

Sala Pod Pawiem

Zamek w Mosznej – Sala Pod Pawiem, to dawna sala lustrzana. Pozostały niestety same ramy stiukowe. Malowidła ścienne znajdujące się w miejscach dawnych luster zostały wykonane współcześnie przez opolskiego artystę Jerzego Beskiego w latach 70 ubiegłego wieku. Hrabia na przełomie XIX i XX wieku posiadał centralne ogrzewanie! Mało tego, istniał system wind osobowych i towarowych. Pomieszczenia były wentylowane grawitacyjnie. W samej Sali oryginalne są drzwi, boazerie oraz zdobienia stiukowe. Nad drzwiami znajduje się płaskorzeźba pawia. Stad też nazwa Sala Pod Pawiem.

Złoty Apartament

Złoty Apartament w Zamku w Mosznej nazywany jest również Hrabiowskim, znajdowała się tam sypialnia rodziny von Tiele-Winckler. Komnata została urządzona w jasnej stylistyce ze złotymi dodatkami. Oryginalne wyposażenie, kominek oraz marmurowa wanna nadają pomieszczeniom luksusu. 170 m2 powierzchni oraz 5 miejsc noclegowych czyni to miejsce największym apartamentem w Zamku.

Gabinet Hrabiego

Gabinet Hrabiego, w Zamku w Mosznej zachowało się biurko, drewniany dębowy strop kasetonowy oraz neorenesansowy kominek. Na witrażach widać sceny myśliwskie oraz herby rodzin spokrewnionych z rodziną Tiele-Winckler. Motywy myśliwskie miały swoje odzwierciedlenie w często organizowanych przez Hrabiego polowaniach z udziałem cesarza Niemiec – Wilhelma Drugiego. W gabinecie znajdują się również oryginalne boazerie oraz najcenniejszy zabytek zamku. Drewniany portal okalający drzwi przez który wchodzi się do gabinetu.

Kaplica protestancka

Kaplica protestancka, została zaprojektowana jako jednonawowa z węższym prezbiterium. Na bocznej ścianie widać Emporę Hrabiego, z tyłu jest Chór. U góry znajduje się sklepienie gwiaździste z ozdobnymi zwornikami. Natomiast kamienne dekoracje z motywami roślinnymi znajdują się w niższej części kaplicy. Wąskie okna z witrażami wyróżniają kaplicę, oryginalne witraże zachowały się w okrągłych rozetach.

Zamek w Mosznej – park

Park w Mosznej przy Zamku należy do największych i najcenniejszych w Opolszczyźnie.  To typ parku krajobrazowego, swobodnie łączy się z otaczającymi go polami, łąkami i lasami. Zajmuje powierzchnię około 330 hektarów. Park jest wpisany do zabytków kultury i jest objęte ochroną konserwatorską.

Zobacz również Zamek Mirów, Zamek w Bydlinie

1 Comment

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!