Bułgaria / miasto / morze

Nesebyr – Bułgaria

Miasto liczące ponad 3000 lat

Nesebyr w Bułgarii, miasto liczące ponad 3000 lat, pierwotnie było osadą tracką. Na początku VI wieku pne miasto stało się kolonią grecką. Pozostałości miasta, które pochodzą głównie z okresu hellenistycznego, obejmują akropol, świątynię Apolla, agorę i mur z fortyfikacji trackiej. Wśród innych zabytków jakie spotkamy w Neseber to Bazylika Stara Mitropolia i twierdza pochodzą ze średniowiecza, kiedy było to jedno z najważniejszych miast bizantyjskich na zachodnim wybrzeżu Morza Czarnego. Drewniane domy zbudowane w XIX wieku są typowe dla architektury czarnomorskiej tego okresu.

Jak dotrzemy do Nesebyru

Ze Słonecznego Brzegu możemy dotrzeć do Nesebyru autobusem, koszt około 2 lewa lub drogą lądową. Zajęło to nam około 50 min brzegiem Morza Czarnego.

Nesybar – skalista wyspa UNESCO

Nessebar leży na skalistej wyspie, połączony jest z lądem wąską groblą, na której znajduje się zabytkowy XVIII-wieczny piękny czarny wiatrak. Z każdego miejsca na plaży w Słonecznym Brzegu widać wiatrak z daleka. Od 1983 zabytki kultury w mieście zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Pozostałości murów obronnych

Na samej już wyspie natkniemy się na pradawne ruiny murów które okalały wyspę. 1500 lat temu miasto było w całości obwarowane. W środku wyspy znajdziemy wąskie, ciasne, urokliwe uliczki, stragany z pamiątkami oraz restauracje. W głębi wyspy w Nesebyr natkniemy się na pozostałości po cerkwi.

Muzeum Archeologiczne

Przy wejściu do miasta znajduje się Muzeum Archeologiczne, gdzie prezentowane są zbiory greckiej ceramiki i kolekcje ikon. Nesebyr to z pewnością perła Morza Czarnego, słyszeliśmy również określenie „bułgarski Dubrownik”


Brak komentarza

    Komentarz