miasto / morze / Włochy

San Remo

Oceń post

Włoskie wakacje

San Remo – miasto i włoski kurort znajdujący się nieopodal granicy z Francją jest nie tylko miejscem znanym z Festiwalu Piosenki Włoskiej, podczas trwania którego mamy okazję poznać wielu utalentowanych wokalistów, ale także doskonałym miejscem wypadowym na bliższe i dalsze wycieczki. Położony nad Morzem Liguryjskim jest jednym z najbardziej popularnych letnich destynacji na włoskiej Riwierze.
Letni kurort bardzo chętnie bywa odwiedzany przez Polaków. Nadmorski klimat, liczne zabytki, atrakcyjne położenie miasta wpływa na jego malowniczość. Turyści i wczasowicze przybywają tu z całej Europy, by móc cieszyć się piękną pogodą, bliskością natury, wielu korzysta z San Remo jako bazy do zwiedzania (zdecydowanie mniej korzystnej finansowo) Lazurowego Wybrzeża.

Wokół Festiwalu

San Remo dla wielu Polaków budzi jedno skojarzenie – Festiwal Piosenki Włoskiej, na którym w latach 60-tych brylowała Anna German. To jedno z największych i najstarszych muzycznych wydarzeń w Europie, zostało powołane w 1951 roku. Festiwal początkowo odbywał się w budynku kasyna, a następnie w teatrze Ariston, w którym to wydarzenie organizowane jest do dzisiaj. Plac przez teatrem Ariston często bywa obowiązkowym punktem wycieczek po San Remo, a pamiątkowa fotka sprzed jego gmachu musi znaleźć się w niemal każdym telefonie. Okolice, w których odbywa się festiwal, pełne są typowo włoskich kawiarenek, lodziarni, sklepików i ekskluzywnych butików. Ciągnący się wzdłuż morza deptak zaprasza do spacerów. W takich okolicznościach nawet jedno popołudnie spędzone w San Remo zapadnie w pamięci na długo.

San Remo
San Remo z drona
San Remo
San Remo

Stare Miasto

Starówka San Remo została zbudowana na wzniesieniach – dlatego warto poświęcić odrobinę czasu i sił, by móc z takiej perspektywy zobaczyć całe miasto, zwłaszcza że na szczycie znajduje się park z punktami widokowymi.. Skojarzenie ze średniowiecznymi francuskimi miasteczkami, które znajdują się nieopodal, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów na zachód są bardzo trafne. Wąskie uliczki, klimatyczne zaułki, stare domki – wszystko to buduje klimat tego miejsca. A kiedy dodamy do tego zestawu zapach unoszącej się kawy, gwar rozmów i zagubionych turystów, będziemy mogli w pełni poczuć klimat San Remo. Miejski deptak niemal przylega do Starego Miasta, dlatego nieodłącznym elementem włoskich wakacji jest bezcelowe włóczenie się uliczkami i podglądanie codziennego życia Włochów. Zaglądanie w zaułki i zbaczanie z wyznaczonych tras jest niemal wskazane!

San Remo
San Remo z drona
San Remo
San Remo
San Remo
San Remo

Zabytki

Korzystny śródziemnomorski klimat w San Remo – zlokalizowanego w uroczej zatoce otoczonej szczytami Alp, jest magnesem dla wielu zwiedzających. Jednak nie przybywają oni tu wyłącznie dla plaż, pogody czy bliskości Lazurowego Wybrzeża – San Remo to doskonałe miejsce, by dotknąć kawałka historii. Dwunastowieczna romańsko-gotycka katedra San Siro onieśmiela wszystkich, którzy staną z nią vis a vis. Monumentalna bryła i jej surowość intryguje oraz zaprasza do wejścia. Kolejnym istotnym miejscem, które warto zwiedzić podczas wizyty w San Remo, jest Cerkiew Chrystusa Zbawiciela, św. Katarzyny i św. Serafina z Sarowa – budynek z początku XX wieku, doskonale odbudowany po wojennych zniszczeniach.
Prócz obiektów sakralnych można zwiedzić willę Alfreda Nobla – niewielu wie, że żył on w San Remo i także tutaj zmarł. Willa znajduje się pod adresem 116 Corso Felice Cavallotti. Nie sposób pominąć, podczas wędrówek po San Remo, secesyjny budynek kasyna – Casinò di Sanremo, który został otwarty w 1905 roku i dość szybko stał się wytwornym symbolem miasta. Renoma tej świątyni hazardu jest porównywalna z kasynem w Monako.

Z centrum miasta warto wybrać się kolejką linową na Monte Bignone. Z 1300 m n.p.m. panorama całego miasta i jego okolicy jest naprawdę doskonale widoczna! Sprawdź to koniecznie podczas podróży do San Remo!

Modny kurort włoskiej Riwiery jest zlokalizowany zaledwie 27 km od granicy z Francją. Dlatego dość często, z uwagi na aspekt finansowy, jest bazą wypadową do zwiedzania Lazurowego Wybrzeża. Znacznie tańsze noclegi, a także bliskość granicy sprawia, że wielu turystów decyduje się na zwiedzenie dwóch krajów podczas jednego urlopu.

San Remo
San Remo
San Remo
San Remo
San Remo
San Remo

No Comments

    Leave a Reply