Czechy / miasto

Igława, Ihlava, Czechy: Historia, Kultura i Gospodarka

Igława, znana również jako Jihlava w języku czeskim, to malownicze miasto statutarne leżące w południowej części Republiki Czeskiej. Położone na Wysoczyźnie Czeskomorawskiej, stanowi fascynujące połączenie dwóch bogatych krain historycznych: Czech właściwych i Moraw. Ta oaza kultury i historii, otoczona malowniczym krajobrazem nad rzeką Igławą, zasługuje na uwagę i zgłębienie.

Kašna Amfitrité, Ihlava
Kašna Amfitrité, Ihlava

Nazwa Miasta: Igława a Jej Pochodzenie

Początki nazwy Igławy są nieco tajemnicze, jednakże warto zanurzyć się w bogatą historię, aby lepiej zrozumieć to fascynujące miasto. Nazwa Igławy wywodzi się prawdopodobnie od Longobardów (Igulaha) lub Słowian, gdzie „jehla” oznacza ostre kamienie w korycie rzeki. Niektórzy historycy podają, że Niemcy, zamieszkujący miasto od średniowiecza, łączyli nazwę z niemieckim słowem Igel, co stało się podstawą dla symboliki miasta, w tym obecności jeża.

Kašna Amfitrité, Ihlava
Kašna Amfitrité, Ihlava

Dynamiczna Gospodarka Igławy

Miasto Igława to nie tylko bastion historii, ale także centrum dynamicznej gospodarki. Przemysł maszynowy, samochodowy, elektroniczny, włókienniczy, drzewny, szklarski, skórzany, spożywczy oraz hutniczy rozwijają się tu z ogromnym powodzeniem.

Rynek w Ihlavie
Rynek w Igławie

Bogata Historia Igławy: Od Złota Srebra do Rozkwitu Przemysłu

Historia Igławy sięga około roku 1240, kiedy to została założona jako wolne miasto górnicze z bogatymi złóżmi rudy srebra. To sprawia, że Igława jest najstarszym miastem górniczym w Czechach, aż o 50 lat starszym od Kutnej Hory. Pierwsza wzmianka o osadzie Jihlava pochodzi jednak z 1233 roku. W XIV wieku wydobycie srebra uległo zahamowaniu, a miasto zaczęło rozwijać sukiennictwo. W XIX wieku Igława stała się ważnym ośrodkiem przemysłowym, głównie w dziedzinie włókiennictwa, zdobywając jednocześnie połączenie kolejowe. Do 1945 roku Igława była niemiecką wyspą językową, a od 2001 roku pełni zaszczytną rolę stolicy kraju Wysoczyna.

Rynek w Ihlavie
Rynek w Igławie

Współczesność Igławy: Ośrodek Administracyjny, Przemysłowy i Kulturalny

Obecnie Igława to nie tylko przeszłość, ale także dynamiczna współczesność. Miasto pełni rolę regionalnego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego (dom dla Wyższej Szkoły Politechnicznej) i kulturalnego. Przemysł maszynowy, reprezentowany m.in. przez zakłady Robert Bosch GmbH i Motorpal, dominuje w strukturze gospodarki. Miasto może się również poszczycić klubami sportowymi, takimi jak piłkarski FC Vysočina Igława i hokejowy Dukla Jihlava. Ponadto, Igława jest ważnym węzłem drogowym i kolejowym na skalę kraju.

Ihlava, Czechy
Igława, Czechy

Zabytki Igławy: Labirynt Historii i Kultury

Podczas wizyty w Igławie nie można pominąć bogactwa zabytków. Stare Miasto, z Placem Masaryka jako sercem miejskiego rynku, skrywa w sobie kościoły św. Jakuba, św. Krzyża, Wniebowzięcia NMP i św. Ignacego, liczne kamienice mieszczańskie, ratusz oraz pozostałości obwarowań miejskich z Bramą Matki Boskiej. Turystom udostępniony jest także labirynt podziemnych korytarzy o imponującej długości 25 km – drugi co do wielkości kompleks podziemny w Czechach. Poza Starym Miastem znajduje się cmentarz żydowski z grobowcem rodziców Gustava Mahlera, a także duży ogród zoologiczny.

Ihlava, uliczki brukowane
Igława, uliczki brukowane

Dziedzictwo Igławy i Jej Znani Mieszkańcy

Historycznie, Igława stanowi obszar dwóch krain historycznych: Czech właściwych (część lewobrzeżna miasta) i Moraw (część prawobrzeżna, w tym Stare Miasto). Kamienie z czasów Marii Teresy w północnej części miasta wyznaczają granicę czesko-morawską.

Magistrat Miasta Jihlavy
Magistrat Miasta Jihlavy

Miasto Igława było również kolebką dla wielu znanych postaci. Tutaj urodzili się malarz Dominik Oesterreicher (1750–1809), protoplasta rodu Estreicherów, lekarz Josef Vincenc Melion (1813–1905) oraz historyk i genealog Ottokar Lorenz (1832–1904).

Kostel svatého Ignáce z Loyoly, drzwi
Kostel svatého Ignáce z Loyoly, drzwi

Igława to nie tylko miasto na mapie, ale pulsująca tkanka historii, kultury i rozwoju. Odkrywanie jej uroków to podróż w czasie i przestrzeni.

Ihlava, rynek
Ihlava, rynek
Rynek w Ihlavie
Ihlava, rynek
Vyhlídková věž kostela sv. Jakuba
Vyhlídková věž kostela sv. Jakuba

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!