góry / miasto / Polska / Śląskie

Wisła zimą – Perła Beskidów

Wisła, miasto w województwie śląskim

Do Wisły wybraliśmy się w sobotni poranek. Godzina i trzydzieści minut jazdy samochodem i jesteśmy już na miejscu. Pogoda jak przystało na styczniowy poranek … -7 stopni Celsjusza. Śnieg sypie niemiłosiernie, momentami nic nie widać. Uwielbiamy tutaj przejeżdżać, o każdej porze roku

Beskid Śląski

Wisła nazywana jest Perłą Beskidów. Leży w województwie śląskim, u stóp góry Baraniej Góry (1220 m n.p.m.) Tam ma swoje źródło królowa polskich rzek, Wisła. Niestety, pogoda uniemożliwia nam podziwianie widoków na najwyższe szczyty: na zachodzie Czantoria (995 m n.p.m.), od wschodu Równica, na którą setki razy wchodziliśmy.

Wisła to miasto położone w województwie śląskim, na południu Polski, z pięknymi krajobrazami i bogatą historią. Ta niezwykła kraina to prawdziwa perła Śląska, którą warto odwiedzić, aby poznać kulturę i tradycje regionu. W tym przewodniku przedstawimy Ci atrakcje i najciekawsze miejsca w regionie Wisły.

Historia Wisły

  1. Starożytność i średniowiecze
  2. Nowożytność i współczesność

Wisła ma długą historię sięgającą starożytności. Najstarsze ślady osadnictwa w okolicach miasta datuje się na epokę kamienia. W średniowieczu Wisła była ważnym ośrodkiem rzemieślniczym, a w okresie nowożytnym miasto rozwijało się jako ośrodek turystyczny.

Kultura i tradycje

  1. Szopki krakowskie
  2. Pasterka
  3. Śląskie klimaty

Kultura i tradycje w regionie Wisły są bardzo zróżnicowane i pełne ciekawych zwyczajów. Jednym z najbardziej znanych jest tworzenie szopek krakowskich, które są prezentowane w czasie Bożego Narodzenia. Innym ważnym wydarzeniem jest pasterka, czyli północna msza, która odbywa się w kościołach na terenie Wisły. Ponadto, region Wisły charakteryzuje się unikalnymi śląskimi klimatami, w których można poznać miejscowe tradycje i zwyczaje.

Najciekawsze miejsca

  1. Zamek Wisła
  2. Muzeum Beskidzkie
  3. Jezioro Czerniańskie
  4. Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

Region Wisły oferuje wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w okolicy. Jednym z najważniejszych jest Zamek Wisła, który w przeszłości był ważnym ośrodkiem kultury i sztuki. W mieście znajduje się również Muzeum Beskidzkie, w którym można poznać historię regionu i jego tradycje. W okolicach Wisły warto również odwiedzić Jezioro Czerniańskie i Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego.

Sport i rekreacja

  • Siatkówka
  • Narciarstwo
  • Turystyka piesza
  • Kolarstwo

Poza siatkówką i narciarstwem, region Wisły oferuje także wiele możliwości do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. W okolicy znajduje się wiele malowniczych szlaków turystycznych, które prowadzą przez góry i lasy Beskidów Śląskich. Ponadto, miłośnicy kolarstwa znajdą w regionie Wisły wiele atrakcyjnych tras zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Jazda na nartach w Wiśle

To właśnie tutaj zaczynaliśmy naukę jazdy na nartach. Najpierw na oślej łączce w Ośrodku Narciarskim Klepki Wisła Malinka  www.klepki.wisla.pl, a potem już w Ośrodku Narciarskim Nowa Osada zima.nowaosada.pl

Gastronomia

  • Kuchnia regionalna
  • Restauracje i kawiarnie

Kuchnia regionu Wisły to prawdziwa uczta dla podniebienia. Charakteryzuje się ona przede wszystkim bogactwem smaków i aromatów, a także wykorzystaniem tradycyjnych produktów lokalnych. W okolicy można znaleźć wiele restauracji i kawiarni, w których podawane są autentyczne dania kuchni śląskiej oraz wiele innych przysmaków.

