miasto / Włochy

Włoskie atrakcje: Savona i okolice

Savona jest jednym z ciekawszych ośrodków miejskich, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po włoskiej Ligurii. Dlaczego warto zwiedzić to miasto? Jakie atrakcje turystyczne sprawiły, iż Savona została dostrzeżona przez znane biura podróży?

Z kart historii – Savona i jej dzieje

plaża w Savonie z drona
Priamar Fortress drone
Savona z drona
Savona z drona

Jak długą historią może się pochwalić Savona? Wiadomo, że osadnictwo na terenie dzisiejszego miasta rozwijało się już w epoce brązu, nie brak też ciekawych znalezisk z okresu rzymskiego. Samo miasto swój najlepszy czas przeżywało w XV i XVI stuleciu, a to za sprawą papieży: Sykstusa IV i Juliusza II, którzy wywodzili się z miejscowych rodów i do końca swego życia wspierali swe rodzinne strony. W pierwszej połowie Savona stała się częścią Republiki Genui, a dzięki dostępowi do morza, stała się ważnym ośrodkiem handlowym i portowym. Do dziś w Savonie działa port, który w lokalnej gospodarce zajmuje bardzo ważne miejsce. Miasto to cieszy się również rosnącym zainteresowaniem ze strony turystów, których kusi zarówno malownicza okolica, jak i miejsca zabudowa. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po Savonie?

Savona i jej największe atrakcje

Zwiedzanie Savony może się okazać ciekawą przygodą dla każdego miłośnika historii i pięknej architektury. Jednym z najcenniejszych zabytków tego miasta jest baszta z XIV wieku, znana jako Torre Leon Pancaldo. Innym obiektem, któremu warto poświęcić czas w tym mieście, jest wzniesiony na początku XX wieku Pałac z Pawiami, którego elewacje zdobią właśnie kolorowe pawie. Miłośników miejskich rezydencji może też oczarować Pałac Gavottich, służący obecnie jako Galeria Miejska, oraz pałac należący niegdyś do rodziny Rovere, który jest ciekawym przykładem architektury renesansowej. Nie lada gratką dla miłośników architektury obronnej będzie twierdza Priamar, która powstała w XVI wieku w celu obrony miejscowego portu przed ewentualnymi atakami. Dziś jest cennym zabytkiem oraz siedzibą tak ciekawych placówek kulturalnych, jak muzeum sztuki współczesnej czy Miejskie Muzeum Archeologiczne.

Zabytki sakralne

Savona może pochwalić się też ciekawymi zabytkami sakralnymi. W ich gronie wyróżnia się barokowa katedra Wniebowzięcia, w której znajduje się piękna kaplica Sykstyńska z XV wieku. Warto też zwrócić uwagę na XVIII-wieczny kościół św. Andrzeja Apostoła, będący ciekawą pamiątką po jezuitach, oraz na kościół św. Jana Chrzciciela, w którego wnętrzu można ujrzeć wiele ciekawych prac miejscowych artystów.

Savona z drona plaża
Savona z drona plaża
Savona z drona plaża
Savona z drona plaża

Noclegi w Savonie

Kto znajdzie tanie noclegi na terenie Savony, ten będzie mógł dokładniej zapoznać się z miejscowymi zabytkami, a jednocześnie urządzać ciekawe wycieczki po jej najbliższej okolicy. Gdzie warto się wybrać? Do miasteczka Varazze, które niegdyś było ważnym ośrodkiem portowym. Dziś jest to kameralna miejscowość, urzekająca piękną plażą, dobrymi warunkami do wypoczynku oraz tak ciekawymi zabytkami, jak kościół św. Ambrożego czy pałac, którego wieża zajmuje bardzo ważne miejsce w lokalnej panoramie.

Zobacz też: Sanremo i Imperia nocą

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!