miasto / Słowacja

Bardejów na Słowacji: Perła średniowiecznej architektury

Bardejov Bardejów, Bardiów, Bardyjów, Bartfeld, Bártfa, Bardijov, Bardějov, Bartwana na Słowacji

W 2000 r. bardejowskie Stare Miasto wraz z tzw. suburbium żydowskim zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO na Słowacji.
Bazylika Świętego Idziego (słow. dom sv. Egídia) – najcenniejszy zabytek miasta. Wzniesiony w XIV w., rozbudowany w połowie XV w., później wielokrotnie restaurowany. Z jego wieży roztacza się widok na zabytkowe centrum i okolice. Wewnątrz zachowało się jedenaście późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych z lat 1460–1520, stojących w swych pierwotnych lokalizacjach, co jest ewenementem na skalę europejską. Obecnie w randze bazyliki mniejszej.

Bardejów to jedno z najpiękniejszych miast w północno-wschodniej Słowacji. Znajduje się w kotlinie, u podnóża Karpat, niedaleko granicy z Polską. Miasto słynie przede wszystkim z pięknej architektury, którą zdobią liczne zabytki z różnych okresów historycznych. W tym artykule przedstawimy najważniejsze zabytki Bardejowa oraz opowiemy o historii i kulturze tego wyjątkowego miasta.

Historia Bardejowa

Bardejów to jedno z najstarszych miast na Słowacji, którego początki sięgają XII wieku. W średniowieczu miasto było ważnym ośrodkiem rzemieślniczym i handlowym, a także miejscem licznych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. W czasie II wojny światowej Bardejów był okupowany przez hitlerowców, co spowodowało zniszczenie wielu zabytków. Po wojnie miasto zostało odbudowane i odnowione, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać jego piękno.

Zabytki Bardejowa

Stare Miasto w Bardejowie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2000 roku. To właśnie tutaj znajdują się najcenniejsze zabytki miasta, wśród których warto wymienić:

Cmentarz żydowski – to jedna z największych nekropolii żydowskich w Europie Środkowej, na której znajdują się liczne nagrobki i mauzolea.

Kultura i sztuka w Bardejowie

Historia Bardejowa na Słowacji sięga XIII wieku, kiedy to został założony jako miasto na prawie niemieckim. Znany był przede wszystkim z przemysłu tkackiego, a jego mieszkańcy zajmowali się również rzemiosłem i handlem. W XVII wieku Bardejów stał się ośrodkiem religijnym, kiedy to zakonnicy przeprowadzili się tam z pobliskiego Nowego Sącza. W wyniku tego, miasto zyskało wiele kościołów i klasztorów, co do dziś jest jednym z jego największych atutów.

Bardejów jest nie tylko bogaty w historię, ale również w zabytki. Znajdują się tu liczne obiekty zabytkowe, takie jak zabytkowy ratusz z wieżą zegarową, barokowe kościoły, XIX-wieczne wille oraz muzea. Jednym z najważniejszych zabytków jest kościół św. Egzaltacji Krzyża, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To piękne dzieło architektury gotyckiej, którego historia sięga XIII wieku. Kościół jest zbudowany z kamienia, a wewnątrz można podziwiać wiele cennych dzieł sztuki, takich jak gotyckie rzeźby i freski.

Wypoczynek

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, to Bardejów oferuje wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Jednym z nich jest Muzeum Narodowe, które znajduje się w zabytkowej kamienicy. To idealne miejsce dla osób, które interesują się historią i kulturą regionu. W muzeum można zobaczyć liczne eksponaty, takie jak narzędzia, dokumenty, a także tradycyjne stroje ludowe.

Jeśli szukasz wypoczynku na łonie natury, to Bardejów również Cię nie zawiedzie. Miasto otoczone jest pięknymi lasami i górami, co oferuje nie tylko możliwość wycieczek pieszych, ale również rowerowych. W okolicy znajduje się wiele szlaków turystycznych, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia i piękne krajobrazy.

Oprócz tego, Bardejów oferuje również wiele możliwości zakupów i gastronomii. Na głównym placu miasta znajduje się wiele kawiarni i restauracji, które serwują tradycyjne słowackie dania, a także pyszne wina regionalne. W centrum miasta znajduje się również wiele sklepów z rękodziełem i pamiątkami, gdzie można kupić piękne i oryginalne prezenty dla siebie lub bliskich.

Podsumowanie

Podsumowując, Bardejów na Słowacji to idealne miejsce dla osób, które chcą spędzić urlop w pięknym otoczeniu i poznawać historię

Bardejov Słowacja
Bardejov Słowacja
Bardejov Słowacja
Bardejov Słowacja
Bardejov Słowacja
Bardejov Słowacja
Bardejov Słowacja

Miasta partnerskie miasta Bardejov

Francja Calais
Czechy Česká Lípa
Polska Gorlice
Polska Jasło
Chorwacja Kaštela
Polska Krynica-Zdrój
Czechy Mikulov
Białoruś Mohylew
Norwegia Molde
Włochy Montemarciano
Polska Muszyna
Czechy Przerów
Serbia Sremski Karlovci
Ukraina Tiacziw
Polska Zamość
Słowenia Slovenj Gradec

Zobacz koniecznie Hotel Sunrise Royal Makadi w Hurghadzie

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!