Wrocław rynek, wizyta na tym placu to jeden z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki. To tu Wrocław zachwyci nas najpiękniejszymi kamienicami, gmachami użyteczności publicznej i świątyniami, które kuszą swymi majestatycznymi wieżami i pięknymi fasadami. Na jakie zabytki koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę w chwili, gdy znajdziemy się na wrocławskim rynku?
Rynek wrocławski w pigułce
Jest jednym z najpiękniejszych rynków miejskich na ziemiach polskich, któremu przewodniki po Dolnym Śląsku i stolicy tego regionu nie bez powodu poświęcają tak wiele uwagi. jest to jeden z największych rynków staromiejskich w Europie, a jego powierzchnia wynosi 3, 8 ha. Do tego wielkiego placu miejskiego, wytyczonego w okresie średniowiecza, prowadzi aż 11 ulic. w tym gronie rolę szczególną odgrywa ulica Świdnicka, ogromne znaczenie ma też słynna ulica Oławska. Kiedy wytyczony został ten rynek? Pomiędzy 1214 a 1232, choć często można się spotkać ze stwierdzeniem, że rynek wytyczono w latach 40-tych XIII wieku, w okresie ponownej lokacji miasta. Zniszczony w znacznym stopniu w czasie II wojny światowej, wciąż urzeka swym historycznym charakterem i piękną zabudową. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć?
Wrocławski ratusz – perełka wśród siedzib władz miejskich
Ratusz na wrocławskim rynku to jedna z najpiękniejszych siedzib władz miejskich, z jakimi możemy się spotkać w trakcie wycieczki po polskich miastach. Późnogotycka budowla zachwyca swą sylwetką, renesansowymi detalami oraz rzeźbami, które dostarczają nam tak wiele informacji na temat dawnego Wrocławia i jego mieszkańców. Wieża ratuszowa ozdobiona renesansowym hełmem, w której znajduje się najstarszy w Polsce dzwon zegarowy, to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów w panoramie wrocławskiej starówki. Warto też zwrócić uwagę na piękne elewacje, ozdobione m. in. pięknym wykuszem oraz tarczą zegarową z XVI wieku. wielką atrakcją jest też Piwnica Świdnicka, którą urządzono w ratuszowych podziemiach. To najstarsza piwiarnia w mieście, w której swego czasu serwowano piwo sprowadzane z pobliskiej Świdnicy. Kto w czasie wycieczki po Wrocławiu będzie dysponował wolnym czasem, ten będzie mógł zobaczyć to, co kryje się na wyższych kondygnacjach. Dziś w ratuszowych murach ma przecież swą siedzibę jedna z tych placówek muzealnych, do zwiedzenia których gorąco zachęcają nas popularne przewodniki po tym mieście. To Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, które warto odwiedzić m. in. ze względu na wspaniałe wnętrza oraz słynne sale zebrań.
Dawny wymiar sprawiedliwości, czyli o pręgierzu słów kilka
Wśród licznych pamiątek, z którymi możemy się spotkać na wrocławskim rynku, znajduje się pręgierz – cenna pamiątka, która sporo mówi nam na temat dawnego sądownictwa. Pręgierz, który można dziś podziwiać przy ratuszu, to wierna kopia pręgierza stojącego w tym miejscu już w XV wieku. Wykonany z piaskowca pręgierz aż do połowy XVIII wieku był miejscem, przy którym wykonywano publiczne egzekucje. Co ciekawe, karę chłosty miano tu wykonywać jeszcze w XIX wieku, a wśród ukaranych w taki sposób miał się znaleźć sam Wit Stwosz – twórca Ołtarza Mariackiego, który w wrocławskim areszcie odbywał karę za sfałszowanie weksla.
Pomniki na wrocławskim rynku
Rynek bez pomników? Trudno to sobie wyobrazić. Pomnikiem, który stał się symbolem wrocławskiego rynku, jest pomnik Fredry. Trafił on tu po wojnie z odległego Lwowa, zajmując miejsce po pomniku przedstawiającym pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III. Szybko stał się on jednym z symboli polskiego, powojennego Wrocławia oraz miejscem, w którym spotykają się ze sobą i turyści, i mieszkańcy miasta.
Najpiękniejsze kamienice
Pięknych kamienic nie brak przy wrocławskim rynku, zatem uwaga turystów skupia się na tych, które są najbardziej charakterystycznymi obiektami. Wśród tych najciekawszych znajdują się słynne kamieniczki Jaś i Małgosia, uwagę turystów przyciągają też takie zabytki, jak kamienica Pod Gryfami czy kamienica Pod Złotym Słońcem. Cennym zabytkiem jest tu również renesansowa kamienica Pod Siedmioma Elektorami, której największą ozdobą są barokowe freski. Cennym zabytkiem, pamiętającym jeszcze czasy lokacji miasta, jest kamienica Pod Zieloną Dynią, której w połowie XVI wieku nadano renesansową formę.
Najsłynniejszy dom handlowy na ziemiach polskich
Wrocław może się pochwalić jednym z najsłynniejszych i najciekawszych domów handlowych w Polsce. Spółdzielczy Dom Handlowy „Feniks” to jedna z najciekawszych budowli secesyjnych na terenie Dolnego Śląska oraz budynek, który w dziejach Wrocławia odegrał dość istotną rolę. Uruchomiony w 1904 roku, zaprojektowany przez architekta Georga Schneidera, zajął miejsce kilku starszych kamienic i szybko stał się jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Wrocławia. Pierwotnie był on własnością braci Arthura i Georga Barasch, którzy swe domy handlowe zakładali i w innych śląskich miastach. W 1946 roku gmach ten zaczął nowy rozdział w swej historii i do dziś służy jako Dom Handlowy Feniks.
W cieniu kościelnych wież
Jeśli staniemy na wrocławskim rynku, dostrzeżemy z jednej strony charakterystyczne wieże kościoła św. Marii Magdaleny, z drugiej – imponującą wieżę kościoła garnizonowego św. Elżbiety. Tym zabytkom sakralnym, wzniesionym tuż przy rynku, z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. To cenne zabytki, które zachwycają i zewnętrznymi bryłami, i ciekawym wystrojem. Gotycki kościół garnizonowy zachwyca pięknymi polichromiami, barokowymi organami oraz potężną wieżą, która jest wspaniałym punktem widokowym. Na starówkę można też spojrzeć z góry z Mostka Pokutnic – ciekawego mostka, który łączy ze sobą dwie wieże kościoła św. Marii Magdaleny. I ta świątynia zachwyca swą gotycką formą, zatem i jej miłośnicy sztuki średniowiecznej bardzo chętnie poświęcają swój czas.
Wrocławski rynek to miejsce wyjątkowe, którego w czasie wycieczki po stolicy Dolnego Śląska nie można pominąć. Panująca tu atmosfera zachwyca, a widok pięknych budowli sprawia, że każdy z nas na długo zapamiętuje wizytę w tym miejscu.
Brak komentarza