Lacjum / Włochy

Monte Cassino – Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie

Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino to miejsce, gdzie spoczywają polscy żołnierze, którzy polegli w bitwie o Monte Cassino w 1944 roku. To miejsce pełne historii i symboliki, które przypomina nam o heroicznej walce Polaków o wolność. Montecassino położone na wysokości 516 metrów nad poziomem morza, w prowincji Frosinone, na zachód od miasta Cassino, nad doliną rzeki Liri, między Rzymem i Neapolem.

Polskie walki o masyw Monte Cassino i Piedimonte trwały 13 dni i 20 godzin i były niezwykle krwawe. W natarciu zginęło 923 żołnierzy, 2931 zostało rannych, a za zaginionych uznano 345, z których 251 powróciło do oddziałów po zakończeniu walk.


MonteCassino


MonteCassino


MonteCassino

20 maja dowódca 15 Grupy Armii skierował do 2 Korpusu Polskiego rozkaz, w którym dziękował za zwycięstwo:

Żołnierze 2 Polskiego Korpusu! Jeżeliby mi dano do wyboru między którymikolwiek żołnierzami, których bym chciał mieć pod swoim dowództwem, wybrałbym Was – Polaków.

Harold Alexander


MonteCassino


MonteCassino

Kiedy powstał cmentarz

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino powstał na przełomie 1944 i 1945 roku według projektu architektów Hryniewicza i Skolimowskiego. Budowę cmentarza nadzorował inż. Roman Wajda, uczestnik bitwy. Zbudowano go na płaskim odcinku terenu pomiędzy Monte Cassino i wzgórzem „593”, a więc w miejscu najbardziej wymownym. To właśnie tamtędy szły główne natarcia 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Uroczyste oddanie nastąpiło 1 września 1945 roku. Zbudowali go żołnierze, uczestnicy bitwy. Spoczywa na nim 1072 poległych żołnierzy Rzeczypospolitej wszystkich narodowości.

Generał Władysław Anders w swej ostatniej woli prosił, by mógł być pochowany wśród swoich żołnierzy pod Monte Cassino. Jego grób stanowi dziś centralny punkt cmentarza.

Cmentarz żołnierzy 2 Korpusu pod Monte Cassino jest dziś jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Polacy nie zapominają o poległych pod Cassino żołnierzach, znicze są zawsze palone, setki krzyży ozdobiono różańcami. Cmentarz polskich żołnierzy ozdabiają wykute w kamieniu sentencje

Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” oraz „Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce.

Cmentarze żołnierzy innych narodowości poległych w bitwie znajdują się pod miastem Cassino – cmentarz angielski (5 tys. grobów) oraz niemiecki (około 7 tys. grobów, w większości bezimiennych.

Historia bitwy o Monte Cassino

Bitwa o Monte Cassino była jednym z kluczowych momentów II wojny światowej. Miejsce to zostało okupowane przez wojska niemieckie i stanowiło nie do przejścia przeszkodę dla alianckiej ofensywy w kierunku Rzymu. Alianci przeprowadzili cztery ataki na Monte Cassino, ale każdy z nich kończył się klęską.

Polscy żołnierze na Monte Cassino

W końcu alianci zdecydowali się na ostatni atak, który miał zostać przeprowadzony przez polską 2 Korpus. W dniach 11-18 maja 1944 roku Polacy prowadzili zaciętą walkę z niemieckimi obrońcami na stokach Monte Cassino. W końcu udało się zdobyć wzgórze i otworzyć drogę do Rzymu.

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino

Po zakończeniu walk na Monte Cassino, rozpoczęto prace nad budową polskiego cmentarza wojennego, który miał upamiętnić polskich żołnierzy poległych w bitwie. Cmentarz został zaprojektowany przez włoskiego architekta i wykonany przez polskich i włoskich robotników.

Symbolika Polskiego Cmentarza na Monte Cassino

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino to nie tylko miejsce pamięci, ale także symbolika walki Polaków o wolność i niepodległość. Na cmentarzu znajduje się wiele symboli narodowych, takich jak orły, godło Polski, a także napisy w języku polskim.

Wizyta na Polskim Cmentarzu na Monte Cassino

Wizyta na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino to doświadczenie, które pozostaje w pamięci na zawsze. To miejsce pełne historii i symboliki, które przypomina nam o ofiarach, jakie zostawiły nasze poprzednie pokolenia w walce o wolność.

Koniecznie przeczytaj Auschwitz-Birkenau I i Auschwitz-Birkenau II

Podsumowanie

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino to ważne miejsce pamięci dla Polaków i symbolika walki o wolność i niepodległość. To miejsce, które warto odwiedzić, aby zobaczyć na własne oczy historię i ofiary, jakie zostały złożone w walce o wolność.

Zobacz: Lubliniec

3 komentarze

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!