miasto / Piemont / Włochy

Turyn i jego zabytki: co koniecznie trzeba zobaczyć

Turyn, dawniej pełnił rolę stolicy państwa włoskiego, dziś jest jednym z najważniejszych ośrodków sportów zimowych na świecie. Turyn to wyjątkowe miasto, z którego Włochy mogą być naprawdę dumne. Biura podróży chętnie urządzają wycieczki na teren tego miasta, a moc atrakcji czekających na jego terenie sprawia, że miłośnicy podróży z takich ofert korzystają bardzo chętnie. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Turyn nocą
Turyn
Turyn z drona
Turyn z drona
Turyn z drona
Turyn z drona
Mole Antonelliana
Turyn
Pałac Królewski w Turynie
Turyn nocą
Turyn
Turyn
Turyn, rzrka Pad

Turyn: miasto pełne tajemnic

Tajemniczość to najlepsze określenie tego miasta. To właśnie tajemnicami Turyn zaczął przyciągać turystów, dla których w czasie wycieczki po takim kraju jak Włochy ważne są nie tylko zabytki, ale i tajemnicze historie. Turyn może się w tym zakresie pochwalić i słynnym całunem, i Nostrodamusem. Może się tez pochwalić długą historią, piękną okolica oraz licznymi zabytkami, których w czasie wycieczki po tej części Włoch nie można pominąć. Tu, w mieście Fiata, czekolady i wielkich finansów, czeka wiele zabytków. Każdy z nich ma swe tajemnice, które z pewnością warto odkryć. Gdzie ich szukać?

Turyn z drona
Turyn, rzrka Pad
Turyn z drona

Turyn i jego zabytki: co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Schody, arkady i niezwykła atmosfera sprawiają, że centrum tego miasta przyciąga wyjątkową magią. W takiej scenerii czekają na turystów najcenniejsze zabytki Turynu. Jest ich wiele. W gronie tym wyróżnia się wspaniały Pałac Królewski, którego historia sięga XVI stulecia. Wspaniałe schody oraz freski zdobiące zabytkowe wnętrza stały się tu atrakcjami najważniejszymi, a turyści odwiedzający ten pałac najchętniej zaglądają do Sali Tronowej – najpiękniejszego i najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia w tej rezydencji. Drugim skarbem świeckiej architektury na ternie miasta jest Pałac Madama. Jest to ciekawy przykład sztuki barokowej oraz wspaniała rezydencja, w której można się zapoznać z ciekawą kolekcją dawnej sztuki.
Najwięcej emocji wśród turystów odwiedzających Turyn wzbudzać mogą jednak jego zabytki sakralne. Tym najważniejszym jest katedra św. Jana Chrzciciela, w której przechowywany jest całun turyński. Warto też zwiedzić kościół św. Wawrzyńca oraz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

Turyńskie muzea

Turyn może się pochwalić nie tylko ciekawymi perełkami dawnej architektury świeckiej i sakralnej, ale i wartościowymi placówkami muzealnymi. Ciekawymi zbiorami przyciągają Zbrojownia oraz Biblioteka Królewska, choć dla wielu turystów dwa inne muzea są znacznie bardziej atrakcyjnymi punktami w czasie wycieczki po Turynie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tutejsze Muzeum Egipskie, znane z cennych papirusów oraz wspaniałej kolekcji sarkofagów. Wielkim zainteresowaniem w Turynie cieszy się też Narodowe Muzeum Kinematografii, które zachwyci nie tylko miłośników filmu.

1. Mole Antonelliana

Historia Mole Antonelliana

Mole Antonelliana powstała jako synagoga, której budowa została zainicjowana przez miejscową społeczność żydowską w 1863 roku. Jednak z powodu trudności finansowych oraz konfliktów wewnątrz społeczności, prace budowlane trwały dłużej niż przewidywano. W 1878 roku państwo włoskie zdecydowało się na zakup budynku i przekształcenie go w muzeum etnograficzne.

W kolejnych latach budynek przeszedł wiele zmian, w tym rozbudowę o nowe piętra i podniesienie wysokości wieży. W 1961 roku Mole Antonelliana została przekształcona w muzeum filmowe, a w 2000 roku stała się siedzibą Museo Nazionale del Cinema.

Budowa i architektura Mole Antonelliana

Mole Antonelliana to imponująca budowla o wysokości 167 metrów, co czyni ją najwyższym budynkiem w Turynie. Charakterystyczna dla niej jest okrągła wieża, która pierwotnie miała służyć jako bima, czyli miejsce, gdzie czytane są teksty religijne w synagodze.

Budowa Mole Antonelliana była złożonym przedsięwzięciem, wymagającym zastosowania innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych. Architekci wykorzystali stalowe belki, które zostały połączone za pomocą nitów – technika ta była wówczas stosunkowo nowa i nieznana w Europie.

