góry / Niemcy

Herbaciarnia na Kehlsteinie – Orle Gniazdo

Jesteśmy z wizytą w Orlim Gnieździe, nazywany jest tak budynek Herbaciarni na Kehlsteinie. Na samym szczycie Kehlstein, powyżej Herbaciarni stoi krzyż. Kehlstein to góra o wysokości bezwzględnej 1834 m n.p.m., znajdująca się w Alpach Berchtesgadeńskich w okolicy Berchtesgaden, w Niemczech w pobliżu granicy z Austrią, 20 km na południe od miasta Salzburg.

Dojazd na sam szczyt Orlego Gniazda

Dojazd na sam szczyt Orlego Gniazda

Żeby dotrzeć na samą górę musimy zostawić samochód na parkingu Obersalzberg. Dojazd z Obersalzbergu do parkingu Kehlstein prowadzi wąska i kręta droga. Dostaniemy się tam tylko autobusami, które kursują tam i z powrotem co 15 minut. Jak można się dowiedzieć z planszy informacyjnej, droga została wybudowana w zaledwie 13 miesięcy. Częściowo trzeba było wysadzać skały. W 1952 roku droga została zamknięta dla ruchu prywatnego i uruchomiono regularne połączenia z parkingiem Kehlstein.

Dojazd na sam szczyt Orlego Gniazda

długość trasy 6,5 km, różnica wysokości 700 m,
szerokość drogi 4 m, łącznie pięć tuneli o długości 277 m

Tunel i winda na Kehlsteinie

Z parkingu gdzie nas zostawił autobus, pozostało nam dotarcie na sam szczyt. Można dotrzeć do Herbaciarni kamiennymi schodami.
My wybieramy jednak drogę którą Hitler był dowożony na sam szczyt. Tunel i winda. Sam tunel już robi na nas wrażenie. Długość tunelu wynosi 124 metry, wysokość tunelu to 3 metry. Zatrzymujemy się przed samą windą gdzie jest kolejka. Wejście do windy tworzy brama z granitowych bloków. Czekamy na naszą kolej, wchodzimy do windy, nazywanej złotą windą. Czujemy się jak w hotelu, czas jakby się zatrzymał. Winda wywozi nas na samą górę. Długość samej windy to 124 metry. Sprawdzamy jak szybko dojeżdżamy na górę … 43 sekundy. Sama winda jest lustrzana i pokryta mosiądzem. Kabina w dużej mierze zachowała się w swojej pierwotnej formie. Po bokach są jeszcze tapicerowane siedzenia, składane ze względu na dużą liczbę odwiedzających.

Herbaciarnia na Kehlsteinie – Orle Gniazdo – Niemcy - tunel 124 metry
Herbaciarnia na Kehlsteinie – Orle Gniazdo – Niemcy - tunel 124 metry
Herbaciarnia na Kehlsteinie – Orle Gniazdo – Niemcy - tunel 124 metry
Herbaciarnia na Kehlsteinie – Orle Gniazdo – Niemcy - tunel 124 metry

Budowa Herbaciarni na Kehlsteinie

Kehlsteinhaus, Herbaciarnia to jeden ze 100 najlepszych zabytków w Niemczech. Oferuje wspaniały panoramiczny widok na Alpy Berchtesgaden i Salzburg. Miejsce przyciąga turystów z całego świata.
Przy budowie Kehlsteinhaus zaangażowani byli głównie niemieccy, a później także czescy i włoscy wykwalifikowani robotnicy. Herbaciarnia została wymurowana piaskowcem, ściany w całości obłożono sosną. Ze względu na skomplikowany projekt Kehlsteinhaus, obejmujący pięć tuneli, system wind i drogi dojazdowe, koszty budowy w 1938 roku wyniósł wówczas około 30 milionów marek niemieckich, co obecnie odpowiada około 130 milionom euro.

Herbaciarnia na Kehlsteinie – Orle Gniazdo – Niemcy


Hitler nie podjął decyzji w sprawie Herbaciarni, nie została wysadzona w powietrze w czasie wojny. Po wojnie zaś dom nadal reprezentuje szaleństwo jego reżimu. Na Obersalzbergu powstały plany wojny i masowych mordów. Budynek najwyraźniej wyzywająco wznosi się ponad stromą ścianę – nawet droga w całkowicie nieprzejezdnym terenie została wyrwana z góry siłą. Wybudowanie tak majestatycznego budynku w środku gór i skał na takiej wysokości. Budynek jeśli był osiągnięciem architektonicznym, był także aktem marnotrawienia przyrody i zasobów ludzkich. Herbaciarnia, nazywany jest również „Orlim Gniazdem” wykorzystywano je w wielu filmach wojennych. Budynek jest jednym z nielicznych niezniszczonych pomników Hitlera.

Projektant Kehlsteinhaus

Kehlsteinhaus to projekt Martina Bormanna, ten sam który spisał ostatni testament Hitlera. Zatępca i osobisty sekretarz Fuhrera.

Wysokość nad poziomem morza 1834 m
czas budowy 13 miesięcy
Winda 124 m
trasa do tunelu 124 m
widok panoramiczny do 200 km

Herbaciarnia na Kehlsteinie Das Kehlsteinhaus

Prezent na 50 urodziny Hitlera

Nie znaleźliśmy nigdzie potwierdzenia o prezencie jakim miało być Kehlsteinhaus na 50 urodziny Hitlera w 1939 roku. Fuhrer odwiedzał Kehlsteinhaus bardzo  rzadko. Bomby aliantów podczas II wojny światowej nie uderzyły w Kehlsteinhaus, a po wojnie dom nie został wysadzony w powietrze. Dlatego też Kehlsteinhaus jest nadal w dużej mierze zachowany w swojej pierwotnej formie, od 17 maja 1952 roku otwarte jest jako schronisko górskie i udostępnione zwiedzającym.

1 Comment

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!