Toskania / Włochy

Piazza della Signoria w Centrum Florencji

Florencja, perła włoskiego dziedzictwa kulturowego, skrywa w sobie niezliczone skarby historyczne. Jednym z najbardziej fascynujących miejsc jest Piazza della Signoria, centralny plac zbudowany w okresie od XII do XIV wieku. To miejsce pełne historii, architektonicznych arcydzieł i niezwykłych rzeźb przyciąga tłumy turystów z całego świata.

Piazza della Signoria pełna turystów
Piazza della Signoria pełna turystów

Palazzo Vecchio – Świadek Burzliwej Historii

Palazzo Vecchio, usytuowany w południowo-wschodniej części placu, wznosi się dumnie jako jedno z najważniejszych dzieł architektury florenckiej. Zbudowany w okresie średniowiecza, pełnił różnorodne funkcje od siedziby rządu po miejsce publicznych zgromadzeń.

Piazza della Signoria we Florencji
Piazza della Signoria we Florencji
Petrokles i Menelaos - rzymska kopia greckiej rzeźby
Petrokles i Menelaos – rzymska kopia greckiej rzeźby

Fontanna Neptuna – Arcydzieło Bartolomeo Ammanatiego

Fontanna Neptuna, znana również jako fontanna di Piazza, to niezaprzeczalne arcydzieło sztuki renesansowej. Zaprojektowana w latach 1563–1575 przez Bartolomeo Ammanatiego, centralną postacią fontanny jest Neptun, rzeźba wykonana z białego marmuru. Otoczony przez brązowe rzeźby fantastycznych stworów z atrybutami morza, ten monumentalny zbiornik wodny stanowi serce placu.

Heracles i Nessus
Heracles i Nessus we Florencji
Kopia rzeźby Michała Anioła - Dawid, Rzeźba Herkulesa i Kakusa
Kopia rzeźby Michała Anioła – Dawid, Rzeźba Herkulesa i Kakusa

Dawid Michała Anioła – Kopia Wielkiego Dzieła

Dawid Michała Anioła, oryginalnie umieszczony na Piazza della Signoria, został przeniesiony do muzeum w 1873 roku. Jego kopia wciąż imponuje swoim majestatem, przywołując niezwykłe umiejętności artystyczne renesansowego mistrza. Wyrzeźbiony w 1501 roku, posąg Dawida to ikona siły i piękna.

Perseusz z głową Meduzy
Perseusz z głową Meduzy

Grupa Herkules i Kakus – Rzeźba Bandinellego

Innym fascynującym elementem placu jest rzeźba Herkulesa i Kakusa autorstwa Bandinellego. Ta dynamiczna kompozycja ukazuje mitologiczną walkę sił dobra i zła, wplecioną w kontekst florenckiej historii.

Giambologna, Porwanie Sabinek
Giambologna, Porwanie Sabinek
Patroclo e Menelao
Patroclo e Menelao

Pomnik Kosmy I – Świadek Chluby Toskanii

Podążając na lewo od fontanny Neptuna, napotykamy konny posąg Kosmy I, księcia Toskanii. Dzieło Giambologni z 1594 roku, to monument ukazujący dokonania władcy, ozdobiony płaskorzeźbami przedstawiającymi kluczowe wydarzenia jego panowania.

Pomnik konny Kosmy I Medyceusza we Florencji
Pomnik konny Kosmy I Medyceusza we Florencji
Pomnik konny Kosmy I Medyceusza
Pomnik konny Kosmy I Medyceusza we Florencji

Loggia dei Lanzi – Arcydzieło Późnogotyckiej Sztuki

Podążając na prawo od Pałacu Vecchio, odkrywamy Loggia dei Lanzi – późnogotycką galerię otwartą dla publiczności. To miejsce, gdzie sztuka łączy się z architekturą, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Rzeźby i kunsztowne detale przyciągają miłośników sztuki z całego świata.

Piazza della Signoria
Piazza della Signoria

Ocalona Pamięć Savonaroli

W pobliżu fontanny Neptuna znajduje się niewielka marmurowa płyta, upamiętniająca „ognisko próżności” rozpalone przez Savonarolę. To symboliczne miejsce, które przypomina o burzliwych wydarzeniach związanych z tym kontrowersyjnym mnichem i reformatorem.

Perseusz z głową Meduzy
Perseusz z głową Meduzy
Piazza della Signoria we Florencji
Piazza della Signoria we Florencji

Podsumowanie – Piazza della Signoria w Pełnej Blasku

Piazza della Signoria w Florencji to nie tylko plac, to zbiór historii, sztuki i kultury. Palazzo Vecchio, fontanna Neptuna, posąg Dawida, grupa Herkulesa i Kakusa, pomnik Kosmy I oraz Loggia dei Lanzi – każdy z tych elementów tworzy unikalny pejzaż, który przyciąga miłośników historii i sztuki.

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!