miasto / morze / Niemcy

Lübeck, pogrążone w ciemnościach

Lübeck, zapraszamy na nocny spacer po mieście. Lübeck jest pogrążony w ciemnościach, kiedy tu ostatnio byliśmy, kościoły i katedra były oświetlone. Teraz niestety miasto jest, bardzo słabo oświetlone. Świecą latarnie uliczne i nie wszystkie sklepy są oświetlone.

Od 1987 roku UNESCO uznało całe stare miasto Lubeki za dzieło sztuki godne ochrony i przyznało mu status światowego dziedzictwa. Panorama Lübeck pozostała praktycznie niezmieniona od XV wieku.

Lubecka, Niemcy – Historia, Zabytki i Atrakcje

Jesteśmy zespołem specjalistów zajmujących się optymalizacją treści i pozycjonowaniem stron internetowych. W naszej pracy szczególną uwagę przywiązujemy do jakości tekstów, które przygotowujemy. Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który pozwoli Ci zrozumieć historię i najważniejsze atrakcje Lubeckiej, miasta położonego w północnej części Niemiec.

Lubecka to jedno z najważniejszych miast hanzeatyckich w Europie, które zachowało swój średniowieczny charakter. Położone nad ujściem rzeki Trave do Morza Bałtyckiego, stało się jednym z najważniejszych portów handlowych. W tym artykule przedstawimy najważniejsze zabytki i atrakcje, które warto zobaczyć podczas wizyty w Lubece.

Stare Miasto

Stare Miasto w Lubece zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To niezwykłe miasto, w którym czuć ducha średniowiecza. Wśród pięknych zabytków znajdują się m.in. gotycki ratusz, kościół św. Piotra oraz kościół Mariacki. Warto też zobaczyć słynną Bramę Holstentor, jedną z najpiękniejszych bram miejskich w Europie.

Muzeum Buddenbrooków

Muzeum Buddenbrooków to miejsce, które warto odwiedzić, szczególnie dla miłośników literatury. To tu urodził się i dorastał pisarz Thomas Mann. Muzeum mieści się w domu, który służył za wzorzec dla opisu rodzinnych wakacji w powieści „Buddenbrookowie”.

Dom Güntera Grassa

W Lubece znajduje się także dom Güntera Grassa, noblisty i jednego z najważniejszych pisarzy niemieckich XX wieku. Dom jest muzeum i centrum kulturalnym, gdzie organizowane są wystawy, koncerty i spotkania literackie.

Katedra w Lubece

Katedra w Lubece to jedna z największych atrakcji miasta. To gotycka świątynia, która została zbudowana w XIII wieku. Warto zwrócić uwagę na piękne witraże oraz organy, które są największe na świecie.

Holsztyński Park Krajobrazowy

Holsztyński Park Krajobrazowy to idealne miejsce na wycieczkę poza miastem. Park położony jest w okolicach Lubeckiej i oferuje wiele atrakcji, takich jak trasy rowerowe, szlaki turystyczne i miejsca piknikowe.

Holstentor

Holstentor to słynna brama miejska w Lubece, położona w północnych Niemczech, w regionie Szlezwik-Holsztyn. Jest to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta i jednocześnie symbol jego potęgi z czasów średniowiecza.

Historia Holstentor sięga XIV wieku, kiedy to Lubecka była jednym z najważniejszych miast handlowych w Europie Północnej. Brama została wybudowana w latach 1464-1478 i pełniła funkcję obrony przed wrogimi wojskami oraz kontrolowania ruchu handlowego w mieście. Była to jedna z dwóch bram miejskich, które przetrwały do dziś (drugą jest Burgtor).

Holstentor jest przykładem gotyckiej architektury ceglanej, charakterystycznej dla tego regionu Niemiec. Brama składa się z dwóch pięter, z których każde ma swoje okna i wieżyczki. Na szczycie budynku znajduje się figura rycerza, która jest symbolem Lubecki.

Dla turystów Holstentor jest jednym z najważniejszych punktów na mapie Lubecki. Można tutaj obejrzeć nie tylko piękną architekturę, ale także poznać historię miasta oraz jego znaczenie w Europie w średniowieczu. Wewnątrz bramy znajduje się muzeum, w którym prezentowane są zabytkowe przedmioty oraz eksponaty związane z historią miasta.

Dla osób planujących wizytę w Lubece, Holstentor jest z pewnością miejscem, którego nie można przegapić. To symbol miasta i jego bogatej historii, a także ważna atrakcja turystyczna, która przyciąga co roku tysiące odwiedzających.

Lubeka nocą, Niemcy
Lubeka nocą, Niemcy

Lübeck slynie z marcepanu, ma swój własny Salon Marcepanowy. W niektóre dni można również poczuć powiew słonej wody morskiej z pobliskiego Travemünde, portu w Lubece na Bałtyku. 

Lubeka nocą, Niemcy

Siedem monumentalnych gotyckich wież kościelnych i słynna „Holsten Tor” (Brama Holsztyńska) charakteryzują sylwetkę miasta.

Lubeka nocą, Niemcy

Szczególnie w Adwencie i Święta Bożego narodzenia miasto jest pięknie udekorowane. Ulice Lübeck są przyozdobione milionami świateł, organizowany Jarmark ma długo tradycję.

Lubeka nocą, Niemcy
Holstentor, Brama Holsztyńska, Lubeka

Od 1979 roku Lübecka utrzymuje partnerskie stosunki z Wenecją we Włoszech.

Zobacz też: Timmendorfer Strand i Orle Gniazdo

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!