Triest, Włochy – Odkrywanie Piękna Miasta Nad Morzem

Triest to miasto położone w północno-wschodniej części Włoch, nad Morzem Adriatyckim. Jest to miasto pełne kontrastów, oferujące swoim gościom bogatą historię, kulturę, kuchnię i wspaniałe krajobrazy. W tym artykule odkryjemy piękno miasta, jego atrakcje turystyczne i dlaczego warto odwiedzić Triest.

Triest, Piazza della Borsa
Piazza della Borsa

Udało nam się dotrzeć około 20.00 do Triestu we Włoszech pod koniec sierpnia. Przywitały nas ostatnie promyki słońca. Triest jest położony tuż przy granicy ze Słowenią. W zasadzie granica znajduje się już przy obrzeżach miasta.

Triest – historia

Rzymskie ruiny w mieście Triest obejmują teatr i bramę. Dzwonnica katedry San Giusto zawiera część rzymskiej świątyni. Stare niemieckie (austriackie) miasto, zwane Triest, zostało zbudowane wokół Monte Giusto, wzgórza, nad którym dominuje Castello (1470–1680), obecnie mieszczące średniowieczne muzeum, oraz katedra San Giusto, utworzona w XIV wieku przez połączenie dwóch wcześniejszych kościołów. Nowoczesne miasto, zapoczątkowane w 1719 r. na równinie przylegającej do zatoki, charakteryzuje się szerokimi ulicami i typową XVIII-wieczną barokową zabudową XIX-wieczną architekturą neoklasyczną. W latach 50. XIX wieku w pobliżu wybudowano zamek Miramare dla arcyksięcia Maksymiliana (późniejszego cesarza Meksyku Maksymiliana). Zobacz Bazylikę Superga w Turynie.

Triest
Francja w Trieście

Sam Triest był miastem liczącym około 5700 mieszkańców, kiedy Karol VI ogłosił go wolnym portem cesarskim w 1719 r., populacja miasta osiągnęła 156 000 w 1891 r. Triest stał się zamożnym miastem głównym i jednocześnie portem Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Służył jako siedziba austriackich linii żeglugowych, zajmujących się handlem morskim.

Triest, budynki
Budynki w Trieście
Triest centrum
Centrum Triestu we Włoszech

W austriackim spisie ludności z 1910 r. miasto liczyło prawie 230 tyś. a prawie dwie trzecie ludności miasta stanowili Włosi, reszta to Słoweńcy i Chorwaci, inni obywatele austriaccy (w tym Niemcy) oraz obcokrajowcy. Przewaga włoska była podstawą, na której w tajnym traktacie londyńskim z 26 kwietnia 1915 r. Wielka Brytania, Francja i Rosja zgodziły się oddać miasto Włochom po zakończeniu I wojny światowej. Triest został zajęty przez wojska włoskie w 1918 roku.

Triest nocą
Triest nocą

Zobacz Turyn

II wojna światowa

Triest został zajęty w 1943 r. przez Niemców, którzy zamierzali utrzymać go jako południowe ujście do morza dla III Rzeszy. Gdy wojna dobiegła końca, partyzanci marszałka Tity zbliżyli się ze wschodu; alianci również chcieli wyzwolić miasto. Niemiecki garnizon poddał się wojskom Nowej Zelandii 2 maja 1945 roku, ale miasto zostało przejęte przez Jugosławię. Traktat pokojowy z Włochami podpisany w Paryżu w 1947 r. utworzył Wolne Terytorium Triestu, które miało być gwarantowane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Został on tymczasowo podzielony na strefy północną i południową: Strefa A, która obejmowała miasto i jego północne zaplecze, została oddana pod administrację wojskową amerykańsko-brytyjską, a strefa B, na południe od miasta, została oddana pod administrację jugosłowiańską.

Status Wolnego Terytorium był niewykonalny i natychmiast po ratyfikacji traktatu nastąpił impas. Po niepowodzeniu brytyjskich i amerykańskich propozycji włączenia Wolnego Terytorium do Włoch (1948) lub podziału go między Włochy i Jugosławię, negocjacje w 1954 roku zaowocował porozumieniem przyznającym Strefę B i część Strefy A do Jugosławii (523 kilometry kwadratowe) oraz pozostałą część Strefy A (236 kilometrów kwadratowych) do Włoch. Włochy zgodziły się utrzymać Triest jako wolny port, a rządy włoski i jugosłowiański zgodziły się na specjalny statut regulujący prawa mniejszości narodowych po obu stronach linii demarkacyjnej. Na mocy traktatu z października 1975 r. Włochy zrzekły się wszelkich roszczeń do strefy B, ostatecznie ustalając status regionu.

