miasto / Toskania / Włochy

Odkrywając piękno Florencji we Włoszech: Co warto zobaczyć i jak się tam dostać

Florencja to jedno z najpiękniejszych miast we Włoszech, znane z bogatej historii, kultury i sztuki. Miasto to jest pełne wspaniałych zabytków, muzeów i galerii sztuki, a także wspaniałych restauracji i kawiarni. W tym artykule dowiesz się, co warto zobaczyć podczas wizyty we Florencji i jakie są najlepsze sposoby na dotarcie do tego pięknego miasta.

Spacer po Florencji

Miasto można zwiedzać piechotą, odległości nie są duże, a dosłownie co krok natkniemy się na coś wartego uwagi. Wśród najsłynniejszych zabytków na pewno trzeba wyróżnić gotycką katedrę Santa Maria del Fiore (Il Duomo), którą zdobi monumentalna kopuła autorstwa Filippo Brunelleschiego.

Zwiedzanie Florencji zaczynamy od Katedry Santa Maria del Fiore, która jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. To właśnie tutaj znajduje się słynna kopuła zaprojektowana przez Filippo Brunelleschi. Warto też zobaczyć Baptysterium św. Jana Chrzciciela, które jest położone obok katedry i jest jednym z najstarszych zabytków Florencji.

Następnie warto udać się do Galleria degli Uffizi, gdzie znajduje się jedna z największych kolekcji sztuki renesansowej na świecie. W muzeum tym można zobaczyć prace takich artystów jak Botticelli, Leonardo da Vinci czy Michelangelo. Po wizycie w muzeum warto udać się na spacer po Palazzo Vecchio, który jest jednym z najważniejszych zabytków miasta.

Kolejnym ważnym zabytkiem we Florencji jest Ponte Vecchio, który jest jednym z najpiękniejszych mostów na świecie. Most ten jest zbudowany z kamienia i ozdobiony jest sklepami jubilerskimi, a z niego roztacza się wspaniały widok na rzekę Arno.

Jeśli chodzi o jedzenie, Florencja oferuje wiele wspaniałych restauracji i kawiarni. Warto spróbować tradycyjnych włoskich dań, takich jak spaghetti carbonara czy pizza margherita. W mieście tym można również spróbować wspaniałych win z regionu Chianti.

Jak dotrzeć do Florencji

Aby dotrzeć do Florencji, najlepiej jest przylecieć na lotnisko we Florencji, które znajduje się około 4 kilometry od centrum miasta. Alternatywnie można też dojechać pociągiem z innych miast we Włoszech, takich jak Rzym czy Wenecja.

Miasto sztuki

Florencję śmiało można określić miastem sztuki, bo to właśnie tutaj narodził się włoski renesans. Zabytki i przepiękna architektura robią ogromne wrażenie nawet na podróżnikach, którzy wiele już widzieli, a niektórzy uważają nawet, że Florencja jest ciekawsza nawet od Rzymu! Choć stolica Toskanii bywa zatłoczona, to jednak jej nieodparty urok, wąskie, urokliwe uliczki i widoki sprawiają, że chce się do niej wracać.

rzeka Arno, Florencja, Włochy
Ponte Vecchio
Katedra Santa Maria del Fiore

Perła renesansu

Florencja leży w środkowej części Włoch, u podnóża Apeninów. Przepływa przez nią rzeka Arno oraz trzy mniejsze rzeki – Mugnone, Ema oraz Greve. Miasto zamieszkuje około 400 tysięcy obywateli, a co roku przyciąga ogromną ilość turystów. Nic dziwnego, stolica Toskanii słynie z zabytków, to tu tworzyli tacy artyści, jak Giotto, Michał Anioł, Leonardo da Vinci czy Botticelli. W 1982 roku Florencję wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

St Trinity Bridge
Ponte Alla Carraia
Caffe Pasticceria
Lungarno degli Archibusieri
Florencja
Florencja

Jedną z najstarszych budowli w mieście jest baptysterium Jana Chrzciciela (Battistero di San Giovanni Battista), powstałe w latach 1059-1128. Bazylika w stylu romańskim florenckim znajduje się na Piazza San Giovanni.

Katedra Santa Maria del Fiore
Katedra Santa Maria del Fiore
Katedra Santa Maria del Fiore
Brunelleschi's dome
Brunelleschi's dome Cupola di Brunelleschi
Dzwonnica Giotta, Campanile di Giotto

Spacerując po pięknej Florencji nie sposób pominąć posąg Dawida, czyli jedno z najsłynniejszych dzieł Michała Anioła. Oryginał znajduje się w Muzeum Accademica, a replikę można znaleźć na placu della Signiora. Na tym samym placu znajduje się również kolejne wspaniałe dzieło, czyli odlana z marmuru i brązu fontanna Neptuna, rzeźba z XVI wieku.

Firenze
Firenze, Italia
Florencja

Miłośnicy sztuki powinni koniecznie zawitać do galerii Uffizi, gdzie na żywo będą mogli podziwiać prace takich mistrzów, jak Botticelli, Giotto, Michał Anioł, Leonardo da Vinci i Tycjan. Niemniejszą gratką jest pałac Pittich, największy w całej Florencji. Z zewnątrz to po prostu ogromna, kamienna budowla, ale w środku podróżnik ma szansę podziwiać oszałamiającą aranżację. Znajduje się tu muzeum srebra z imponującym skarbcem Medyceuszy oraz galeria kostiumów, w której można zapoznać się z florencką modą na przestrzeni wieków. Spore wrażenie robią również urządzone z przepychem komnaty królewskie.

Florencja
Florencja, Włochy
Firenze, Italia

Najpopularniejszym punktem widokowym jest oczywiście plac Michała Anioła, zlokalizowany na wzgórzu San Miniato. To tu, w jednym miejscu, można zobaczyć wszystkie zabytki i ogarnąć wzrokiem całe miasto.

Florencja nie tylko zabytkami stoi

Cały dzień intensywnego zwiedzania na pewno wzmaga apetyt. We Florencji nie brakuje knajpek z mniej lub bardziej wyszukanym menu. W stolicy Toskanii serwuje się między innymi duszoną fasolę, czerwone mięso, makaron, a do tego wino. Bardzo dużo barów oferuje także kanapki, które można zjeść nie tylko na śniadanie. Oczywiście, podstawą do porannego posiłku będzie włoska kawa. Prawdziwi smakosze powinni zaś wybrać się rankiem na jeden z lokalnych targów, gdzie można kupić świeże warzywa, owoce i ciekawe przysmaki.

najlepsze lody w Toskanii
Galateria

Najlepsze lody w Toscanii

Hotel Crocini
Hotel Crocini

Nasz Hotel Crocini

1 Comment

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!