Austria / miasto

Wiedeń – Austria

Wiedeń – Jarmark BożonarodzeniowyZbiórka pod autokarem o godzinie 3.00, to jeszcze nie koniec dnia ani nie początek. Nie wiadomo czy spać czy być przygotowanym że się coś ciekawego zobaczy po drodze. Niestety jest tak ciemno, że nic nie widać. Podróż mija bardzo sprawnie z kilkoma przystankami w Czechach, zatrzymujemy się m.in. w Mikulovie na parkingu gdzie z oddali wyłania się Zamek Mikulov. Jest już prawie 8.00 godzina a do samego Wiednia pozostaje nam jeszcze około 2 godzin drogi.
Zwiedzanie Wiednia zaczynamy od Karlsplatz.

Kierujemy się w stronę Opery Wiedeńskiej , mijamy ją, otaczają nas budynki z przeszklonymi wystawami sklepowymi. Błyszczą się i mienią reklamy. Znajdujemy się przy Katedrze św. Szczepana. Charakterystycznym miejscu w Wiedniu. Pierwsza udokumentowana wzmianka o kościele i parafii św. Stefana datowana jest na 1137 rok. Pod kościołem znajdują się katakumby które są udostępnione zwiedzającym. Istniej również możliwość zwiedzania wysokiej wieży. Ma ona aż 136,4 m wysokości i jest architektonicznym arcydziełem późnego średniowiecza. W północnej wieży znajduje się największy dzwon w Austrii – Pummerin.

Kolejny punkt naszej wycieczki to Hofburg. Ze względu na brak czasu nie zwiedzamy muzeum, kierujemy się w stronę Josefsplatz, gdzie znajduje się Austriacka Biblioteka Narodowa. Jest to niestety nasz ostatni punkt zwiedzania. Mamy świadomość tego, iż nie zdążyliśmy zobaczyć jeszcze wielu ciekawych i interesujących miejsc w Wiedniu. Przyrzekliśmy sobie, że jeszcze tu wrócimy na dłuższy rekonesans.


Tablica pamiątkowa 300. rocznicy odsieczy wiedeńskiej na ścianie kościoła Augustianów w Wiedniu

Tablica upamiętniająca pobyt Fryderyka ChopinaOstatnim punktem całego wyjazdu jest Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu. Temperatura bliska -3 stopni daje nam popalić. Całodniowe zwiedzanie w tej temperaturze nie należy do przyjemnych. Co zrobić jest 19 grudzień. Całe szczęście, że nie pada.Odwiedzających Wiedeński Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Ratuszowym przywita ustawiona na wejściu kilkumetrowa brama w kształcie łuku ze świeczkami. 125 stoisk na tym tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym oferuje prezenty świąteczne, ozdoby choinkowe, wyroby rzemiosła artystycznego, wyśmienite pyszności, słodycze i rozgrzewające napoje.


To co nas urzekło na starym mieście w Wiedniu to świąteczne oświetlenie w formie wysoko zawieszonych żyrandoli pośrodku głównych ulic. Sprawia to wrażenie przechadzania się po francuskim, arystokratycznym salonie. To jedyne miejsce gdzie spotkaliśmy się z tak wysmakowaną elegancją. Z pewnością jeszcze tu wrócimy.

Zobacz też: Karnawał w Wenecji i Saint-Tropez

2 komentarze

Komentarz