W 1963 Triest został wyznaczony na stolicę nowo utworzonego autonomicznego regionu Friuli-Wenecja Julijska.

Costa Luminosa
Costa Luminosa
Zamek Miramare
Zamek Miramare

Co zobaczyć w Triest?

Piazza Unità d’Italia

Główny plac miasta nosi nazwę Piazza Unità d’Italia. Znajdują się tutaj piękne kamienice i pałace, a także najsłynniejsze kawiarnie np. Caffè degli Specchi. Warto usiąść i zatrzymać się na chwilę. Miasto nie wygląda architektonicznie na włoskie, wydać tutaj wpływy panowania austriackiego, przemieszane ze stylem włoskim. Piazza Unità d’Italia jest uznawany za jeden z najpiękniejszych placów w całych Włoszech. W sąsiedztwie słynnego placu stoi wysunięte w głąb morza Molo Audace. To stąd odchodzą statki wycieczkowe, które zabierają turystów. Z pokładu statku można cieszyć oczy panoramą nadmorskiej części starego miasta. Mieliśmy okazję podziwiać w Treście zachód słońca przy Castello di San Giusto.

Triest centrum, Piazza Giuseppe Verdi
Piazza Giuseppe Verdi

Katedra San Giusto

Katedra San Giusto to jeden z najważniejszych zabytków w Triest. Znajduje się ona na wzgórzu San Giusto, skąd roztacza się piękny widok na miasto i Morze Adriatyckie. Katedra została zbudowana w stylu romańskim, a jej budowa rozpoczęła się w VI wieku.

Castello di Miramare

Castello di Miramare to pałac zbudowany w XIX wieku dla Ferdynanda Maksymiliana, arcyksięcia Austrii. Pałac ten znajduje się na wzgórzu nad Morzem Adriatyckim i oferuje wspaniałe widoki na Triest i okoliczne krajobrazy. Wewnątrz pałacu można zobaczyć bogate wyposażenie, meble i dekoracje, które pochodzą z XIX wieku.

Triest, Statua di Gabriele D'annunzio
Statua di Gabriele D’annunzio w Trieście

Museo Revoltella

Museo Revoltella to muzeum sztuki nowoczesnej, które znajduje się w centrum Triest. Muzeum to zostało założone w XIX wieku przez barona Pasquale Revoltellę, znanego kolekcjonera sztuki. W muzeum można zobaczyć prace wielu znanych artystów, zarówno włoskich, jak i międzynarodowych.

Muzeum Morskie

Muzeum Morskie to muzeum, które poświęcone jest historii Triestu jako portu. W muzeum można zobaczyć modele statków, narzędzia żeglarzy i wiele innych interesujących eksponatów.

Opicina Tramway

Opicina Tramway to stary tramwaj, który kursuje między centrum Triestu a wzgórzami nad miastem. Trasa tramwaju prowadzi przez malownicze krajobrazy i oferuje piękne widoki na Triest i Morze Adriatyckie.

Piazza della Borsa

Piazza della Borsa to piękny plac w centrum Triest, na którym znajduje się wiele interesujących budynków, m.in. Palazzo della Borsa, czyli budynek giełdy. Plac ten jest także popularnym miejscem spotkań i relaksu dla mieszkańców miasta.

Caffè Tommaseo

Caffè Tommaseo to jedna z najstarszych kawiarni w Triest, która istnieje od 1830 roku. Kawiarnia ta słynie z wyjątkowej atmosfery, a w jej wnętrzu można zobaczyć wiele interesujących eksponatów związanych z historią Triestu.

Kuchnia Triestu

Kuchnia Triestu to połączenie wpływów kulinarnych różnych krajów i kultur. Wśród najpopularniejszych dań kuchni triesteńskiej znajdują się:

 • Jota – gęsta zupa na bazie fasoli, kapusty i wędzonego mięsa
 • Brodetto – zupa rybna z dodatkiem różnych owoców morza
 • Sarde in saor – marynowane sardynki w occie, cebuli i rodzynkach
 • Goulash triesteński – wersja tradycyjnego gulaszu z dodatkiem piwka

Dlaczego warto odwiedzić Triest?

