miasto / Niemcy

Drezno, Jarmark Bożonarodzeniowy – Tradycja i Magia Świąt

Salon Matematyczno-Fizyczny w Dreźnie

Jarmark Bożonarodzeniowy – Drezno

Wybraliśmy się na Altmarkt do Drezna tak jak i do Wiednia w grudniowy, zimny weekend aby zobaczyć na własne oczy jak wygląda prawdziwy Drezdeński Jarmark Struclowy na Starym Rynku. Tak jak przed ponad pięciuset laty główny plac w mieście przeobraża się we wspaniałą bożonarodzeniową krainę. Drezdeński Jarmark Struclowy, najstarszy kiermasz bożonarodzeniowy na świecie zachował swoje tradycje po dzień dzisiejszy. Pod wieczór w morzu świateł można podziwiać największą na świecie Rudawską piramidę schodkową oraz drewniany łuk z lampionami. Temperatura poniżej 0 stopni, nie to co 25 stopni w Timmendorfer Strand. Zabrakło jedynie śniegu aby poczuć się jak w bajce.

Stolica Saksonii

Drezno, stolica niemieckiego kraju związkowego Saksonia, słynie z jednego z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Drezno Jarmark Bożonarodzeniowy (Dresdner Striezelmarkt) odbywa się na głównym placu miasta, Altmarkt, i przyciąga tysiące turystów każdego roku. W tym artykule przyjrzymy się historii, tradycjom i atrakcjom jarmarku oraz omówimy, dlaczego warto go odwiedzić.

Drezno, Altstädtische Hauptwache
Drezno, Altstädtische Hauptwache

Jak dojechaliśmy do Drezna

Do Drezna dotarliśmy autokarem około godziny 8.00, wyjazd z Polski był około 3.00 nad ranem.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Dresden Am Zwingerteich. Tam wysadził nas autokar, kierowaliśmy w kierunku Kronentor aby zatrzymać się przy Dresdner Zwinger. Barokowy budynek z ogrodem, kolekcją porcelany i wystawami zabytkowych przyrządów naukowych. Nawet w ten grudniowy, zimny poranek ogrody robią wrażenie na nas. Kierujemy się w stronę pomnika króla Jana Wettyna, mijamy po lewej stronie Semperoper Dresden, Operę . Co ciekawe podczas bombardowania Drezna 13-14 lutego 1945 roku, podobnie jak wszystkie teatry w Dreźnie, została całkowicie zniszczona.

Semperoper Dresden

Mijamy kolejny piękny budynek po lewej stronie, Katedra Świętej Trójcy. Kierujemy się w stronę Kościoła Marii Panny znajdującego się w ścisłym centrum starego miasta.

rzeka Łaba, Drezno

Piękne budynki Drezna

Z każdej strony otaczają nas piękne budynki, Muzeum Transportu w Dreźnie czy Academy of Fine Arts Dresden Mamy wrażenie jakby czas się tutaj zatrzymał. Mijamy jeszcze po drodze Kulturpalast Kierujemy się już na jarmark, nacieszyć się świątecznym klimatem, skosztować lokalnych smakołyków oraz rozgrzać się bożonarodzeniowym grzanym winem. Ponad 200 straganów robi wrażenie, wszystko podświetlone, niemal cały plac przeznaczony na jarmark. Tuż przy wejściu znajduje się drewniany podest widokowy z którego widać cały plac. Po zmroku Drezdeński Jarmark Bożonarodzeniowy rozbłyska milionem światełek co sprawia, że zostaje nam na długo w pamięci.

Drezno - Jarmark Świąteczny
Drezno - Jarmark Świąteczny, orzechy
Drezno, Altmarkt
Drezno - Jarmark Świąteczny, Altmarkt
Drezno - Jarmark Świąteczny, Altmarkt
Drezno - Jarmark Świąteczny, Altmarkt
Drezno - Jarmark Świąteczny
widok na Semperoper Dresden od strony Łaby

Most Fryderyka Augusta w Dreźnie

Chcemy koniecznie jeszcze zobaczyć nocą Most Fryderyka Augusta w Dreźnie, Augustusbrücke nad rzeką Łabą. Rozpościera się piękny widok na stare miasto. Temperatura spada już do -6 stopni, każde kolejne zdjęcie co raz trudniej wykonać. W drodze powrotnej do autokaru wchodzi jeszcze Katholische Hofkirche. Jeden cały dzień to zdecydowanie zbyt mało czasu aby poznać wszystkie perełki architektury w dreźnieńskiej.

Złoty jeździec jest wykonany z miedzi i pokryty około 250 g płatków złota
Drezno - Jarmark Świąteczny

Historia

Drezno Jarmark Bożonarodzeniowy ma ponad 600-letnią historię i jest jednym z najstarszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Pierwszy jarmark odbył się w 1434 roku, a nazwa „Striezelmarkt” pochodzi od popularnego świątecznego ciasta zwanego „Striezel”. W 2018 roku jarmark obchodził swoje 584. urodziny.

Tradycje

Drezno Jarmark Bożonarodzeniowy słynie z tradycyjnego rzemiosła, w tym drewnianych zabawek, biżuterii, świec i ozdób choinkowych. Odwiedzający mogą również spróbować regionalnych specjałów, takich jak pieczone kasztany, kiełbasa i Glühwein – gorącego, przyprawionego wina. Wiele stoisk oferuje również ręcznie robione prezenty, idealne na prezenty świąteczne.

Atrakcje

Jednym z największych atrakcji Drezno Jarmark Bożonarodzeniowy jest olbrzymi piramidka o wysokości ponad 14 metrów, ozdobiona ręcznie malowanymi figurkami. Na placu znajduje się również gigantyczna choinka, ozdobiona tysiącami światełek i tradycyjnymi ozdobami. W ciągu dnia dzieci mogą odwiedzić „Świętego Mikołaja”, który przyjmuje listy od dzieci i rozdaje słodkości.

Warto również zwrócić uwagę na program artystyczny, który odbywa się na scenie w centrum jarmarku. Znajdują się tam m.in. koncerty muzyki świątecznej, występy zespołów folkowych oraz przedstawienia teatralne.

Drezno nocą, rzeka Łaba
most na rzece Łaba, Drezno
most na rzece Łaba, Drezno nocą
widok na Semperoper Dresden od strony Łaby nocą
most na rzece Łaba, Drezno nocą
Drezno nocą
Café Vis-á-Vis Drezno
Drezno - Jarmark Świąteczny nocą
Drezno - Jarmark Świąteczny, Altmarkt nocą

Miasta partnerskie Drezna

Drezno prowadzi współpracę z 13 miastami partnerskimi: Coventry (Wielka Brytania), Wrocław (Polska), St. Petersburg (Rosja), Skopje (Macedonia), Ostrava (Czechy), Brazzaville (Kongo), Florencja (Włochy), Hamburg (Niemcy), Rotterdam (Holandia), Strasburg (Francja), Salzburg (Austria), Columbus/Ohio (USA), Hangzhou (Chiny).

Podsumowanie

Drezno Jarmark Bożonarodzeniowy to nie tylko wspaniałe miejsce na zakupy i skosztowanie tradycyjnych przysmaków, ale również idealna okazja do zanurzenia się w niemieckiej kulturze i atmosferze świąt Bożego Narodzenia. Bez wątpienia warto odwiedzić ten niezwykły jarmark

1 Comment

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!