Zakwaterowanie

  • Hotele
  • Apartamenty
  • Pensjonaty

W regionie Wisły można znaleźć wiele różnorodnych miejsc noclegowych, które zaspokoją potrzeby każdego podróżnika. Do wyboru są między innymi hotele, apartamenty oraz pensjonaty, które oferują komfortowe pokoje oraz wiele dodatkowych udogodnień dla gości.

Nocleg w Wiśle

Pierwszy raz byliśmy w Wiśle jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku. Zatrzymywaliśmy się w Domu Wczasowym Potok. Z wielką nostalgią wracamy w to miejsce i sprawdzamy co się zmieniło. Za tym domem wczasowym jest świetna górka do jazdy na sankach. Tym razem duża ilość śniegu pozwoliła na świetną zabawę.

Niedaleko Domu Wczasowym Potok jest śliczny, mały kościółek drewniany p.w. Znalezienia Krzyża Świętego www.parafiawislaglebce.org.pl

Wisła Głębce – most kolejowy

Około 500 metrów dalej znajduje się wiadukt kolejowy w Wiśle Głębce. Żelbetowy most łukowy nad doliną Łabajowa w Wiśle, znajduje się na górskiej linii kolejowej poprowadzonej od Goleszowa. Jak można przeczytać na tablicy pamiątkowej, wykonany został według projektu inżyniera Stanisława Saskiego oraz Tadeusza Mejera w latach 1931-1933 przez firmę Ksawerego Goryanowicza. Most kolejowy został wybudowany pod nadzorem fachowca z dziedziny konstrukcji żelbetowych Jana Gustawa Grycza. Budowa mostu o maksymalnej wysokości filarów 25 metrów prowadzona była przez kierownika robót inżyniera Karola Grelowskiego. Co ciekawe, jest to najwyższy most kolejowy w Polsce. Dodatkową ciekawostką jest to, że jest on nadal czynny.

Jedzenie na wynos

Całe szczęście, że można jeszcze skorzystać z jedzenia na wynos. Zamawiamy pizzę w Pizzerii Coloratta  na wynos i delektujemy się nią niestety w samochodzie. I tak jest przepyszna!

Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle

Idziemy zobaczyć jeszcze Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle. Założyciel i wieloletni kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Profesor ma swoje miejsce zarezerwowane już na stałe. Rzeźba przedstawiająca jego postać siedzi w Amfiteatrze pomiędzy innymi siedzeniami.

Miał dom na stoku góry Bukowej w Wiśle. Został pochowany w Wiśle, na starym cmentarzu ewangelickim na Groniczku. Pośmiertnie otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Wisły.

Centrum Wisły

Zwiedzanie Centrum Wisły zaczynamy od ulicy Marii Konopackiej. Tam zostawiamy samochód. Wisła jest w trakcie remontu i droga 1 Maja jest jednokierunkowa. Mijamy po prawej stronie Ośrodek Przygotowań Paraolimpijskich Start. Regularnie przyjeżdżali tutaj ze swoimi drużynami Ryszard Koncewicz i Kazimierz Górski. To tam kadra pod wodzą Antoniego Piechniczka zawitała na początku 1982 roku. by przygotować wysoką formę pod zdobycie brązowych krążków podczas piłkarskich Mistrzostw Świata w Hiszpanii.

Podsumowanie

Region Wisły to doskonałe miejsce dla miłośników przyrody, kultury i tradycji. Piękne krajobrazy, ciekawe miejsca oraz wyjątkowa kuchnia i atmosfera sprawiają, że jest to idealne miejsce na spędzenie urlopu lub weekendu. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem sportów zimowych, turystyki pieszej czy po prostu chcesz odpocząć i nacieszyć oczy malowniczymi widokami, region Wisły z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Pytania i odpowiedzi

Jak dostać się do regionu Wisły?

Region Wisły można łatwo osiągnąć samochodem lub transportem publicznym z większych miast w Polsce.

Czy w regionie Wisły można znaleźć miejsca noclegowe dla rodzin z dziećmi?

