miasto / Opolskie / Polska

Strzelce Opolskie – szlakiem Hrabiego Renarda

Strzelce Opolskie – miasto położone niedaleko autostrady A4 w Polsce, dosłownie 10 km. Miasto znajduje się w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzelce Opolskie. Historycznie leży na Górnym Śląsku, na zachodnim skraju Wyżyny Śląskiej, na północno-wschodnim stoku Góry Świętej Anny. Do granicy z województwem śląskim jeszcze bliżej bo tylko 7 km.

Strzelce Opolskie
Ruiny Zamku w Strzelcach Opolskich

Co warto zwiedzić ? Na pewno zespół zamkowy, z XIV w. -1562 r. -XIX w.: ruiny zamku książąt piastowskich z XIV w., brama zamkowa, park z pięknym i cennym drzewostanem.

W samym centrum miasta jest kościół par. pw. św. Wawrzyńca z dzwonnicą – przebudowaną basztą z XV w.

Legenda zamku w Strzelcach Opolskich

Krąży legenda związana z zamkiem strzeleckim. Córka Alberta Strzeleckiego, Elżbieta, odznaczająca się niezwykłą urodą, poślubiła w 1359 Władysława Białego, Piasta kujawskiego. Szczęście młodej pary trwało krótko, po roku księżniczka zmarła w tajemniczych okolicznościach, prawdopodobnie w wyniku morderstwa przez wrogów Władysława. Z miłości Elżbieta wróciła do zamku strzeleckiego jako duch. Chcąc ukoić zbłąkaną duszę księżniczki, żona Andrzeja Renarda – Eufemia poleciła zbudować jej pomnik. Ponieważ nie znała jej wizerunku, postanowiła nadać jej postać rzymskiej bogini Ceres.

Legenda zamku w Strzelcach Opolskich

W 1807 roku dobra strzeleckie przypadły Andrzejowi Renardowi, który objął nad zamkiem władzę po osiągnięciu pełnoletniości w 1815. Dla zamku rozpoczął się wówczas okres rozkwitu, ponieważ hrabia potraktował go jako swoją siedzibę rodową.

Wielokrotnie planowano odbudowę zamku. Miał w nim powstać czterogwiazdkowy hotel z salami konferencyjnymi. Początkowo prace wstrzymywał wojewódzki konserwator zabytków, który nie wyrażał zgody na planowany wygląd zamku po odbudowie. Potem problemem okazało się wytyczenie dróg przeciwpożarowych. Ostatecznie prace zastopowała konieczność umieszczenia pod ziemią tysiąca ośmiometrowych żelbetowych pali dla wzmocnienia fundamentów, co okazało się być zbyt kosztowne. W 2018 udało się jednak przeprowadzić renowację zamkowej wieży.

No Comments

    Leave a Reply