Opolskie / Polska / zamek

Niemodlin – niezwykłe miasto i jego skarby

Miasto Niemodlin być może nie zalicza się do największych ośrodków miejskich na terenie województwa opolskiego, jednak braku atrakcyjności turystycznej odmówić mu nie można. Kto w czasie wycieczki po tej części kraju zajrzy do miasta nad Ścinawą, ten będzie mógł odkryć piękno unikalnych zabytków. Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Dzieje Niemodlina

Spokojne dziś miasto może się pochwalić ciekawą przeszłością. W XIV wieku miasto to stało się własnością książąt niemodlińskich, a jednocześnie – stolicą samodzielnego Księstwa Niemodlińskiego. O średniowiecznym rodowodzie miasta przypomina m. in. tutejszy rynek. Wytyczono go w średniowieczu, o czym świadczy m. in. jego kształt – typowy dla słowiańskich ulicówek. Średniowieczny rodowód miasta potwierdzają też liczne dokumenty historyczne, w których nazwa Niemodlin pojawia się już w 1283 roku. Wiadomo, że w pierwszych latach swego istnienia, był Niemodlin jedną z wielu osad targowych, która z czasem przekształciła się w miasto o ogromnym znaczeniu. Przez wieki był Niemodlin miastem prywatnym, które rozwijało się pomyślnie. Co dziś warto zobaczyć w tym mieście? Jakie atrakcje przypominają o wspaniałej przeszłości tego miasta?

Niemodlin – zamek

Z wizytą na rynku

By docenić piękno Niemodlina, koniecznie trzeba wybrać się na tutejszy rynek. To przy nim skupiły się najpiękniejsze kamienice, którym nie można odmówić ani braku piękna, ani wartości historycznej. Większość kamienic, które można zobaczyć w tym miejscu, to ciekawe zabytki z przełomu XVIII i XIX stulecia. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę? Gmach dawnego ratusza (Rynek 1) to ważny punkt w programie wycieczki dla każdego miłośnika historii. Dlaczego? Bo to jeden z najstarszych domów w tym miejscu. Wzniesiony w połowie XVIII wieku, do dziś przyciąga uwagę ciekawymi detalami architektonicznymi. Pięknie prezentuje się też gmach poczty (Rynek 5), wzniesiony ponad 100 lat temu i ozdobiony wspaniałym frontonem. Warto zwrócić też uwagę na kamienicę nr 9, w której murach mieści się dziś restauracja. Pięknie prezentuje się też rokokowa kamieniczka oznaczona numerem 13, którą wzniesiono w XVIII wieku. Ciekawym dziełem sztuki jest tu również figura, która przedstawia św. Floriana – patrona strażaków, który miał dawniej chronić miasto przed pożarami.

Niemodlin – zamek
Niemodlin – zamek
Niemodlin – zamek
Niemodlin – zamek
Niemodlin – niezwykłe miasto i jego skarby
Niemodlin – niezwykłe miasto i jego skarby
Niemodlin z drona

Kościół parafialny

Najważniejszą budowlą przy niemodlińskim rynku jest kościół parafialny. Przyciąga on uwagę charakterystyczną wieżą oraz fasadą, której warto się dokładniej przyjrzeć. Jakie cechy są najbardziej charakterystyczne dla tego zabytku? Ślepe okienka, które zdobią fasadę wiekowej świątyni. A co warto wiedzieć na temat kościoła i jego historii? Wiadomo, że dzieje niemodlińskiego kościoła parafialnego sięgają czasów średniowiecza. Najstarszym fragmentem współczesnej świątyni jest prezbiterium, wzniesione w czasach Bolka Pierworodnego – pierwszego księcia niemodlińskiego. W połowie XV wieku dobudowana została nawa oraz kościelna wieża, z czasem kościół został powiększony o zakrystię oraz o kaplice boczne. Kolejne prace związane z przebudową kościoła nastąpiły w połowie XIX wieku, kiedy to m. in. podwyższona została wieża. Na co warto zwrócić uwagę w trakcie zwiedzania wnętrza? Na ołtarz główny, który pochodzi z XIX wieku. W ołtarzu tym można zobaczyć obraz przedstawiający scenę Wniebowzięcia, oraz figury św. Piotra i Pawła, pochodzące jeszcze z XVIII stulecia. Ciekawymi zabytkami z XIX wieku są też organy oraz piękne witraże, którym z pewnością warto się dokładniej przyjrzeć.

