góry / Polska / Śląskie

Ustroń – Jaszowiec: Perła Doliny Jaszowca i Równicy

Jaszowiec to niezwykła część miasta Ustroń, rozlokowana malowniczo w dolinie Jaszowca i na południowym stoku Równicy. Ten urokliwy obszar zasługuje na naszą uwagę, ze względu na swoją historię, architekturę oraz bogactwo przyrodnicze.

Ustroń Polana stacja kolejowa zimą

Ośrodek Wczasowy w Jaszowcu

Na obszarze Jaszowca usytuowany jest imponujący ośrodek wczasowy, oferujący liczne domki dla wczasowiczów. Ten wyjątkowy kompleks przyciąga nie tylko swoim urokiem, ale także doskonałym położeniem. U wylotu doliny funkcjonuje również wygodna kolej krzesełkowa, która zapewnia szybki dostęp na Wielką Czantorię w Ustroniu Polanie.

Barwna Historia Jaszowca

Historia Jaszowca sięga lat 60. XX wieku, kiedy to PRL-owskie władze wojewódzkie postanowiły wznieść dzielnicę wczasową na tym obszarze. Przy organizacji tego przedsięwzięcia ogłoszono konkurs dla architektów, a zwycięską pracą okazał się projekt Jerzego Winnickiego we współpracy z Ireną Kotelą, Czesławem Kotelą oraz Zygmuntem Winnickim. Plany obejmowały budowę domów wczasowych, związanych z rozwojem przemysłu na Górnym Śląsku. Ministerstwo Budownictwa uhonorowało projekt nagrodą II stopnia w 1962 roku. W efekcie powstały punktowce, liniowce oraz gronowce, skierowane ku południu.

Budowa rozpoczęła się w 1961 roku, obejmując m.in. instalację gazową na terenie inwestycji. W 1963 roku oddano do użytku pierwszy obiekt, znanego dziś jako „Dom Nauczyciela”. Kolejne domy, ośrodek zdrowia oraz centrum handlowo-usługowe zapełniły krajobraz Jaszowca. Inwestycję ukończono w 1970 roku, choć niestety nie zrealizowano planowanych basenów, boisk i muszli koncertowej. Śląski Instytut Naukowy w Katowicach skrytykował funkcjonowanie ustrońskich domów po przeprowadzeniu badań. Władzom komunistycznym nie odpowiadał model spędzania wakacji przez wczasowiczów oraz niski procent klasy robotniczej korzystającej z wybudowanych domów (tylko 20–30%).

Ciekawostki Architektoniczne

Architektura Jaszowca to nie tylko historia, ale także wyjątkowe dzieło sztuki. Punktowce, liniowce i gronowce wkomponowane w krajobraz tworzą niepowtarzalny charakter tego miejsca. Zwrócone na południe budynki doskonale komponują się z otaczającą przyrodą, tworząc harmonijną całość.

Ustroń Polana stacja kolejowa zimą

Przyroda Jaszowca

Oprócz architektonicznych atrakcji, Jaszowiec zachwyca również swoim otoczeniem przyrodniczym. Dolina Jaszowca oraz stok Równicy to doskonałe miejsce dla miłośników spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. Przyroda jest tu niezwykle różnorodna, oferując unikalne doznania każdemu, kto zdecyduje się odkryć to magiczne miejsce.

Wisła rzeka zimą
Wisła rzeka zimą
Wisła rzeka zimą
Wisła rzeka zimą
Wisła rzeka zimą
Kładka dla pieszych nad Wisłą zimą

Równica: Szczyt Górski w Beskidzie Śląskim

Beskid Śląski, malownicza kraina Polski, skrywa wiele naturalnych skarbów, a jeden z nich to Równica, imponujący szczyt górski o wysokości 884,6 m n.p.m. Położony w Paśmie Równicy, stanowi nie tylko punkt widokowy, ale również fascynujące miejsce o bogatej historii i unikalnej florze.

Gościniec Równica - Schronisko parking

Historia Nazwy i Pierwsze Wzmianki

Nazwa „Równica” wywodzi się od „równego”, prawie poziomego grzbietu na południowy wschód od szczytu, rozciągającego się na około 1 km. Już w dokumentach z 1566 r. wspomina się o tej górze, a w drugiej połowie XVII w. na łące Równica istniał szałas, świadczący o obecności ludzi w tych okolicach.

Gościniec Równica - Schronisko zimą

Geografia i Panorama

Równica zachwyca nie tylko swoją historią, ale również imponującym otoczeniem. Położony pomiędzy dolinami Wisły i Brennicy, oferuje malownicze widoki zarówno z Ustronia Polany, jak i z Brennej. Wierzchołek góry oraz jej stoki są gęsto porośnięte lasami, głównie bukowymi i mieszanymi, tworząc niepowtarzalny krajobraz.

Równica zimą, Zbójnicka Chata ścieżka

Pasterskie Dziedzictwo

Podszczytowa polana o wystawie południowo-zachodniej pełniła w przeszłości istotną rolę jako ośrodek pasterski. Badania Ludomira Sawickiego z 1913 r. dokumentują istnienie szałasu na Równicy, gdzie trzej wspólnicy z Ustronia pasły aż 266 owiec i 10 krów. Drugi szałas, położony pod szczytem od strony wschodniej, był miejscem, gdzie pięciu wspólników z Brennej troszczyło się o 200 owiec i 10 krów[5].

Flora i Fauna Równicy

Równica nie tylko fascynuje swoją historią, ale również stanowi naturalne schronienie dla różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Lasy bukowe i mieszane tworzą unikalne ekosystemy, a polany przy szczytowej części góry pełnią ważną rolę w zachowaniu różnorodności biologicznej.

Ustroń Jaszowiec widok na Beskid Śląski zimą
zima Ustroń Jaszowiec
Ustroń Jaszowiec zimą
Ustroń Jaszowiec zimą
Ustroń Jaszowiec widok na Beskid Śląski zimą
Ustroń Jaszowiec droga na Równicę zimą
Widok z Równicy na Beskid Śląski zimą
Widok z Równicy na Beskid Śląski zimą
Widok z Równicy na Beskid Śląski zimą

Ciekawostki Historyczne

Warto przyjrzeć się również interesującym faktom z przeszłości Równicy. W XVII wieku na tej górze istniała hala Szlapówka, obecnie już zupełnie zarośnięta, ale pozostawiająca ślad w historii regionu. Prawdziwe dzieje góry ukazują się nam poprzez pryzmat minionych epok.

Widok z Równicy na Beskid Śląski zimą

Podsumowanie

Jaszowiec to nie tylko część Ustronia – to magiczne miejsce, które łączy historię, architekturę i piękno przyrody. Ośrodek wczasowy w Jaszowcu to doskonałe miejsce na relaks i wypoczynek. Architektura, choć powstała w latach 60., nadal zachwyca swoją oryginalnością. Przyroda otaczająca Jaszowiec sprawia, że to miejsce staje się niezapomniane.

Ustroń Polana stacja kolejowa zimą
Ustroń Jaszowiec droga na Równicę zimą

Zapraszamy do odkrywania piękna Jaszowca!

Wisła rzeka zimą
Wisła rzeka zimą
Wisła rzeka zimą

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!