Włochy

Bazylika Superga – Turyn – Włochy

Bazylika Superga w Turynie

Bazylika Superga poświęcona jest Madonnie delle Grazie – Matki Boskiej Łaskawej, której drewniana figura znajduje się w kaplicy.

Superga to wzgórze o wysokości 672 m n.p.m. i trzecie co do wysokości wzgórze Turynu we Włoszech. Na jej szczycie została wybudowana Bazylika

Na wzgórzu już w 1461 roku, na długo przed wybudowaniem bazyliki, znajdował się mały kościółek, parafia była wybudowana dla miejscowych wiernych. W tym czasie wzgórze było „ostrą górą, a na jej końcu kościołem z trzema ołtarzami znajdującymi się w tym samym miejscu, w którym obecnie znajduje się bazylika Superga.

Bazylika została ufundowana przez księcia Sabaudii Vittorio Amedeo II po oblężeniu i bitwie pod Turynem w 1706 roku.

Przed decydującą bitwą Vittorio Amedeo II i jego kuzyn Eugenio di Savoia – Soissons wspięli się na wzgórze Superga, aby zobaczyć rozmieszczenie wojsk wroga z góry i wybrać najlepszą strategię, aby uwolnić Turyn z oblężenia. Na wzgórzu książę złożył przysięgę Matce Boskiej, obiecując, że w razie zwycięstwa zleci jej wybudowanie.

Bazylika Superga w Turynie
Turyn, widok z Bazyliki Superga
Superga Turyn
Superga Turyn
Bazylika Superga w Turynie
Bazylika Superga w Turynie, zewnętrzne filary
Bazylika Superga w Turynie
Bazylika Superga

Torino FC

4 maja 1949 roku za klasztorem Bazyliki Superga samolot rozbił się z piłkarzami drużyny Grande Torino na pokładzie. Drużyna Torino wracała z Lizbony, gdzie zagrała w pożegnalnym meczu kapitana Benfiki, Jose Ferreiry. W wypadku zginęła cała drużyna i wszyscy pasażerowie.
Na ich pamiątkę w tylnej części kompleksu umieszczono pamiątkową tablicę upamiętniającą

Turyn, widok z Bazyliki Superga
Bazylika Superga w Turynie z drona
Bazylika Superga w Turynie z drona
Bazylika Superga w Turynie z drona

W 1717 roku położono pierwszy kamień pod Sanktuarium, natomiast inauguracja miała miejsce czternaście lat później, w 1731 roku.

No Comments

    Leave a Reply