Niemodlin z drona
Niemodlin – zamek z drona

Z wizytą na zamku

Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Niemodlinie jest też wizyta na tutejszym zamku. Otoczony parkiem, przebudowany z czas w renesansowym stylu, jest cenną pamiątką z XIII wieku oraz wyjątkowo cenną pozostałością po książętach piastowskich. Z zamkiem tym wiąże się wiele tajemniczych legend i historii, choć turyści odwiedzają go głównie ze względu na piękną architekturę. Wspaniały dziedziniec, piękne komnaty, które dziś powoli odzyskują dawny blask – oto atrakcje, z jakimi każdy z nas może się spotkać w trakcie zwiedzania tego wspaniałego zamku. Ogromne wrażenie robi też park, który rozciąga się wokół zamku i który może się pochwalić ciekawymi gatunkami wiekowych drzew.

Niemodlin – zamek z drona
Niemodlin – zamek
Niemodlin – niezwykłe miasto i jego skarby

Jeszcze nie tak dawno zamek w Niemodlinie straszył swym wyglądem. Dziś ta majestatyczna budowla powoli odzyskuje dawny blask, stając się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na terenie województwa opolskiego. Dla kogo zamek ten będzie ciekawym celem wycieczki? Co sprawia, że Niemodlin stał się tak ważnym miejscem dla miłośników historii i pasjonatów zabytków?

Zamek w Niemodlinie jest piękną budowlą, która – mimo widocznych jeszcze zniszczeń – robi wrażenie zarówno swoimi rozmiarami, jak i formą. Ta późnorenesansowa budowla dość często zmieniała swych właścicieli, przy czym początkowo służyła ona śląskim Piastom. Ostatnimi panami zamku byli przedstawiciele rodu von Praschma, którzy opuścili zamek w 1945 roku. Po II wojnie światowej zamek pełnił różne funkcje. Był m.in. siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego oraz szkołą średnią. Dziś jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych, z których województwo opolskie bez wątpienia może być dumne.

Zwiedzanie zamku w Niemodlinie to wspaniała przygoda dla każdego miłośnika historii. Wielkie wrażenie robi most, ozdobiony figurami świętych, wspaniale prezentuje się też zamkowy dziedziniec oraz kaplica. Krypta, w której odkryto grobowce dawnych panów Niemodlina, tajemnicze podziemia i takie wystawy, jak kolekcja ikon czy Bursztynowa Komnata – oto atrakcje, dzięki którym wizyta na tym zamku może się dla wielu z nas okazać wyjątkową przygodą. Niemodliński zamek jest też chętnie odwiedzany ze względu na liczne imprezy, organizowane na jego terenie. Wszystko to sprawia, że zabytek ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających, a czas spędzony w jego murach dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym.

Niemodlin – zamek z drona
Niemodlin – zamek z drona

Wzdłuż dawnych murów miejskich

Kto chce lepiej poznać historię Niemodlina, ten w czasie wycieczki po jego terenie powinien zwrócić uwagę na pozostałości dawnych murów miejskich. Powstawały one od XIV wieku i posiadały dwie bramy: nyską i opolską. Niestety owe bramy zostały rozebrane w XIX wieku, a nieliczne pozostałości po dawnych murach obronnych można dziś znaleźć m. in. przy ulicy Drzymały.

Niemodlin to miasto pełne ciekawych zabytków, obok których trudno jest przejść obojętnie. Kto spędzi w tym mieście trochę więcej czasu, ten z pewnością doceni jego potencjał. Tu nudzić się nie można, i choć Niemodlin jest niewielkim miastem, jego atrakcje mogą na każdym turyście zrobić ogromne wrażenie.

Zobacz też: Częstochowa i Warszawa

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!