Opolskie / Polska

Nysa: skarby Śląskiego Rzymu

Jest jednym z ciekawszych miast na terenie województwa opolskiego, a wycieczki po jej terenie każdemu z nas dostarczą niezapomnianych wrażeń. Nysa ma się czym pochwalić, a z perełkami dawnej architektury oraz z ciekawą historią można się tu spotkać niemal na każdym kroku. Co warto wiedzieć o tym mieście?

Z kart historii – Nysa i jej dzieje

Położone nad Nysą Kłodzką miasto ma się czym pochwalić. To jedno z najstarszych miast na Śląsku, którego dzieje sięgają X stulecia. Już w tym czasie mogła tu istnieć spora osada, która z czasem przekształciła się w ośrodek miejski o ogromnym znaczeniu politycznym i gospodarczym. Znaczenie Nysy zwiększyło się w czasach księcia Bolesława I Wysokiego, który swemu synowi ofiarował kasztelanię otmuchowską. Jarosław, bo o nim mowa, był biskupem wrocławskim, w związku z czym w testamencie Nysę i okoliczne wsie zapisał w spadku swoim następcom. W ten oto sposób osada nad Nysą Kłodzką staje się siedzibą biskupów wrocławskich oraz ważną częścią należącego do nich księstwa nysko-otmuchowskiego. Z czasem Nysa stała się stolicą tego księstwa, a że jej znaczenie rosło, zaczęto ją określać mianem „Śląskiego Rzymu”. Już w XII wieku miasto stało się ważnym ośrodkiem życia naukowego, a działająca tu szkoła parafialna szybko przekształciła się w znane i szanowane gimnazjum. Dobrze rozwijała się też lokalna gospodarka, na co istotny wpływ miała bliskość ważnych szlaków handlowych. W XVI wieku do miasta przenoszą się biskupi wrocławscy, a Nysa oficjalnie zostaje ich rezydencją. Dzięki nim na terenie miasta powstaje wiele nowych budowli sakralnych oraz słynna fontanna Trytona, wzorowana na rzymskiej Fontana del Tritone. Powstaje też kolegium jezuickie oraz system umocnień, które mają zapewniać bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom miasta. W połowie XVIII wieku, gdy Nysa staje się częścią Prus, następuje rozbudowa umocnień, a samo miasto staje się twierdzą. Do dziś, mimo burzliwych wydarzeń z XIX i XX wieku, na terenie miasta można się spotkać z wieloma cennymi pamiątkami, które przypominają nam o czasach świetności Nysy. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po „Śląskim Rzymie”?

Nysa z drona
Nysa z drona
Nysa: skarby Śląskiego Rzymu
Nysa: skarby Śląskiego Rzymu
Nysa: skarby Śląskiego Rzymu
Nysa: skarby Śląskiego Rzymu
Nysa: skarby Śląskiego Rzymu
Nysa: skarby Śląskiego Rzymu

Nysa i jej skarby – to trzeba zobaczyć!

Zwiedzanie Nysy to idealna propozycja dla każdego miłośnika sztuki sakralnej. Jedną z ważniejszych perełek architektury na terenie tutejszej starówki jest bazylika pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki, Dziewicy i Męczennicy, uznawana za najważniejszy zabytek sakralny w tej części Śląska. Jej spadzisty dach już z daleka przyciąga uwagę turystów, a potężna nawa główna urzeka swym wyposażeniem. Z pewnością warto tu zwrócić uwagę na liczne filary i witraże, warto też zajrzeć do bocznych kaplic. Kaplica Wniebowzięcia NPM, kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, w której zachowało się oryginalne sklepienie z połowy XVI wieku oraz kaplica św. Jakuba z neogotyckim ołtarzem – oto wybrane elementy wyposażenia tego kościoła, którym warto poświęcić więcej uwagi. W bazylice tej znajduje się również tak ważna pamiątka, jaką jest mauzoleum prepozyta katedry wrocławskiej Wincentego Hortensiusa. W Nysie warto też zwiedzić zespół klasztorny bożogrobców z barokowym kościołem św. Piotra i Pawła, którego wnętrze może się pochwalić wspaniałymi polichromiami.


Spacer po miejskich plantach lub wędrówki śladem Twierdzy Nyskiej – oto kolejne propozycje dla tych turystów, którzy chcą lepiej poznać to miasto. Wśród budowli, którym warto poświecić tu czas, znajduje się również dom Wagi Miejskiej z początku XVII wieku oraz Dom Komendanta, czyli ciekawy pałacyk, utrzymany w stylu barokowym. Pozostałości murów miejskich, Piękna Studnia oraz barokowa fontanna Trytona – oto kolejne atrakcje, z którymi zazwyczaj kojarzona jest Nysa. To obiekty, których w trakcie krajoznawczej wycieczki po tym mieście nie można pominąć. A co można zrobić po zwiedzeniu miasta?

Nysa z drona
Nysa z drona
Nysa z drona

Nysa dla wodniaków – gdzie można się wybrać?

Nysa z drona
Nysa z drona
Nysa z drona

Nysa może się pochwalić malowniczą okolicą, po której można wędrować godzinami. Miłośników historii może oczarować pobliski Otmuchów, wielkim powodzeniem wśród zwiedzających cieszy się też Paczków. Rajem dla każdego będzie pobliskie Jezioro Nyskie – rewelacyjne miejsce dla wędkarzy, spacerowiczów oraz miłośników relaksu nad wodną. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł spędzić wolny czas na dobrej zabawie, a jednocześnie nacieszyć się wspaniałymi widokami.

Zobacz też: Niemodlin i Częstochowę

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!