Tak, w regionie Wisły można znaleźć wiele miejsc noclegowych, które są odpowiednie dla rodzin z dziećmi.

Czy w okolicy są organizowane festiwale i wydarzenia kulturalne?

Tak, w regionie Wisły organizowane są wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych przez cały rok.

Jakie są najlepsze miejsca na turystykę pieszą w regionie Wisły?

W regionie Wisły warto odwiedzić m.in. Rezerwat Przyrody Barania Góra

Czy w regionie Wisły można uprawiać sporty wodne?

Niestety, w regionie Wisły nie ma możliwości uprawiania sportów wodnych ze względu na brak rzek i jezior.

Czy w regionie Wisły można zobaczyć zabytki kultury materialnej?

Tak, w regionie Wisły można odwiedzić wiele interesujących muzeów, zabytków i ciekawych miejsc związanych z historią regionu.

Czy w regionie Wisły jest wiele sklepów i miejsc do zakupów?

Tak, w regionie Wisły można znaleźć wiele sklepów i miejsc do zakupów, w tym tradycyjnych sklepów z pamiątkami i produktami regionalnymi.

Czy w okolicy są atrakcje dla dzieci?

Tak, w regionie Wisły można znaleźć wiele atrakcji dla dzieci, w tym parki rozrywki, place zabaw oraz wiele innych ciekawych miejsc.

Czy w regionie Wisły jest wiele restauracji i kawiarni?

Tak, w regionie Wisły można znaleźć wiele restauracji i kawiarni, w których podawane są autentyczne dania kuchni śląskiej oraz wiele innych przysmaków.

Wisła z drona
rzeka Wisła w Wiśle zimą
Łabajów
Wisła Centrum Zimą
Łabajów
Wisła zimą
Wisła zimą
Nowa Osada Wisła
Nowa Osada Wisła
Ośrodek Narciarski Klepki Wisła
Nowa Osada Wisła
Parafia Rzymskokatolicka Znalezienia Krzyża Świętego
Wiadukt kolejowy Wisła Głębce
Najwyższy wiadukt kolejowy w Polsce - Wisła Głębce
Najwyższy wiadukt kolejowy w Polsce - Wisła Głębce
Najwyższy wiadukt kolejowy w Polsce - Wisła Głębce
Ośrodek Przygotowań Paraolimpijskich Start w Wiśle
Ośrodek Przygotowań Paraolimpijskich Start w Wiśle
Ośrodek Przygotowań Paraolimpijskich Start w Wiśle
Ośrodek Przygotowań Paraolimpijskich Start w Wiśle
Marian Witold Gombrowicz w Wiśle


Atrakcje w Centrum Wisły
Atrakcje w centrum Wisły
Jan Sztwiertnia w Wiśle
Jan Sztwiertnia w Wiśle
Kościół Ewangelicko-Augsburski ap. Piotra i Pawła w Wiśle
Kościół Ewangelicko-Augsburski ap. Piotra i Pawła w Wiśle
Kościół Ewangelicko-Augsburski ap. Piotra i Pawła w Wiśle
Kościół Ewangelicko-Augsburski ap. Piotra i Pawła w Wiśle
Kościół Ewangelicko-Augsburski ap. Piotra i Pawła w Wiśle
Kościół Ewangelicko-Augsburski ap. Piotra i Pawła w Wiśle
Tablica informacyjna w Wiśle
Rynek w Wiśle
Wisła skocznia narciarska
Targowisko Miejskie w Wiśle
Wisła Centrum Zimą
Wisła Centrum Zimą
Wisła Centrum Zimą
Wisła Centrum Zimą
Rynek w Wiśle
Tablica informacyjna w Wiśle
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle
Wisła Park Kopczyńskiego
Prof. Stanisław Hadyna w Wiśle
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle
rzeka Wisła
Wisła
rzeka Wisła zimą
rzeka Wisła zimą
Tablica informacyjna w Wiśle
Tablica informacyjna w Wiśle

Jeszcze tu wrócimy wiosną, latem, jesienią i zimą!

Zobacz: Krynica i Pszczyna

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!