Museo Nazionale del Cinema

Dziś Mole Antonelliana jest siedzibą Museo Nazionale del Cinema – jednego z najważniejszych muzeów filmowych na świecie. W muzeum można zobaczyć wiele unikatowych eksponatów związanych z historią kina, w tym oryginalne rekwizyty, plakaty filmowe, kostiumy oraz projekty scenografii.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Museo Nazionale del Cinema jest panoramiczna winda, która wiedzie na górne piętra wieży i oferuje wspaniałe widoki na miasto. Na szczycie wieży znajduje się również taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę

2. Palazzo Madama

Pałac Madama w Turynie to jeden z najważniejszych zabytków tego miasta. Został on zbudowany w XVII wieku i początkowo służył jako rezydencja dla księżnej Krystyny Marii Franciszki Burbon, wdowy po księciu Wiktorze Amadeusie I. Obecnie jest to muzeum sztuki, które przyciąga turystów z całego świata.

Historia Pałacu Madama

Pałac Madama jest zabytkiem znanym na całym świecie. Został on wybudowany w latach 1718-1721 na zlecenie Krystyny Marii Franciszki Burbon. Projektantem budynku był architekt Filippo Juvarra, który zdecydował się na połączenie baroku z późnym renesansem.

W latach 1730-1860 pałac był siedzibą Senatu Królestwa Sardynii. W 1860 roku został on przekształcony w muzeum, które otwarto dla publiczności w 1864 roku. W czasie II wojny światowej budynek został uszkodzony, ale został odrestaurowany i przeszedł renowację w latach 1999-2006. Obecnie budynek jest udostępniony do zwiedzania dla turystów.

Architektura i wnętrza

Pałac Madama w Turynie to budowla, która wzbudza podziw swoją architekturą. Fasada pałacu składa się z dwóch części: dolna jest w stylu renesansowym, natomiast górna w stylu barokowym. Wnętrza pałacu są równie imponujące – na uwagę zasługują przepiękne freski, rzeźby i ozdobne sztukaterie.

W muzeum Pałacu Madama znajdują się liczne zbiory sztuki, m.in. kolekcja starożytnych rzeźb, malarstwo barokowe oraz zbiory dekoracyjne. Warto zwrócić uwagę na bogatą kolekcję porcelany chińskiej oraz zegarów.

Zwiedzanie Pałacu Madama

Zwiedzanie Pałacu Madama to niezapomniane wrażenia dla każdego miłośnika sztuki. W ramach wizyty można zobaczyć przepiękne freski i rzeźby, zwiedzić pomieszczenia z oryginalnymi meblami oraz obejrzeć liczne zbiory sztuki. Warto też zwrócić uwagę na piękny ogród pałacowy.

3. Muzeum Egipskie

Muzeum Egipskie w Turynie to jedno z najważniejszych muzeów egipskich na świecie. Zawiera ono jedną z największych kolekcji antycznych egipskich zabytków na świecie, w tym sarkofagi, rzeźby, malowidła, papirusy i wiele innych. Jest to idealne miejsce dla miłośników sztuki, historii i egipskiej kultury.

Historia Muzeum Egipskiego, Turyn

Muzeum Egipskie w Turynie zostało założone w 1824 roku przez Karola Feliksa, księcia Carignano, po tym jak nabył on kolekcję starożytnych egipskich artefaktów. W 1826 roku muzeum zostało przeniesione do Palazzo dell’Accademia delle Scienze, gdzie mieści się do dziś. Kolekcja stopniowo rosła, a w 1950 roku muzeum otrzymało najcenniejsze zabytki pochodzące z egipskiego miasta Teby.

Zbiory Muzeum Egipskiego, Turyn

Muzeum Egipskie w Turynie posiada jedną z największych kolekcji antycznych egipskich zabytków na świecie. W muzeum znajdują się zarówno zabytki z okresu przeddynastycznego, jak i z okresu rzymskiego. Wśród najcenniejszych eksponatów muzeum znajdują się:

  • Statua Cheopsa – jedna z nielicznych zachowanych rzeźb przedstawiających faraona Cheopsa, który zbudował Wielką Piramidę w Gizie.
  • Sarkofagi – w muzeum znajduje się wiele sarkofagów, w tym sarkofag Kiki, sarkofag Ramzesa III i sarkofag Psametycha.
  • Papirusy – w muzeum znajduje się wiele papirusów z różnych okresów egipskiej historii, w tym papirus z Księgi Umarłych.
  • Złota Maskа – maska odkryta w grobowcu faraona Psusennesa I, wykonana z blachy złotej i ozdobiona kamieniami szlachetnymi.

