miasto / morze / Włochy / zamek

Neapol – miasto sztuki

Neapol - ponad 2500 lat historii

Zabieramy Was do jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast Europy. Zwiedzanie południowych Włoch zaczynamy od Neapolu. Ponad 2500 lat historii. Praktycznie w każdym zakątku miasta znajdują się dzieła o nieocenionej wartości artystycznej i historycznej. Muzea prezentują jedne z najważniejszych i najbogatszych kolekcji dzieł sztuki i znalezisk archeologicznych na świecie . Witamy więc w Neapolu, mieście sztuki.

Trzecie pod względem ilości mieszkańców we Włoszech

Miasto położone w centrum Zatoki Neapolitańskiej, u stóp Wezuwiusza. Czyż można sobie wymarzyć piękniejsze położenie geograficzne? Miasto jest trzecim pod względem ilości mieszkańców miastem Włoch, zaraz po Rzymie i Mediolanie. Południe… sama kwintesencja Włoch… Jeżeli chcecie zaczerpnąć prawdziwej atmosfery tego kraju, Neapol jest do tego celu doskonały. Nie idealny, nie czyściutki, po prostu włoski, klimatyczny, trochę brudny i zaniedbany na przedmieściach ale jakże prawdziwy!!!

Neapol
Neapol
Neapol
Neapol Galeria

Neapol założony przez Greków w VIII wieku p.n.e.

Miasto zostało założone przez Greków w VIII wieku p.n.e. i było jednym z najważniejszych miast Wielkiej Grecji. Na przestrzeni wieków było stolicą księstw, królestw i imperium. W całej swojej burzliwej historii oraz po dzień dzisiejszy ze względów politycznych, historycznych i artystycznych stanowi jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych Europy. Swoją siedzibę ma tutaj między innymi Uniwersytet Fryderyka II, najstarsza uczelnia publiczna w Europie oraz Nunziatella, jedna z najstarszych na świecie akademii wojskowych.

Neapol
Neapol
Neapol
Neapol

Miasto jest miejscem powstania wielkich nurtów architektonicznych i malarskich.

Neapol jest miejscem powstania wielkich nurtów architektonicznych i malarskich. Miasto posiada największe w Europie historyczne centrum (o powierzchni 1700 hektarów), swego rodzaju skansen historyczny, wymienione przez UNESCO na Liście Światowego Dziedzictwa. Spacer po nim jest podróżą w miejsca starożytne. Na terenie miasta znajdują się dwa zamki średniowieczne, dwa renesansowe pałace, trzy pałace z okresu baroku, gotycka katedra, liczne muzea, zabytkowe kościoły oraz oczywiście Pompeje. Pałace, kościoły, ulice, starożytne fortece i zamki na środku morza, ale także naturalne jaskinie i miejsca pełne tajemnicy i mistycyzmu sprawiają, że Neapol jest niezapomnianym przystankiem dla każdego podróżnika.

Neapol
Neapol
Neapol
Neapol
Neapol
Neapol Galeria

Stadion w Neapolu

Nie można było sobie odmówić wizyty na stadionie w Neapolu, gdzie gra nasz rodak Piotr Zieliński. Do niedawna grał tutaj jeszcze Arkadiusz Milik, urodzony w Tychach. Stadio Diego Armando Maradona – Stadio Diego Armando Maradona (do grudnia 2020: Stadio San Paolo). Wielokrotnie przebudowywany miał w szczytowym okresie (lata osiemdziesiąte XX wieku) pojemność około 85 000 miejsc i był drugim co do wielkości obiektem sportowym w kraju. Podczas mistrzostw świata w 1990 roku posiadał już tylko 76 500 miejsc. Obecnie jego pojemność wynosi około 65 000 miejsc. Swoje mecze rozgrywa na nim zespół SSC Napoli. 

Stadio Diego Armando Maradona
Stadio Diego Armando Maradona
Stadio Diego Armando Maradona

Zobacz też Turyn

No Comments

    Leave a Reply