Chorwacja / miasto / morze

Zadar – magiczne zachody słońca w Europie

Zadar

Zadar – Dalmacja Północna, Chorwacja

Miasto Zadar położone jest na półwyspie nad morzem Adriatyckim, na tym samym równoleżniku co Rimini we Włoszech. Jedno z największych miast w Dalmacji a piąte co do wielkości w Chorwacji.

Zadar organy
alfred hitchcock

Wiele lat temu Alfred Hitchcock uznał, że najpiękniejszy zachód słońca na świecie można oglądać właśnie w chorwackim Zadarze.

Stare miasto otoczone jest murami, a na starówkę prowadzi kilka bram. Centralnym placem na starówce jest Narodni trg.

Z samego portu w Zadarze widzimy wyspę Ugljan. To z czego słynie miasto to z pewnością starówka, z wieloma zabytkami. Jego historia sięga aż IV w. p.n.e.

To co jest przygnębiające w Zadarze to nadal widoczne ślady po wojnie domowej z 1990 roku. Są budynki gdzie gdzie widać ślady po kulach.

Zadar panorama
Zadar

Najciekawsze zabytki w Zadarze:

  • Katedra św.Anastazji
  • Kościół św. Donata
  • Rzymskie forum i ruiny budowli rzymskich
Zadar

W Zadarze nie brakuje malowniczych miejsc, po wyjściu ze starówki natkniemy się na  nadmorską promenadę zwaną Riva. Jest to ulubione miejsce spacerów mieszkańców jak i turystów. Promenada  zaczyna się przy Bramie Lądowej oraz wzdłuż zachodniego brzegu półwyspu.  

Zadar
Zadar

Kolejną magiczną atrakcją turystyczną są morskie organy, znajdują się po północno-zachodniej stronie. Budowę organów zakończono w 2005 r., twórcą jest Nikolai Bašić. Fale Adriatyku grają magiczne dźwięki w takt natury. Organy zostały umieszczone pod kamiennymi schodami i za każdym uderzeniem fal wydobywa się z nich dźwięk przy użyciu gwizdków które są zamontowane pod posadzką.

No Comments

    Leave a Reply