góry / Polska / Śląskie

Bielsko-Biała – mały Wiedeń

Udało nam się dotrzeć do Bielska-Białej w niedzielne popołudnie. Luty 2021 roku jest wyjątkowo zimny. Temperatura w samochodzie pokazuje -14 stopni ale temperatura odczuwalna jest na poziomie – 20 stopni.

Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski na Dębowcu - Bielsko-Biała

Sprawdzamy czy wyciąg Bielsko-Bialski Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski na Dębowcu jest czynny. Parking jest w połowie zapełniony, na górce przed wyciągiem dzieci zjeżdżają na sankach. Ruch narciarski jest prawie żaden. Kilka osób wyjeżdża kolejką krzesełkową na górę. Żal, że nie zabraliśmy nart z sobą. Kanapy 4-osobowe wyjeżdżają na górę puste. Stok idealnie przygotowany, ośnieżony, ratrakowany i oświetlony. Przy samym wyciągu jest park linowy. Przy parkingu jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, niestety zamknięta.

Bielsko-Biała - bogata historia

Bielsko-Biała kojarzy nam się z Fabryką Samochodów Małolitrażowych, gdzie produkowano „Malucha”. Dawna stolica województwa. Miasto ma niezwykle bogata historię, tworzyły ją dwa miasta Bielsko i Biała. W okresie międzywojennym, Bielsko należało do województwa śląskiego a miasto Biała, należało do województwa krakowskiego. Obecnie Bielsko-Biała zachwyca, mnogością pięknych budowli, które zostały odrestaurowane i powodują, że czujemy się jakbyśmy to już gdzieś widzieli. Tak, taki przepych widzieliśmy już w Wiedniu.

Nadal bardzo zimno, w końcu to stolica Beskidów. Zaczynamy spacer od Zamku Sułkowskich. Zamek pochodzi  z XIV wieku. Zbudowany został przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. Był siedzibą Piastów cieszyńskich i warownią włączoną w system fortyfikacji miejskich. Strzegł wschodniej granicy Księstwa Cieszyńskiego. Od 1945 roku znajduje się w nim Muzeum. Wejść do środka nie można, prowadzone są prace remontowe. Drona również nie puściliśmy ze względu na niską temperaturę. Pozostaje nam tu wrócić jeszcze raz.

Spacerujemy wokół zamku, kierujemy się w stronę budynku Poczty Polskiej przy ulicy Zamkowej. Przy murach zamkowych znajduje się rogata postać, sikający diabełek. Okazuje się, że jest to dzieło jednego z najbardziej znanych, bielskich artystów – Mieczysława Hańderka.

Stary rynek w Bielsku-Białej

Skręcamy w ulice schodową, gdzie strome wejście oraz budynki tworzą niesamowity klimat. Kierujemy się w stronę rynku, gdzie znajduje się fontanna z rzeźbą Neptuna oraz kamienna studnia.

Na rynku napotykamy tablice z informacja o Starej Poczcie. W tym budynku od końca XVII w. do 1873 r. działała stacja pocztowa w Bielsku, utworzona w 1744 r. Tu zatrzymywały się dyliżanse linii Wiedeń – Lwów kursujące regularnie od 1775 r.

Zza domów na rynku wyłania się Katedra Rzymskokatolicka pw. Św. Mikołaja. Co ciekawe, w 1998 r. zrealizowano według projektu architekta, polskiego Gaudiego, Stanisława Niemczyka dostosowanie prezbiterium do wymogów świątyni katedralnej. Ten sam architekt zaprojektował kościół pw. Ducha Świętego w Tychach.

Św. Jan Nepomucen Czeski duchowny, utopiony w nurtach Wełtawy 20 marca 1393 roku z nakazu króla Wacława IV, któremu nie chciał zdradzić tajemnicy spowiedzi jego żony. Figura św. Jana Nepomucena stała w tym miejscu do II Wojny Światowej.

Biała - perełki architektury

Przekraczamy rzekę Białą i kierujemy się ulicą Księdza Stanisława Stojałowskiego. Co krok napotykamy perełki architektury. Na Placu Ratuszowym znajduje się Urząd Miasta. Mróz jest niemiłosierny, ledwo można utrzymać aparat w rękach. Już druga bateria w aparacie odmawia posłuszeństwa.

Galeria Handlowa Sfera w Bielsku-Białej

Szukamy jeszcze atrakcji turystycznej, pomnika Bolka i Lolka, najpopularniejszych bohaterów bajek naszych czasów. To właśnie tutaj w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej nakręcono przeszło 150 odcinków. Imiona nawiązują do polskiego filmu przedwojennego z 1936 roku Bolek i Lolek. Pomnik odsłonięto w 2011 roku.

Budynek Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Bielsku-Białej

Baterie w aparacie się wyczerpały, komórka odmówiła posłuszeństwa. My również nie mamy już siły na spacer. Jedno jest pewne, zatrzymaliśmy się tutaj, będziemy wracać wielokrotnie!

Miasta partnerskie:
Tienen – Belgia
Grand Rapids – Stany Zjednoczone         
Rancagua – Chile             
Lilienthal – Niemcy         
Stadskanaal – Holandia
Szolnok – Węgry             
Wolfsburg – Niemcy      
Akka – Izrael
Kirklees – Wielka Brytania Żylina – Słowacja
Frydek-Mistek – Czechy Trzyniec – Czechy
Besançon – Francja
Berdiańsk – Ukraina
Shijiazhuang – Chiny   
Baia Mare – Rumunia
Monreale – Włochy
Kragujevac – Serbia
Nyíregyháza – Węgry
Ustka – Polska   
Olsztyn – Polska

No Comments

    Leave a Reply