miasto / Opolskie / Polska

Strzelce Opolskie – szlakiem Hrabiego Renarda

Strzelce Opolskie

Strzelce Opolskie – miasto położone niedaleko autostrady A4 w Polsce, dosłownie 10 km. Miasto znajduje się w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzelce Opolskie. Historycznie leży na Górnym Śląsku, na zachodnim skraju Wyżyny Śląskiej, na północno-wschodnim stoku Góry Świętej Anny. Do granicy z województwem śląskim jeszcze bliżej bo tylko 7 km.

Strzelce Opolskie
Strzelce Opolskie
Ruiny Zamku w Strzelcach Opolskich
Ruiny Zamku w Strzelcach Opolskich

Co warto zwiedzić ? Na pewno zespół zamkowy, z XIV w. -1562 r. -XIX w.: ruiny zamku książąt piastowskich z XIV w., brama zamkowa, park z pięknym i cennym drzewostanem.

W samym centrum miasta jest kościół par. pw. św. Wawrzyńca z dzwonnicą – przebudowaną basztą z XV w.

Legenda zamku w Strzelcach Opolskich

Krąży legenda związana z zamkiem strzeleckim. Córka Alberta Strzeleckiego, Elżbieta, odznaczająca się niezwykłą urodą, poślubiła w 1359 Władysława Białego, Piasta kujawskiego. Szczęście młodej pary trwało krótko, po roku księżniczka zmarła w tajemniczych okolicznościach, prawdopodobnie w wyniku morderstwa przez wrogów Władysława. Z miłości Elżbieta wróciła do zamku strzeleckiego jako duch. Chcąc ukoić zbłąkaną duszę księżniczki, żona Andrzeja Renarda – Eufemia poleciła zbudować jej pomnik. Ponieważ nie znała jej wizerunku, postanowiła nadać jej postać rzymskiej bogini Ceres.

Legenda zamku w Strzelcach Opolskich
Legenda zamku w Strzelcach Opolskich

W 1807 roku dobra strzeleckie przypadły Andrzejowi Renardowi, który objął nad zamkiem władzę po osiągnięciu pełnoletniości w 1815. Dla zamku rozpoczął się wówczas okres rozkwitu, ponieważ hrabia potraktował go jako swoją siedzibę rodową.

Wielokrotnie planowano odbudowę zamku. Miał w nim powstać czterogwiazdkowy hotel z salami konferencyjnymi. Początkowo prace wstrzymywał wojewódzki konserwator zabytków, który nie wyrażał zgody na planowany wygląd zamku po odbudowie. Potem problemem okazało się wytyczenie dróg przeciwpożarowych. Ostatecznie prace zastopowała konieczność umieszczenia pod ziemią tysiąca ośmiometrowych żelbetowych pali dla wzmocnienia fundamentów, co okazało się być zbyt kosztowne. W 2018 udało się jednak przeprowadzić renowację zamkowej wieży.

Najlepsze miejsca na odpoczynek

Jeśli szukasz spokoju i odpoczynku, Strzelce Opolskie mają wiele do zaoferowania. Malownicze krajobrazy, piękne parki i zieleńce to idealne miejsca na relaks i odpoczynek. Wśród najlepszych miejsc warto wymienić:

2 komentarze

  • Zamek w Mosznej
    10 maja 2023 at 14:10

    […] ścienne znajdujące się w miejscach dawnych luster zostały wykonane współcześnie przez opolskiego artystę Jerzego Beskiego w latach 70 ubiegłego wieku. Hrabia na przełomie XIX i XX wieku […]

    Reply
  • Danuta
    3 kwietnia 2024 at 18:03

    z atrakcji to jedynie zgadzają się ruiny zamku, nie mamy gotyckiego kościoła ani muzeum a tym bardziej kopalni srebra…

    Reply

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!