Polska / góry / Śląskie

Odkryj piękno Bielska-Białej: przewodnik po najlepszych miejscach – mały Wiedeń

Udało nam się dotrzeć do Bielska-Białej w niedzielne popołudnie. Luty 2021 roku jest wyjątkowo zimny. Temperatura w samochodzie pokazuje -14 stopni ale temperatura odczuwalna jest na poziomie – 20 stopni.

Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski na Dębowcu – Bielsko-Biała

Sprawdzamy czy wyciąg Bielsko-Bialski Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski na Dębowcu jest czynny. Parking jest w połowie zapełniony, na górce przed wyciągiem dzieci zjeżdżają na sankach. Ruch narciarski jest prawie żaden. Kilka osób wyjeżdża kolejką krzesełkową na górę. Żal, że nie zabraliśmy nart z sobą. Kanapy 4-osobowe wyjeżdżają na górę puste. Stok idealnie przygotowany, ośnieżony, ratrakowany i oświetlony. Przy samym wyciągu jest park linowy. Przy parkingu jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, niestety zamknięta.Bielsko-Biała – bogata historia

Bielsko-Biała kojarzy nam się z Fabryką Samochodów Małolitrażowych, gdzie produkowano „Malucha”. Dawna stolica województwa. Miasto ma niezwykle bogata historię, tworzyły ją dwa miasta Bielsko i Biała. W okresie międzywojennym, Bielsko należało do województwa śląskiego a miasto Biała, należało do województwa krakowskiego. Obecnie Bielsko-Biała zachwyca, mnogością pięknych budowli, które zostały odrestaurowane i powodują, że czujemy się jakbyśmy to już gdzieś widzieli. Tak, taki przepych widzieliśmy już w Wiedniu.Nadal bardzo zimno, w końcu to stolica Beskidów. Zaczynamy spacer od Zamku Sułkowskich. Zamek pochodzi  z XIV wieku. Zbudowany został przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. Był siedzibą Piastów cieszyńskich i warownią włączoną w system fortyfikacji miejskich. Strzegł wschodniej granicy Księstwa Cieszyńskiego. Od 1945 roku znajduje się w nim Muzeum. Wejść do środka nie można, prowadzone są prace remontowe. Drona również nie puściliśmy ze względu na niską temperaturę. Pozostaje nam tu wrócić jeszcze raz.

Spacerujemy wokół zamku, kierujemy się w stronę budynku Poczty Polskiej przy ulicy Zamkowej. Przy murach zamkowych znajduje się rogata postać, sikający diabełek. Okazuje się, że jest to dzieło jednego z najbardziej znanych, bielskich artystów – Mieczysława Hańderka.

Stary rynek w Bielsku-Białej

Skręcamy w ulice schodową, gdzie strome wejście oraz budynki tworzą niesamowity klimat. Kierujemy się w stronę rynku, gdzie znajduje się fontanna z rzeźbą Neptuna oraz kamienna studnia.


Na rynku napotykamy tablice z informacja o Starej Poczcie. W tym budynku od końca XVII w. do 1873 r. działała stacja pocztowa w Bielsku, utworzona w 1744 r. Tu zatrzymywały się dyliżanse linii Wiedeń – Lwów kursujące regularnie od 1775 r.


Zza domów na rynku wyłania się Katedra Rzymskokatolicka pw. Św. Mikołaja. Co ciekawe, w 1998 r. zrealizowano według projektu architekta, polskiego Gaudiego, Stanisława Niemczyka dostosowanie prezbiterium do wymogów świątyni katedralnej. Ten sam architekt zaprojektował kościół pw. Ducha Świętego w Tychach.


Św. Jan Nepomucen Czeski duchowny, utopiony w nurtach Wełtawy 20 marca 1393 roku z nakazu króla Wacława IV, któremu nie chciał zdradzić tajemnicy spowiedzi jego żony. Figura św. Jana Nepomucena stała w tym miejscu do II Wojny Światowej.Biała – perełki architektury

Przekraczamy rzekę Białą i kierujemy się ulicą Księdza Stanisława Stojałowskiego. Co krok napotykamy perełki architektury. Na Placu Ratuszowym znajduje się Urząd Miasta. Mróz jest niemiłosierny, ledwo można utrzymać aparat w rękach. Już druga bateria w aparacie odmawia posłuszeństwa.
Najlepsze atrakcje i miejsca, które musisz odwiedzić podczas swojego pobytu.

 1. Rynek w Bielsku-Białej

Rynek w Bielsku-Białej jest sercem miasta i jednym z najpiękniejszych rynków w Polsce. Znajdziesz tam wiele kawiarni, restauracji i sklepów, które oferują lokalne produkty. Warto odwiedzić także ratusz, który został wybudowany w stylu gotyckim i jest jednym z najstarszych budynków w Bielsku-Białej.

 1. Muzeum w Bielsku-Białej

Muzeum w Bielsku-Białej to doskonałe miejsce dla osób, które interesują się historią i kulturą regionu. W muzeum znajdziesz wiele cennych eksponatów, które przedstawiają historię Bielska i Białej. Warto zobaczyć także wystawy czasowe, które organizowane są regularnie.

