góry / Polska / Śląskie

Kubalonka: Przełęcz w Beskidzie Śląskim

Kubalonka, Beskid Śląski, malowniczy region w Polsce, ukrywa wiele naturalnych klejnotów, a jednym z nich jest przełęcz Kubalonka (761 m n.p.m.). Ta niezwykła przełęcz stanowi rozstaje szczytów Kubalonki (830 m) oraz nieznanego wierzchołka o wysokości 818 m. Oddziela ona Pasmo Stożka i Czantorii od Pasma Baraniej Góry i Skrzycznego, tworząc niepowtarzalny krajobraz.

Kubalonka koło Wisły
Kubalonka trudny dojazd zimą, zasypane znaki drogowe

Historia i Nazwa

Nazwa „Kubalonka” i „Kubala” niosą ze sobą bogatą historię. Nazwa przełęczy oraz szczytu wywodzi się od nazwiska Kubala. W 1722 r. istniał niejaki Mathes Kubala, wspomniany w urbarzu Komory Cieszyńskiej. Dziś w Istebnej, na „placu” Kubalowie, zachowuje się pamięć o protoplastach tego rodu.

Kubalonka trudny dojazd zimą
Kubalonka trudny dojazd zimą
Kubalonka Beskid Śląski

Przełęcz Kubalonka a Turystyka

Drogi i Infrastruktura

Przełęcz Kubalonka odgrywa istotną rolę komunikacyjną, będąc punktem przelotowym dla podróżujących. Droga wojewódzka nr 941 prowadzi przez nią z Ustronia, Wisły do Istebnej, a dodatkowo odgałęzia się od niej wąska droga powiatowa. Ta druga trasa, schodząc przez przełęcz Szarculę, wiedzie koło Zameczku do Wisły Czarne. Obie drogi powstały w międzywojennych latach, stanowiąc ważne elementy lokalnej infrastruktury.

Kubalonka trudny dojazd zimą
Kubalonka droga na szczyt

Walory Turystyczne

Przełęcz Kubalonka to nie tylko punkt komunikacyjny, lecz także atrakcyjna dla turystów destynacja. Bezpośrednio poniżej przełęczy, po lewej stronie szosy do Istebnej, znajduje się imponujący zespół budynków Wojewódzkiego Centrum Pediatrii Kubalonka. Powstały w 1937 r., zyskał sławę jako dziecięce sanatorium przeciwgruźlicze. Obiekt ten, zaprojektowany przez Jadwigę Dobrzyńską i Zygmunta Łobody, został znacznie rozbudowany w 1961 r. Warto dodać, że Kubalonka jest miejscem, gdzie historia i współczesność spotykają się.

Kubalonka przełęcz w Beskidzie Śląskim
Kubalonka trudny dojazd zimą

Zabytkowy Kościół i Szlak Architektury Drewnianej

Spacerując po okolicy przełęczy, nie sposób nie zauważyć zabytkowego kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Ten drewniany kościół, pochodzący z 1779 r., został przeniesiony z Przyszowic (powiat gliwicki) w latach 1957–1958. Oryginalnie pełnił rolę kościoła przycmentarnego. Jest on również integralną częścią Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, co nadaje mu wyjątkowy status w kontekście kulturowym i historycznym.

Kubalonka stromy podjazd
zima w Beskidzie Śląskim

Infrastruktura i Atrakcje

Przełęcz Kubalonka nie tylko zachwyca krajobrazem, ale również oferuje szeroką gamę usług turystycznych. W jej okolicy i na samej przełęczy znajdują się restauracje, bary, pensjonaty, w tym słynny bar „Beczka”, który cieszy się uznaniem od lat międzywojennych. To idealne miejsce na odpoczynek i delektowanie się lokalną kuchnią.

Kubalonka

Dla miłośników sportów zimowych, stoki szczytu Kubalonka oferują doskonałe trasy biegowe ze strzelnicą do biathlonu, posiadające licencję FIS. Dodatkowo, dostępny jest niewielki wyciąg narciarski dla początkujących. To raj dla narciarzy, gdzie mogą oni cieszyć się zimowymi atrakcjami w malowniczym otoczeniu.

Kubalonka przełęcz w Beskidzie Śląskim

Podsumowanie

Przełęcz Kubalonka to nie tylko punkt tranzytowy, ale prawdziwa perła Beskidu Śląskiego. Jej urok, bogata historia i liczne atrakcje sprawiają, że przyciąga turystów z różnych zakątków Polski. Odkryj niezwykłe piękno Kubalonki i zanurz się w unikalnym świecie Beskidu Śląskiego!

Kubalonka zimą

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!