Kampania / miasto / Włochy

Stadion w Neapolu – piękno i historia

Stadion San Paolo, jak nazywano go do czasu zmiany nazwy na Stadio Diego Armando Maradona, to miejsce, które wpisuje się w historię włoskiego i światowego futbolu. Nie bez powodu uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dla kibiców w całej Europie.

Historia stadionu w Neapolu

Stadion został zbudowany w latach 50. XX wieku, kiedy to Neapol stał się jednym z najważniejszych miast Włoch. Właśnie wtedy rozpoczęto budowę nowej areny sportowej, która miała pomieścić aż 100 tysięcy widzów. Pierwszy mecz na stadionie odbył się w 1959 roku, a od tamtej pory obiekt ten był świadkiem wielu piłkarskich wydarzeń.

W 1987 roku na stadionie rozegrano finał Pucharu UEFA, a rok później Neapol zdobył swój pierwszy w historii tytuł mistrza Włoch. Nie ulega wątpliwości, że największe sukcesy klubu przyszły za sprawą Diego Armando Maradony, który stał się legendą nie tylko Napoli, ale całego włoskiego futbolu.

Stadion w Neapolu dzisiaj

Dzisiaj stadion w Neapolu może pomieścić około 60 tysięcy widzów. Jest to obiekt niezwykle nowoczesny, wyposażony w wiele udogodnień, które z pewnością zadowolą każdego kibica. Na stadionie znajdują się m.in. liczne sklepy z pamiątkami, a także bary i restauracje.

Jednym z największych wydarzeń, które odbyło się na tym stadionie, był mecz o Superpuchar Włoch w 2020 roku, w którym Napoli pokonało Juventus Turyn 4:2. Po meczu kibice mogli podziwiać nie tylko piękno stadionu, ale także piłkarzy, którzy z pewnością zostawili po sobie niezapomniane wrażenie.

Stadion w Neapolu w oczach kibiców

Dla wielu kibiców Stadion w Neapolu to nie tylko miejsce, gdzie odbywają się mecze piłkarskie. To także miejsce, które łączy ludzi, którzy kochają futbol. Kibice z całego świata przyjeżdżają tutaj, by wspólnie dopingować swoje drużyny i cieszyć się atmosferą, którą można poczuć tylko na Stadio Diego Armando Maradona.

Po 33 latach Azzurri znowu są mistrzem Włoch. Klub ze stolicy Kampanii, z Neapolu zapewnił sobie wytęsknione mistrzostwo 4 maja 2023 roku dzięki wyjazdowemu remisowi 1:1 z Udinese. „Złotego” gola dla Napoli strzelił Victor Osimhen.

Stadion Neapolu od strony miasta
Stadion w Neapolu, Napoli
Stadion w Neapolu, Diego Armando Maradona
Neapol, Diego Armando Maradona
Stadion Neapolu od strony morza

Zobacz też: Neapol

1 Comment

  • erli
    19 maja 2023 at 13:05

    Neapol, uważam, że warto, warto i jeszcze raz warto. To miasto albo się znienawidzi, albo pokocha, atmosfera niepowtarzana, piękne zabytki, syf, brud, chaos, tłumy, ludzie jakich można spotkać tylko w filmach Felliniego, Bóg MARADONA, muzycy, gomorra. Nie ma takiego drugiego miasta we Włoszech. Kocham to miasto

    Reply

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!