miasto / Niemcy

Drezno – Niemcy

Jarmark Bożonarodzeniowy – Drezno

Wybraliśmy się na Altmarkt do Drezna tak jak i do Wiednia w grudniowy, zimny weekend aby zobaczyć na własne oczy jak wygląda prawdziwy Drezdeński Jarmark Struclowy na Starym Rynku. Tak jak przed ponad pięciuset laty główny plac w mieście przeobraża się we wspaniałą bożonarodzeniową krainę. Drezdeński Jarmark Struclowy, najstarszy kiermasz bożonarodzeniowy na świecie zachował swoje tradycje po dzień dzisiejszy. Pod wieczór w morzu świateł można podziwiać największą na świecie Rudawską piramidę schodkową oraz drewniany łuk z lampionami. Temperatura poniżej 0 stopni, nie to co 25 stopni w Timmendorfer Strand. Zabrakło jedynie śniegu aby poczuć się jak w bajce.

Do Drezna dotarliśmy autokarem około godziny 8.00, wyjazd z Polski był około 3.00 nad ranem.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Dresden Am Zwingerteich. Tam wysadził nas autokar, kierowaliśmy w kierunku Kronentor aby zatrzymać się przy Dresdner Zwinger. Barokowy budynek z ogrodem, kolekcją porcelany i wystawami zabytkowych przyrządów naukowych. Nawet w ten grudniowy, zimny poranek ogrody robią wrażenie na nas. Kierujemy się w stronę pomnika króla Jana Wettyna, mijamy po lewej stronie Semperoper Dresden, Operę . Co ciekawe podczas bombardowania Drezna 13-14 lutego 1945 roku, podobnie jak wszystkie teatry w Dreźnie, została całkowicie zniszczona.

Mijamy kolejny piękny budynek po lewej stronie, Katedra Świętej Trójcy. Kierujemy się w stronę Kościoła Marii Panny znajdującego się w ścisłym centrum starego miasta.

Drezdeński Jarmark Bożonarodzeniowy

Z każdej strony otaczają nas piękne budynki, Muzeum Transportu w Dreźnie czy Academy of Fine Arts Dresden Mamy wrażenie jakby czas się tutaj zatrzymał. Mijamy jeszcze po drodze Kulturpalast Kierujemy się już na jarmark, nacieszyć się świątecznym klimatem, skosztować lokalnych smakołyków oraz rozgrzać się bożonarodzeniowym grzanym winem. Ponad 200 straganów robi wrażenie, wszystko podświetlone, niemal cały plac przeznaczony na jarmark. Tuż przy wejściu znajduje się drewniany podest widokowy z którego widać cały plac. Po zmroku Drezdeński Jarmark Bożonarodzeniowy rozbłyska milionem światełek co sprawia, że zostaje nam na długo w pamięci.

Most Fryderyka Augusta w Dreźnie

Chcemy koniecznie jeszcze zobaczyć nocą Most Fryderyka Augusta w Dreźnie, Augustusbrücke nad rzeką Łabą. Rozpościera się piękny widok na stare miasto. Temperatura spada już do -6 stopni, każde kolejne zdjęcie co raz trudniej wykonać. W drodze powrotnej do autokaru wchodzi jeszcze Katholische Hofkirche. Jeden cały dzień to zdecydowanie zbyt mało czasu aby poznać wszystkie perełki architektury w dreźnieńskiej.

Miasta partnerskie Drezna

Drezno prowadzi współpracę z 13 miastami partnerskimi: Coventry (Wielka Brytania), Wrocław (Polska), St. Petersburg (Rosja), Skopje (Macedonia), Ostrava (Czechy), Brazzaville (Kongo), Florencja (Włochy), Hamburg (Niemcy), Rotterdam (Holandia), Strasburg (Francja), Salzburg (Austria), Columbus/Ohio (USA), Hangzhou (Chiny).

No Comments

    Leave a Reply