miasto / morze / Włochy

Salerno – zapomniane miasto przez turystów

Salerno

Zapomniane miasto Salerno przez turystów. Zjeżdżając z autostrady A30 łączącej Neapol z Salerno natkniemy się na wspaniałe widoki. To tutaj zaczyna się wybrzeże amalfitańskie, które nocą świeci jak milion gwiazd na niebie. Miasto wznosi się nad zatoką Morza Tyrreńskiego o tej samej nazwie, między wybrzeżem Amalfi (na zachodzie) a równiną Sele (na południowym wschodzie), w miejscu.

Teren Salerno jest bardzo zróżnicowany, w rzeczywistości rozciąga się od poziomu morza do 953 metrów. Miasto przecina rzeka Irno, która do połowy ubiegłego wieku wyznaczała jego wschodnią granicę. W mieście znajduje się również małe jezioro Brignano Co ciekawe, w czasach starożytnych Salerno było kolonią rzymską.

W 646 zostało zdobyte przez Longobardów. W 839 stało się stolicą księstwa Salerno, wtedy też założono słynną szkołę medyczną w Salerno, w której przetłumaczono wiele arabskich i żydowskich dzieł medycznych. Salerno było w Średniowieczu numerem jeden europejskiej medycyny. Symbolem miasta jest zamek Arechi, zbudowany w późnej epoce rzymskiej lub bizantyjskiej, który należał do systemu obronnego miasta.

Później powiększony i ufortyfikowany, dwór nigdy nie został zdobyty. Mieści się w nim muzeum, zakwaterowanie i działalność kongresowa. Niedaleko zamku można również odwiedzić Bastylię, okrągłą wieżę widokową zbudowaną przez Gisulfo II w celach obronnych. W tutejszej katedrze znajduje się grób Św. Mateusza, Ewangelisty, jednego z dwunastu Apostołów.

Każdego roku, 21 września, z okazji wspomnienia św. Mateusza Ewangelisty, ulicami Salerno przechodzi procesja, w której niesione są figury Apostoła oraz papieża Grzegorza VII We wrześniu 1943 r., podczas II wojny światowej, Salerno było miejscem gdzie otwarto drogę do marszu w kierunku Rzymu. W okresie po lądowaniu (od lutego 1944 r.) miasto gościło pierwsze rządy postfaszystowskich Włoch i uciekającej Rodziny Królewskiej, stając się stolicą Włoch aż do wyzwolenia Rzymu (początek czerwca 1944 r.).

W 1954 r. miasto Salerno nawiedziła potężna powódź, która spowodowała setki ofiar śmiertelnych, a w 1980 r. dotknęło je również trzęsienie ziemi.

Jak podaje Wikipedia, na koniec 2020 roku, w Salerno zamieszkuje 210 Polaków.

No Comments

    Leave a Reply