Polska / Śląskie / zamek

Cieszyn – wzgórze zamkowe

Zamek Cieszyn

Moja podróż do Cieszyna przypadła na mroźną niedzielę, zwiedziłem głównie zamkowe wzgórze, które zachwyciło… i ponoć leczy.

Krótko napiszę o samym Cieszynie, bo zapewne wrócę tam jeszcze i zwiedzę ciekawe miejsca…. to piękne, stare miasto, które historią sięga IX wieku, a jego historia łączy się ze słowiańskim plemieniem Gołęszyców.

Cieszyn a prawa miejskie

Prawa miejskie Cieszyn otrzymał pomiędzy rokiem 1217 a 1223 i od końca XIII wieku był centrum Księstwa Cieszyńskiego. Rządzili Cieszynem Piastowie, potem Habsburgowie, a samo miasto w epoce nowożytnej było jednym z najważniejszych na Śląsku i choć w XIX wieku Cieszyn stracił swoją pozycje na rzecz gospodarczo rozwijającego się Bielska, to pozostał ważnym ośrodkiem kultury i oświaty.

W XX wieku, kiedy na nowo rodziło się nasze państwo, tereny te, wraz z Cieszynem stały się tematem sporu pomiędzy Polską a Czechosłowacją, ostatecznie Cieszyn podzielono, linią podziału stała się rzeka Olza, zaś po polskiej stronie znalazła się piękna starówka, zamkowe wzgórze czy „cieszyńska Wenecja”.

Cieszyn – wzgórze zamkowe

Dzisiaj jednak o wzgórzu zamkowym, które tak mnie zachwyciło, a również zaintrygowało, bowiem to miejsce mocy, czakram. To niewielkie wzniesienie o stromych zboczach w widłach Olzy i Bobrówki, ze względu na właściwości obronne było już zasiedlane w starożytności od V wieku, stałe osadnictwo pojawiło się w IX wieku, a w X wieku był to już gród obronny, zaś około 1180 roku wzniesiono pierwszy obiekt sakralny, romańską rotundę świętego Mikołaja, obecnie jedną z najstarszych w Polsce.

Około 1290 roku drewniany zamek stał się siedziba książęcą, by w końcu w połowie XIV wieku przekształcić się z drewnianej budowli w murowaną , z tego właśnie czasu pochodzi Wieża Piastowska, miejsce mojej szczególnej uwagi , ale o tym za chwilę.

Dalsze lata i wydarzenia m.in. wojna trzydziestoletnia doprowadziły do ruiny zamku, by ostatecznie decyzją Karola Habsburga zamek rozebrać, (oprócz rotundy i wieży) i wznieść klasycystyczny pałac w roku 1839. Wieża Piastowska… no właśnie, miejsce mocy, czakram Ziemi.

Czakram mocy

Czakramy, to lokalizacje owiane tajemnicą, wiemy, że nasi przodkowie właśnie w takich miejscach budowali grody i świątynie, do nich pielgrzymowali pielgrzymi i chorzy, szukając pomocy… niektórzy wierzą, że właśnie w takich miejscach następuje szybka regeneracja organizmu… i wiecie co? Kolano przestało boleć i żołądek… nasi praprzodkowie wiedzieli, gdzie budować…

Gosia Maniewska

Zobacz też Wisłę i Klasztor na Monte Cassino zdjęcia

1 Comment

  • Sławek
    15 maja 2022 at 16:29

    Cieszyn jedno z fajniejszych miast w województwie śląskim, a w zasadzie to 2 miasta.. polski i czeski Cieszyn 🙂 Miasto Grześków, miasto rotundy z 20 zł i cieszyńskie kanapki – uwielbiamy! 🙂

    Fajny blog, świetne zdjęcie! 🙂

    Reply

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!