Chorwacja / miasto / morze

Zadar – magiczne zachody słońca w Europie

Zadar
Zadar

Zadar – Dalmacja Północna, Chorwacja

Miasto Zadar położone jest na półwyspie nad morzem Adriatyckim, na tym samym równoleżniku co Rimini we Włoszech. Jedno z największych miast w Dalmacji a piąte co do wielkości w Chorwacji.

Zadar organy
Zadar organy
alfred hitchcock
Alfred Hitchcock

Wiele lat temu Alfred Hitchcock uznał, że najpiękniejszy zachód słońca na świecie można oglądać właśnie w chorwackim Zadarze.

Stare miasto otoczone jest murami, a na starówkę prowadzi kilka bram. Centralnym placem na starówce jest Narodni trg.

Z samego portu w Zadarze widzimy wyspę Ugljan. To z czego słynie miasto to z pewnością starówka, z wieloma zabytkami. Jego historia sięga aż IV w. p.n.e.

To co jest przygnębiające w Zadarze to nadal widoczne ślady po wojnie domowej z 1990 roku. Są budynki gdzie gdzie widać ślady po kulach.

W Zadarze nie brakuje malowniczych miejsc, po wyjściu ze starówki natkniemy się na  nadmorską promenadę zwaną Riva. Jest to ulubione miejsce spacerów mieszkańców jak i turystów. Promenada  zaczyna się przy Bramie Lądowej oraz wzdłuż zachodniego brzegu półwyspu.  

Zadar panorama
Zadar panorama
Zadar
Zadar
Zadar
Zadar
Zadar
Zadar
Zadar
Morskie organy w Zadarze

Kolejną magiczną atrakcją turystyczną są morskie organy, znajdują się po północno-zachodniej stronie. Budowę organów zakończono w 2005 r., twórcą jest Nikolai Bašić. Fale Adriatyku grają magiczne dźwięki w takt natury. Organy zostały umieszczone pod kamiennymi schodami i za każdym uderzeniem fal wydobywa się z nich dźwięk przy użyciu gwizdków które są zamontowane pod posadzką.

Atrakcje turystyczne w Zadarze

Poza zabytkami, Zadar oferuje również wiele atrakcji turystycznych, które przyciągają tam rzesze turystów. Wśród najważniejszych warto wymienić:

  1. Morskie organy – to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych Zadaru. Organ ten składa się z 35 rur umieszczonych pod schodami prowadzącymi do morza, a w momencie uderzenia fal morskich zaczyna grać muzyka.
  2. Pozdrowienie słońca – to druga z charakterystycznych atrakcji turystycznych Zadaru. Jest to ogromna płyta, na której umieszczono panele fotowoltaiczne. W nocy płyta ta zaczyna emitować światło

Starówka – serce miasta

Jednym z najważniejszych miejsc w Zadarze jest jego starówka. To miejsce, w którym można poczuć prawdziwy duch tego pięknego miasta. Wśród wąskich uliczek i kamienic można zobaczyć wiele zabytkowych kościołów oraz ratusz. Często odbywają się tam różnego rodzaju imprezy kulturalne oraz festiwale, które przyciągają zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów.

Katedra św. Anastazji

Jednym z najpiękniejszych zabytków Zadaru jest katedra św. Anastazji. To piękny kościół, który został zbudowany w stylu romańskim w XI wieku. Warto tam się wybrać, aby podziwiać piękne wnętrze katedry oraz zobaczyć oryginalne witraże, które zachwycają swoim pięknem.

Forum Rzymskie

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w Zadarze, jest Forum Rzymskie. To jedno z najważniejszych zabytków miasta, które jest nie tylko pięknym zabytkiem, ale także świadectwem historii miasta. Na Forum Rzymskim można zobaczyć wiele interesujących ruin, które przypominają o dawnej potędze Rzymu.

Muzeum Narodowe

Jeśli interesują Państwa dzieła sztuki oraz historia, to z pewnością warto odwiedzić Muzeum Narodowe w Zadarze. To piękne muzeum, które mieści się w dawnym klasztorze franciszkanów. W muzeum można zobaczyć wiele cennych dzieł sztuki, które pochodzą z różnych okresów historycznych.

Plaża Kolovare

Zadar to także wspaniałe miejsce na wypoczynek. Jedną z najpiękniejszych plaż w Zadarze jest plaża Kolovare. To miejsce, gdzie można odpocząć i zrelaksować się w ciepłym słońcu oraz w krystalicznie czystej wodzie Morza Adriatyckiego.

Podsumowanie

Zadar to piękne miasto, które warto odwiedzić podczas wakacji w Chorwacji. To miejsce, gdzie można poczuć prawdziwy duch tego pięknego kraju oraz zobaczyć wiele pięknych zabytków oraz cieszyć się wspaniałymi plażami

1 Comment

  • Rodos - Wspominamy Podróże
    11 maja 2023 at 09:47

    […] podróż przez minione cywilizacje, wszystko jest tutaj: z labiryntu brukowanych uliczek Starego Miasta, które będą przeniesie Cię z powrotem do czasów rycerzy św.Jana, aż dalej na południowy […]

    Reply

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!