Zabieramy Was do jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast Europy. Zwiedzanie południowych Włoch zaczynamy od Neapolu. Ponad 2500 lat historii. Praktycznie w każdym zakątku miasta znajdują się dzieła o nieocenionej wartości artystycznej i historycznej. Muzea prezentują jedne z najważniejszych i najbogatszych kolekcji dzieł sztuki i znalezisk archeologicznych na świecie . Witamy więc w Neapolu, mieście sztuki.
Miasto położone w centrum Zatoki Neapolitańskiej, u stóp Wezuwiusza. Czyż można sobie wymarzyć piękniejsze położenie geograficzne? Miasto jest trzecim pod względem ilości mieszkańców miastem Włoch, zaraz po Rzymie i Mediolanie. Południe… sama kwintesencja Włoch… Jeżeli chcecie zaczerpnąć prawdziwej atmosfery tego kraju, Neapol jest do tego celu doskonały. Nie idealny, nie czyściutki, po prostu włoski, klimatyczny, trochę brudny i zaniedbany na przedmieściach ale jakże prawdziwy!!!
Miasto zostało założone przez Greków w VIII wieku p.n.e. i było jednym z najważniejszych miast Wielkiej Grecji. Na przestrzeni wieków było stolicą księstw, królestw i imperium. W całej swojej burzliwej historii oraz po dzień dzisiejszy ze względów politycznych, historycznych i artystycznych stanowi jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych Europy. Swoją siedzibę ma tutaj między innymi Uniwersytet Fryderyka II, najstarsza uczelnia publiczna w Europie oraz Nunziatella, jedna z najstarszych na świecie akademii wojskowych.
Neapol jest miejscem powstania wielkich nurtów architektonicznych i malarskich. Miasto posiada największe w Europie historyczne centrum (o powierzchni 1700 hektarów), swego rodzaju skansen historyczny, wymienione przez UNESCO na Liście Światowego Dziedzictwa. Spacer po nim jest podróżą w miejsca starożytne. Na terenie miasta znajdują się dwa zamki średniowieczne, dwa renesansowe pałace, trzy pałace z okresu baroku, gotycka katedra, liczne muzea, zabytkowe kościoły oraz oczywiście Pompeje. Pałace, kościoły, ulice, starożytne fortece i zamki na środku morza, ale także naturalne jaskinie i miejsca pełne tajemnicy i mistycyzmu sprawiają, że Neapol jest niezapomnianym przystankiem dla każdego podróżnika.
Nie można było sobie odmówić wizyty na stadionie w Neapolu, gdzie gra nasz rodak Piotr Zieliński. Do niedawna grał tutaj jeszcze Arkadiusz Milik, urodzony w Tychach. Stadio Diego Armando Maradona – Stadio Diego Armando Maradona (do grudnia 2020: Stadio San Paolo). Wielokrotnie przebudowywany miał w szczytowym okresie (lata osiemdziesiąte XX wieku) pojemność około 85 000 miejsc i był drugim co do wielkości obiektem sportowym w kraju. Podczas mistrzostw świata w 1990 roku posiadał już tylko 76 500 miejsc. Obecnie jego pojemność wynosi około 65 000 miejsc. Swoje mecze rozgrywa na nim zespół SSC Napoli.
Zobacz też Turyn
No Comments