góry / Polska / Śląskie

Czantoria Wielka: Odkryj Perłę Beskidu Śląskiego

Czantoria Wielka, znana również jako Wielka Czantoria, to majestatyczne wzniesienie o wysokości 995 m n.p.m., stanowiące nie tylko najwyższy punkt Pasma Stożka i Czantorii w Beskidzie Śląskim, ale również granicę między Polską a Czechami. To niezwykłe miejsce pełne historii, legend i malowniczych krajobrazów.

Ustroń Czantoria zimą, wyciąg narciarski
Ustroń Czantoria zimą, wyciąg narciarski

Nazwa i Legendy

Nazwa „Czantoria” pierwszy raz pojawiła się w dyplomie księcia cieszyńskiego Adama Wacława w 1615 roku. Pochodzenie nazwy wiąże się z legendą o śpiących rycerzach i ich trzystu koniach, gotowych w najtrudniejszych chwilach pomóc Śląskowi. Ta fascynująca legenda inspirowała nawet wytyczenie 20-kilometrowej Ścieżki Rycerskiej.

Góra Czantoria Wielka
Góra Czantoria Wielka

Topografia

Czantoria Wielka zajmuje centralną pozycję w grzbiecie pasma, otoczona przez Czantorię Małą i przełęcz Beskidek. Jej stoki opadają ku dolinie Wisły, tworząc malownicze dolinki potoków Groniki, Suchy, Bucznik i Gahura. Znajdują się tu także imponujące formacje skalne, jak Kończyn, oraz bujne lasy, stanowiące naturalne rezerwaty przyrody.

Domy wczasowe i Hotele widoczne z Czantorii
Domy wczasowe i Hotele widoczne z Czantorii

Historia

Wśród bogatej historii Czantorii Wielkiej warto wspomnieć o tajnych nabożeństwach ewangelickich na Kamieniu Ewangelików w XVII/XVIII wieku. W latach 30. XX wieku góra była świadkiem przemytu ulotek Komunistycznej Partii Polski, a na jej szczycie organizowano festyny i mecze piłki nożnej. W 1990 roku, tłum polskich działaczy politycznych zerwał kordon graniczny, protestując przeciwko żelaznej kurtynie w Europie.

Letni tor saneczkowy Czantoria
Letni tor saneczkowy Czantoria

Turystyka

Czantoria Wielka przyciąga turystów nie tylko swoją historią, ale także udogodnieniami. Kolejka krzesełkowa i wieża widokowa na czeskiej stronie dodają atrakcyjności temu miejscu. Widok z wieży obejmuje panoramę Beskidu Śląskiego, Beskidu Morawsko-Śląskiego, rzeki Wisły, Pogórza Śląskiego i Górnego Śląska.

Ustroń Czantoria latem, kolej linowa
Ustroń Czantoria latem, kolej linowa

Szlaki Turystyczne

Czantoria Wielka stanowi węzeł szlaków turystycznych, umożliwiając dostęp do Soszowa Wielkiego, Czantorii Małej, Stożka, Tuła, Ustronia, Nydka i Trzyńca. Przez jej szczyt biegnie Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego, oferując wspaniałe możliwości wędrówek.

Ustroń Jaszowiec widziany z Czantorii
Ustroń Jaszowiec widziany z Czantorii

Infrastruktura

Na szczycie góry, po czeskiej stronie, znajduje się stalowa wieża widokowa, oferująca niezapomniane widoki. Bufety i sklepiki po polskiej stronie umożliwiają odpoczynek i zakupy. Czeskie schronisko turystyczne na Czantorii to idealne miejsce na nocleg, zachowane z ducha niemieckiej organizacji turystycznej Beskidenverein z 1904 roku.

Podsumowanie

Czantoria Wielka to nie tylko punkt na mapie, to symboliczne połączenie historii, przyrody i rozrywki. Odkryj tę perłę Beskidu Śląskiego, podążając jednym z licznych szlaków turystycznych. Niech widoki z wieży widokowej na Czantorii Wielkiej zostaną na zawsze w Twojej pamięci.

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!