Małopolskie / Polska

Człowiek, który wygrał wojnę – Antoni Kocjan

Antoni Kocjan urodził się 12 sierpnia 1902 we wsi Skalskie koło Olkusza. W 1920 roku wałczył w wojnie polsko bolszewickiej jako ochotnik w składzie 11 Pułku Piechoty.

Przed II Wojną Światową

Studiował na Politechnice Warszawskiej. Tam też pod jego kierunkiem powstawały samoloty i szybowce. Zaprojektował w 1931 roku samolot szybowcowy Czajka. W 1932 roku zaprojektował szybowce Wrona, Wrona bis, Komar, Sroka, Sokół i Mewa. Jednak sławę przyniósł szybowiec Orlik, który zajął 7 miejsce w I Mistrzostwach Świata. Przed wojną na 1400 szybowców około 700 było konstrukcją Antoniego Kocjana.

Antoni Kocjan
Antoni Kocjan

We wrześniu 1940 roku dostał się do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Został szefem Referatu Lotniczego wywiadu ZWZ/AK. Wysłał meldunki do Londynu o odkrytym przez wywiad AK rakietowego poligonu doświadczalnego i fabryk rakiet w Peenemunde na wyspie Uznam, dzięki tym informacjom Brytyjczycy zbombardowali fabrykę.

Antoni Kocjan
Antoni Kocjan
Antoni Kocjan
Antoni Kocjan

Podczas kolejnych akcji wywiadu AK kierowanego przez Antoniego Kocjana, udało się przechwycić i dostarczyć fragment rakiety V2.

Niestety 1 czerwca 1944 roku został aresztowany, następnie torturowany przez gestapo i rozstrzelany 13 sierpnia 1944 roku. Jego grób jest nieznany.

Przeczytaj o Monte Cassino we Włoszech, Łeba turyści

1 Comment

  • Kolejkowo - makieta w Gliwicach
    10 maja 2023 at 15:01

    […] Normalny – 19 złUlgowy, dzieci, młodzież, studenci, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne – 15 złPrzeczytaj o Antonim Kocjanie […]

    Reply

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!