Wizyta w Muzeum Egipskim, Turyn

Warto zaplanować przynajmniej cały dzień na zwiedzenie Muzeum Egipskiego w Turynie. Najlepiej zarezerwować bilety wcześniej, aby uniknąć długich kolejek. Przy wejściu do muzeum można skorzystać z audioprzewodników, które oprowadzą po najważniejszych eksponatach i opowiedzą ich historię.

Muzeum Egipskie w Turynie jest dostępne dla osób niepełnosprawnych. W muzeum obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania.

4. Katedra Świętego Jana

Katedra Świętego Jana to imponująca świątynia, położona w samym centrum miasta. Zbudowana została w stylu barokowym w latach 1668-1687 na miejscu wcześniejszej romańskiej katedry z XIII wieku. Katedra ta jest jednym z najważniejszych zabytków Turynu, przyciągającym tysiące turystów każdego roku.

Historia Katedry Świętego Jana

Historia katedry sięga XIII wieku, kiedy to na miejscu dzisiejszej świątyni istniała romańska katedra. W latach 1668-1687 powstała nowa, barokowa świątynia, którą zaprojektowali architekci Guarino Guarini i Filippo Juvarra.

Katedra Świętego Jana jest zabytkiem o wyjątkowej wartości historycznej i artystycznej. Charakteryzuje się ona bogatą dekoracją, wspaniałymi freskami, rzeźbami i mozaikami. W katedrze znajdują się też liczne relikwie, w tym relikwie św. Jana Chrzciciela oraz Szatę Świętego Jana, która miała należeć do samego Chrystusa.

Zwiedzanie Katedry Świętego Jana

Zwiedzanie Katedry Świętego Jana to niezapomniane przeżycie dla miłośników historii i sztuki. Przepiękne wnętrze katedry zachwyca swoją bogatą dekoracją. Wśród najcenniejszych eksponatów katedry warto wymienić kaplicę Guariniego, kaplicę Świętego Mikołaja oraz skarbiec, w którym przechowywane są cenne relikwie.

Katedra Świętego Jana to także miejsce, gdzie można podziwiać słynny Całun Turyński. Całun Turyński to płótno, na którym znajduje się obraz z wizerunkiem mężczyzny, który został uznany przez niektórych za Jezusa Chrystusa. Całun Turyński jest jednym z najważniejszych przedmiotów kultu religijnego na świecie i stanowi przedmiot zainteresowania naukowców i badaczy z całego świata.

5. Park Valentino

Park Valentino w Turynie to nie tylko zielone miejsce w centrum miasta, ale także ważne miejsce dla turystów z całego świata. Ten wspaniały park, otwarty w 1856 roku, ma powierzchnię 42 hektarów i jest uważany za jeden z najpiękniejszych parków miejskich w Europie.

Historia parku

Park Valentino powstał z inicjatywy króla Wiktora Emanuela II, który pragnął stworzyć w Turynie miejsce, gdzie mieszkańcy mogliby odpocząć w otoczeniu natury. W 1856 roku park został otwarty dla publiczności i od tamtego czasu stał się jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie miasta.

Atrakcje w parku

Park Valentino oferuje wiele atrakcji dla odwiedzających. Jednym z najważniejszych zabytków w parku jest zamek Valentino, który powstał w XVII wieku i był własnością księcia Sabaudii. Dziś w zamku mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej.

Inną ważną atrakcją w parku jest pałac Madama, który był kiedyś letnią rezydencją Sabaudii. Dziś w pałacu mieści się Muzeum Sztuki Dekoracyjnej.

Park Valentino to także idealne miejsce dla miłośników natury. W parku znajdują się liczne aleje spacerowe, stawy, fontanny oraz wiele gatunków roślin. Jest to idealne miejsce, aby odpocząć w cieniu drzew i delektować się pięknem natury.

Dla dzieci w parku przygotowano wiele atrakcji, takich jak m.in. park linowy, karuzela, plac zabaw oraz wesołe miasteczko.

Jak dojechać do parku Valentino?

Park Valentino znajduje się w samym centrum Turynu, więc jest bardzo łatwo dostępny dla turystów. Można do niego dojechać zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską. W pobliżu parku znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe.

Turyn, Piazza Vittorio Veneto
Turyn z drona
Turyn z drona

Wycieczki po Turynie to wyjątkowa przygoda oraz szansa na to, by poznać malownicze i pełne niezwykłych atrakcji Włochy. Nic dziwnego, że biura podróży tak wiele uwagi poświęcają temu ośrodkowi miejskiemu i jego atrakcjom. Turyn to jedno z tych miast, na terenie których nudzić się nie można i które z pewnością warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

3 komentarze

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!