 1. Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej

Zamek Sułkowskich to jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Bielsku-Białej. Został wybudowany w XVIII wieku i obecnie jest siedzibą Muzeum Historycznego. Zamek jest otoczony parkiem, który jest doskonałym miejscem na spacery i odpoczynek.

 1. Kolej Linowa Szyndzielnia

Kolej Linowa Szyndzielnia to doskonałe miejsce dla miłośników sportów zimowych i turystyki górskiej. Kolej linowa zapewnia dostęp do szlaków turystycznych i tras narciarskich, które są dostępne przez cały rok. Z góry Szyndzielnia rozciąga się wspaniały widok na miasto i okolicę.

 1. Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego to obszar chroniony, który obejmuje łącznie około 36 tysięcy hektarów powierzchni. Park jest doskonałym miejscem dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. W parku znajdują się liczne szlaki turystyczne, które prowadzą przez malownicze krajobrazy.

 1. Cmentarz Żołnierzy Radzieckich

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich to miejsce pamięci, które przypomina o ofiarach II wojny światowej. Na cmentarzu znajdują się groby żołnierzy Armii Radzieckiej, którzy zginęli podczas walk o wyzwolenie Polski spod niemieckiej okupacji. To także miejsce, które warto odwiedzić, by uczcić pamięć o poległych i złożyć kwiaty na grobach.

 1. Kino Światowid

Kino Światowid to miejsce dla miłośników kina i sztuki. Kino regularnie organizuje pokazy filmowe, koncerty i spektakle teatralne. To doskonałe miejsce, aby spędzić miło wieczór i wzbogacić swoją wiedzę o kulturze i sztuce.

 1. Wycieczka do Żywca

Żywiec to miasto położone w malowniczej okolicy, które warto odwiedzić podczas pobytu w Bielsku-Białej. To tutaj znajduje się browar Żywiec, gdzie można zobaczyć proces produkcji piwa i spróbować wyśmienitego trunku. W Żywcu warto także odwiedzić zamek, muzeum i spacerować po urokliwych uliczkach miasta.

 1. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Muzeum Śląska Cieszyńskiego to miejsce, które przypomina o historii i kulturze regionu. W muzeum znajdują się cenne eksponaty, które przedstawiają dzieje regionu od czasów prehistorycznych po współczesność. To doskonałe miejsce dla miłośników historii i kultury.

 1. Spacer po starówce

Spacer po starówce to niezwykłe doświadczenie, które pozwoli Ci poczuć prawdziwy klimat Bielska-Białej. W starówce znajdują się liczne zabytkowe kamienice, kościoły i place, które przypominają o historii i tradycji miasta. To również miejsce, gdzie można zrobić zakupy w lokalnych sklepach i galeriach sztuki.

Galeria Handlowa Sfera w Bielsku-BiałejSzukamy jeszcze atrakcji turystycznej, pomnika Bolka i Lolka, najpopularniejszych bohaterów bajek naszych czasów. To właśnie tutaj w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej nakręcono przeszło 150 odcinków. Imiona nawiązują do polskiego filmu przedwojennego z 1936 roku Bolek i Lolek. Pomnik odsłonięto w 2011 roku.
Budynek Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Bielsku-Białej

Baterie w aparacie się wyczerpały, komórka odmówiła posłuszeństwa. My również nie mamy już siły na spacer. Jedno jest pewne, zatrzymaliśmy się tutaj, będziemy wracać wielokrotnie!

Podsumowanie

Bielsko-Biała to miasto, które zachwyca pięknem i kulturą. To idealne miejsce dla osób, które cenią sobie tradycję, historię i naturę. W tym artykule przedstawiliśmy najlepsze miejsca i atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić podczas pobytu w Bielsku-Białej. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik pomógł Ci poznać to miasto z innej perspektywy i zainspirował do odkrywania nowych miejsc.

Miasta partnerskie:

Tienen – Belgia
Grand Rapids – Stany Zjednoczone         
Rancagua – Chile             
Lilienthal – Niemcy         
Stadskanaal – Holandia
Szolnok – Węgry             
Wolfsburg – Niemcy      
Akka – Izrael
Kirklees – Wielka Brytania Żylina – Słowacja
Frydek-Mistek – Czechy Trzyniec – Czechy
Besançon – Francja
Berdiańsk – Ukraina
Shijiazhuang – Chiny   
Baia Mare – Rumunia
Monreale – Włochy
Kragujevac – Serbia
Nyíregyháza – Węgry
Ustka – Polska   
Olsztyn – Polska

2 komentarze

 • Cieszyn - wzgórze zamkowe
  11 maja 2023 at 13:23

  […] i choć w XIX wieku Cieszyn stracił swoją pozycje na rzecz gospodarczo rozwijającego się Bielska, to pozostał ważnym ośrodkiem kultury i […]

  Reply
 • Szyndzielnia – Bielsko-Biała
  11 maja 2023 at 14:16

  […] styczniu byliśmy pod Dębowcem, sprawdziliśmy w długi weekend majowy jak wygląda Szyndzielnia późną wiosną. Niestety wiosna […]

  Reply

Komentarz