Polska / Śląskie / zamek

Zamek w Bobolicach

Zamek w Bobolicach to kolejny zamek po Zamku w Rabsztynie i Zamku w Pieskowej Skale, który odwiedziliśmy. Tym razem jest to Zamek Królewski, który został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku, prawdopodobnie około 1350-1352 roku. Należał do systemu obronnego broniącego zachodniej granicy państwa od strony Śląska.

W roku 1370, ówczesny Król polski Ludwik Węgierski nadał Zamek Bobolice swojemu bratankowi Władysławowi Opolczykowi. Ten, 9 lat później przekazał swojemu dworzaninowi Andrzejowi Schoeny z Barlabas, który przekształcił Zamek w zbójecką twierdzę. Rozbójniczy proceder ukrócił król Władysław Jagiełło, który w 1391 roku włączył Zamek z powrotem do dóbr królewskich.

Właściciele Zamku w Bobolicach

Wielokrotnie zmieniali się właściciele Zamku w Bobolicach. W końcu XIV i w XV w. Zamek należał do rodu Szafrańców, Trestków i Krezów, a w późniejszych wiekach do Chodakowskich, Męcińskich i Myszkowskich. Podczas najazdu Maksymiliana III Habsburga na ziemie polskie w 1587 r. Zamek po raz pierwszy oblegano. Uległ on wówczas poważniejszym uszkodzeniom, został jednak szybko odbity przez wojska dowodzone przez Jana Zamoyskiego.

Potop Szwedzki

W czasie „potopu szwedzkiego” w 1657 roku, Szwedzi pod dowództwem Generała Mullera mocno zniszczyli Zamek. Po wojnach szwedzkich w XVII i XVIII w. Zamek w Bobolinie zaczął popadać w ruinę.

Gdy w 1683 r. król Jan III Sobieski w drodze do Krakowa – miejsca koncentracji wojsk polskich przed odsieczą wiedeńską, zatrzymał się na Zamku w Bobolicach. Jego orszak musiał nocować w namiotach pod Zamkiem.

W XVII w. Zamek w Bobolicach był tylko częściowo zamieszkały. Pomimo prób ratowania Zamku w Bobolicach popadł on w ruinę.

Poszukiwacze skarbów w podziemiach w XIX w. znaleźli ogromny skarb.

Obecne czasy Zamku w Bobolicach

Po drugiej wojnie światowej mury Zamku w Bobolicach zostały częściowo rozebrane i posłużyły do budowy drogi łączącej Bobolice z Mirowem.

W 1999 roku zamek kupiła rodzina Laseckich, która podjęła się odbudowy obiektu poprzedzonej pracami archeologicznymi i zabezpieczającymi. Zdaniem wielu odbudowa ta stanowi dla bobolickiej warowni ratunek przed zagładą, choć nie brak również głosów krytyki. Zamek, oficjalne otwarty we wrześniu 2011 roku.

Przed samym Zamkiem jest ostaniec skalny, który powstał ponad 100 mln lat temu, w okresie Jury. Bramę ukształtowały procesy wietrzenia i erozji. Tworząca ją skała przez tysiące lat poddawana była oddziaływaniu wiatru i wody. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat brama ukryta była wśród gęstych zarośli i przykryta grubą wyrzucanych tu śmieci. Po wykarczowaniu terenu znów odsłoniła swoje piękno. Pod bramą odnalezione wykute w skale schody, jest to pozostałość ścieżki wiodącej z wioski do zamku. Na cześć obecnych właścicieli Zamku Bobolice, nazwano skałę Bramą Laseckich.

Ceny biletów – Zamek w Bobolicach

Opłata za wejście na Błonia Zamek Bobolice (od poniedziałku do niedzieli w godzinach otwarcia: 9:00 – 20:00):

Cena biletu normalnego: 10 PLN
Cena biletu ulgowego: 8 PLN

Opłata za wejście na Zamek Bobolice (od poniedziałku do niedzieli w godzinach otwarcia: 10:00 – 18:00 – zwiedzanie indywidualne):

Cena biletu normalnego: 15 PLN
Cena biletu ulgowego: 13 PLN

Zorganizowane grupy szkolne (grupa powyżej 10 uczniów w wieku do 15 lat):

Cena biletu szkolnego (Błonia+Zamek): 20 PLN

– cena biletu ulgowego 5 PLN

Opłata za wejście na Zamek Bobolice

– cena biletu normalnego 15 PLN

– cena biletu ulgowego 10 PLN

Zorganizowane grupy szkolne (Błonia + Zamek)

– cena biletu szkolnego 10 PLN

Opłata przeznaczona jest na rewitalizację i rozwój Zamku Bobolice oraz na utrzymanie czystości. Rewitalizacja Zamku Bobolice została sfinansowana ze środków prywatnych rodziny Laseckich.

Zamek w Bobolicach przyciąga również artystów. Od lat jest inspiracja dla malarzy, rysowników, pisarzy. Wiosną 2012 roku pod jego murami odbył się plener malarski. Jego rezultaty można było podziwiać na krakowskim wernisażu pt. „W cieniu Orlich Gniazd”.

Merylda Waleczna na Zamku w Bobolicach

Teledysk promujący animowaną produkcję wytwórni Walt Disney Pictures oraz Pixar Animation Studios. Budżet filmu wyniósł 185 mln dolarów. Film otrzymał Oscara w 2013 roku za najlepszy długometrażowy film animowany, Złote Globy za najlepszy film animowany oraz BAFTA na

Realizacja teledysku do filmu Merida Waleczna była prestiżowym, międzynarodowym projektem, w którym uczestniczyły znane w sowich krajach wokalistki takie jak Lucie Vondráčkovą z Czech (jej ciocią jest słynna Helena Vondráčková), Lolę z Węgier, Paulę Seling z Rumunii oraz młodą, polską aktorkę – Justynę Bojczuk. Teledysk trafił do emisji we wszystkich czterech krajach. Akcja klipu, jak i film rozgrywa się w średniowieczu i utrzymana jest w baśniowym, średniowiecznym klimacie, dla którego jurajskie warownie okazały się najlepszą scenerią.



1 Comment

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!