Artykuł partnera

Nieprzemijalne piękno. Krótka opowieść o piórze wiecznym

Dla wielu osób ten przedmiot jest już reliktem przeszłości. Coraz rzadziej piszemy ręcznie, a do tej czynności częściej służy błyszcząca powierzchnia dotykowego ekranu telefonu lub klawiatura komputera, niż matowa kartka w kratkę. Mimo wszystko artykuły piśmiennicze wciąż cieszą się uznaniem sporej grupy osób.

Gdzie kupić pióro wieczne w dzisiejszych czasach i jakie ono powinno być, aby służyło jak najdłużej? Na to pytania spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule.

Co to jest pióro wieczne i kto je wynalazł?

W XIX wieku używano tylko modeli z obsadką. Trzeba było zamoczyć końcówkę w kałamarzu i dopiero potem przenieść przybór piśmienniczy na papier, aby napisać zdanie. Wymagało to nie lada umiejętności, ponieważ chwila nieuwagi mogła sprawić, że na kartce pojawił się kleks. Nawet najbardziej uważny użytkownik pióra z obsadką ma z pewnością taką plamę na sumieniu. A co to jest pióro wieczne i dlaczego stało się tak popularne? Atrament z naboju przedostaje się przez kapilarę do stalówki, przez co przyrząd ma udoskonalony mechanizm nacisku i ręka mniej męczy się podczas pisania. O grubości linii decyduje natomiast rodzaj stalówki.

Jeszcze w latach 70. pióro wieczne uchodziło w Polsce za artykuł luksusowy lub przynajmniej mało dostępny. Sama stalówka zaczęła być produkowana maszynowo niemal równo 200 lat temu.  Pozostaje odpowiedzieć na pytanie: kto wynalazł pióro wieczne? Tym pomysłowym człowiekiem był Lewis Edson Waterman. Pracował jako agent ubezpieczeniowy i przy wypełnianiu dokumentów co rusz spadały na nie paskudne kleksy. Przedsiębiorczy Amerykanin postanowił to zmienić i 1883 roku skonstruował pióro wieczne, jakie znamy dzisiaj. 

pióro wieczne

Watermanowi w upowszechnieniu pomysłu pomogła rewolucja przemysłowa i ogólny pęd ludzkości ku nowościom technologicznym. Przyjazny grunt dla wynalazków to jedno, ale pióro wieczne było po prostu praktyczne. Jest niewielkich rozmiarów, więc inżynierowie mogli je trzymać w kieszeni marynarki. Bez obaw, że tusz wyleje się i zabrudzi ubranie. To właśnie miniaturyzacja oraz kompaktowość przedmiotu sprawiła, że pióro tego rodzaju stało się tak popularne i chętnie używano go na całym świecie.

Jakie pióro wieczne wybrać i gdzie je kupić?

Od wielu lat wieczne pióra są zastępowane przez plastikowe długopisy. Coraz więcej osób podkreśla jednak, że korzystając z tego rodzaju artykułu piśmienniczego przyczyniamy się w znacznym stopniu do zwiększenia ilości plastikowych odpadów. Niemal każdy element długopisu jest wykonany z tego materiału, dlatego produkt jest tak tani. Jakie wybrać pióro wieczne, aby móc cieszyć się nim jak najdłużej i móc stosować w praktyce podejście zero waste?

W tym względzie warto kierować się kryterium jakości, której gwarancją są poszczególne marki. Wiele z nich ma olbrzymie doświadczenie produkcyjne. Znakomitą renomę ma m.in. wspomniany już Waterman, ale i Sheaffer, Parker, Montblanc czy Pelikan. Jakie pióro wieczne będzie idealne, to zależy od indywidualnych preferencji kupującego. Niemniej są to artykuły, które używa się przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat i mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Jeśli nie przypadły Ci do gustu klasyczne modele dostępne w sklepie papierniczym i szukasz czegoś naprawdę eleganckiego, możesz sięgnąć po luksusowe egzemplarze. Gdzie kupić pióro wieczne na prezent dla wyjątkowej osoby? Dobrym pomysłem jest odwiedzenie salonów Noble Place. Tam dostępne w sprzedaży są modele marki Montblanc, cenionej na rynku artykułów piśmienniczych.

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!