morze / Włochy

Grado Włochy – pierwsza plaża Adriatyku z Polski

Grado - pierwsza plaża Adriatyku

Grado – miasto turystyczne, w którym chyba najmniej czujemy atmosferę Włochy z wszystkich miejscowości, w których do tej pory mieliśmy okazję gościć. Panujący wszędzie idealny wręcz ład, powoduje, że przywodzi na myśl bardziej Austrię niż Włochy. Sam hotel w którym się zatrzymaliśmy w Grado, przywołuje w nas wspomnienia z Austrii. Śniadanie dokładnie zaczyna się i kończy o określonej godzinie, co u Włochów jest nie do pomyślenia.

Grado określane jest mianem „pierwszej plaży Adriatyku”, gdyż od strony Austrii jest to pierwsza nadmorska miejscowość. Miasto pierwotnie było wyspą, z czasem wybudowano wąską, dwukierunkową drogę łączącą je z lądem, która pozwala dostać się na nią bez użycia promu. Przejazd nią sprawia nie lada frajdę biorąc pod uwagę fakt, że jedzie się pełnym morzem. Zaś przez środek starówki płynie sztucznie wytyczony kanał, prowadzący do portu jachtowego w samym centrum Grado.

Grado z drona Włochy
Grado Włochy
Grado Włochy

Położona między morzem a laguną wyspa ma wyjątkowy mikroklimat: ograniczone zakresy temperatur, wysoki stosunek soli do jodu, czyste powietrze, wysokie zasolenie wody. Wszystko to powoduje że miasto jest znane na całym świecie. Co ciekawe, Grado jest znane również z zabiegów leczniczych z terapeutycznymi właściwościami piasku i morza.

Niektóre wydarzenia w historii Grado.

W 1892 r. rozpoczęto budowę nowej łaźni, oryginalnej drewnianej konstrukcji, a w 1896 r . przedsiębiorca Giacomo Fonzari zbudował pierwszy hotel w Grado.

W 1900 roku Grado było już kurortem nadmorskim znanym w całej Europie jako ośrodek zdrowia.

Ville Bianche zostały zbudowane między 1900 i 1902 na zlecenie barona Leonardo Bianchi: pięć Willi (w stylu secesyjnym), które tworzą elegancki kompleks budynków przy plaży.

W 1905 r. wybudowano na zlecenie lekarza Maurizio Oransza Hotel-Pensjonat i Hotel „Alla Salute”, wyposażony w urządzenia wodolecznicze. Do miasta Grado można dojechać pociągiem bezpośrednio z Pragi i Wiednia do stacji Belvedere, a stamtąd statkiem.

24 kwietnia 1907 r. wydano ustawę, która nadała Grado status uzdrowiska.

14 lipca 1936 zainaugurowano most Littorio, łączący Grado z lądem co pozwoliło na jeszcze większy rozwój uzdrowiska.

Grado Włochy

W Grado zjedliśmy wspaniałą pizze (w zasadzie kilka), przy Via Galileo Galilei, 14, 34073 Grado GO, Włochy. Co to był za smak pizzy!

Jak jesteśmy w Grado, dosłownie za rogiem jest Palmanova, którą warto zobaczyć. Miasto wyglądające z drona jak gwiazda.

Wyjątkowy mikroklimat, w którym nigdy nie brakuje słońca, czyste morze i płytkie wody sprawiają, że Grado jest idealnym miejscem na rodzinne wakacje z dziećmi. Wyspa Grado, jest jedną z najstarszych miejscowości turystycznych nad Adriatykiem. Ponad 10 km plaży z bardzo ładnym piaskiem sprawia, że wielu turystów odwiedza to miejsce.

Jeżeli planujesz wycieczki z Grado to tuż za rogiem jest Palmanova, miasto w kształcie gwiazdy, jakieś 40 km od Grado.

No Comments

    Leave a Reply