miasto / Polska / Śląskie / zamek

Pszczyna

Pszczyna położona jest w bagnistej dolinie rzeki Pszczynki, przy starej drodze handlowej z Rusi przez Kraków do Bramy Morawskiej. Początki miasta należy datować na przełom XIII i XIV wieku. Pszczyna nazywana w przeszłości ” Plischyn”, „Plissczyna”,”Plszczyna” i Pszczyna od XVI wieku, wywodzi swą nazwę od rzeczownika „plszczyna”, który oznacza teren bagnisty, wodnisty.
Przez wieki Pszczyna i jej okolice przechodziły zmienne koleje losu pod rządami poszczególnych władców. We wczesnym średniowieczu tereny wokół Pszczyny należały nie do Śląska lecz do Małopolski.

Dopiero w 1178 r. książę Kazimierz Sprawiedliwy podarował je księciu raciborskiemu, Mieszkowi Plątonogiemu.
Jan II, zwany Żelaznym w 1407 r. wyodrębnił ze swych włości Pszczynę wraz z okolicznymi ziemiami jako dożywotnią własność swej żony, Heleny Korybutówny, bratanicy króla Władysława Jagiełły.
I dopiero od tego czasu możemy rzeczywiście mówić o ziemi pszczyńskiej – jej granice, choć później nieco zmieniane, przetrwały setki lat, aż do XX w., kiedy zostały znacznie ograniczone

W latach 1907–1938 księciem pszczyńskim tytułował się Jan Henryk XV, ożeniony z brytyjską arystokratką Marią Teresą Oliwią Cornwallis-West (zwaną Daisy), z którą mieszkał na zamku Książ.Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless’, ur. jako Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, nazywana DaisyJan Henryk XV von Hochberg. W czasach I wojny światowej Hochbergowie przekazali swój pszczyński pałac na potrzeby cesarskiej kwatery głównej Wilhelma II oraz siedziby sztabu wojsk niemieckich.
Po III powstaniu i podziale Górnego Śląska Pszczyna wraz z całym powiatem przypadła Polsce.

W pierwszych dniach II wojny światowej toczyły się w okolicach Pszczyny ciężkie walki z wojskami niemieckimi. Zimą w 1945 roku miał miejsce dramatyczny przemarsz więźniów oświęcimskich przez miasto. Pszczyna została wyzwolona 9 lutego 1945 roku.
W czasie II wojny światowej zabudowa Pszczyny prawie nie ucierpiała.
Park Pszczyński jest jednym z najpiękniejszych parków na Górnym Śląsku. Powierzchnia jego wynosi 156 ha. Początki parku wiążą się z renesansową przebudową zamku w XVI w. Obecny kształt, czyli typ angielski, pochodzi z II poł. XIX w.

Park w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie
Pszczyna rynek
Pszczyna Ratusz
Pszczyna rynek
Zamek w Pszczynie
Pszczyna z drona
Pszczyna z drona

No Comments

    Leave a Reply