Triest to miasto, które oferuje wiele atrakcji turystycznych dla osób zainteresowanych historią, kulturą, kuchnią i pięknymi krajobrazami. To także doskonałe miejsce na wypoczynek nad Morzem Adriatyckim. Triest to miasto, które trzeba po prostu zobaczyć!

Triest
Sklepy w Trieście
Triest
Budynki w Trieście

Kawa w Trieście

Uważa się, że kawa przybyła do Włoch w 1570 r., kiedy lekarz Prospero Alpini przywiózł z Egiptu ziarna kawy, aby sprzedawać je w weneckich aptekach. Chociaż napój natychmiast zyskał uznanie, wzbudził podejrzenia i skojarzenia z islamem. Katolicy nazwali go „napojem diabła” i zmobilizowali papieża Klemensa VIII, aby go zakazał. Ale po jednym łyku Papież oświadczył, że jest tak dobry, że nie powinien być zarezerwowany wyłącznie dla „niewiernych”. W połowie XVII wieku w Wenecji i Wiedniu powstały eleganckie kawiarnie, a kawa była czczona jako luksusowy napój, którym cieszyli się arystokraci i intelektualiści.

Triest z drona
Triest widok na port

W każdym włoskim mieście gdzie jesteśmy, słychać rytm dnia, który zaczyna się w kawiarni. Ale w Trieście, mieście na północno-wschodnim wybrzeżu Włoch, ten rytm ma niespodziankę. Zajrzyj do dowolnej tutejszej kawiarni, a oprócz znajomego brzęku kubków i syczenia parującego mleka, usłyszysz ludzi zamawiających mini cappuccino. To właśnie w Trieście produkowana jest pyszna kawa Illy znana na całym świecie.

kawa illy
kawa Illy
Triest nocą
Triest nocą
Triest zachód słońca
Triest zachód słońca

Często zadawane pytania

Jakie są najpiękniejsze widoki w Triest?
Najpiękniejsze widoki w Triest oferują wzgórza nad miastem oraz Piazza Unità d’Italia, czyli główny plac w centrum miasta.

Triest Piazza della Borsa
Piazza della Borsa

Jakie są najważniejsze atrakcje turystyczne w Triest?
Najważniejsze atrakcje turystyczne w Triest to: Piazza Unità d’Italia, Zamek Miramare, Muzeum Morskie, Opicina Tramway i Caffè Tommaseo.

Le Ragazze di Trieste
Le Ragazze di Trieste

Czy w Triest są dobre restauracje?
Tak, w Triest jest wiele dobrych restauracji oferujących tradycyjną kuchnię triesteńską oraz dania z różnych kuchni świata.

Triest z drona, Piazza Unità d'Italia
Piazza Unità d’Italia

Czy Triest jest bezpiecznym miastem dla turystów?
Tak, Triest jest uważane za bezpieczne miasto dla turystów. Oczywiście, jak w każdym innym miejscu, należy zachować ostrożność i dbać o swoje bezpieczeństwo.

Triest port
Port w Trieście

Jakie są najlepsze pamiątki do kupienia w Triest?
Najlepsze pamiątki do kupienia w Triest to: kawa, wino, oliwa z oliwek, sardynki w occie oraz ręcznie robione wyroby artystyczne i biżuteria.


Zobacz: San Siro i Salerno

1 Comment

 • Adrianna
  7 czerwca 2023 at 14:30

  Witajcie,
  Rozważamy z żoną urlop w północnej części Chorwacji, jak najbliżej Polski. Padło więc na Istrię. Urlop planowany jest w lipcu.
  Zależy nam na spokojnym zwiedzaniu, jakichś urokliwych miejsc. Wiadomo, że w lipcu tłumy będą wszędzie, ale czy moglibyście polecić jakąś miejscowość, która będzie w miarę jak na lipiec spokojna, a jednocześnie będzie dobra bazą wypadową bądź sama będzie warta zwiedzania?
  Jakieś must-see w Istrii?
  Wszelkie polecajki mile widziane
  Podróż do Istrii odbędzie się z jednym noclegiem, gdzie najlepiej zatrzymać się na odpoczynek w drodze do Istrii, tak aby można było przy okazji coś zobaczyć.
  Pozdrawiam

  Reply

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!