Polska / Śląskie

Częstochowa – niezwykłe miasto i jego atrakcje

Jest niezwykłym miastem, które może oczarować nas swym pięknem i bogactwem. Częstochowa to atrakcyjny cel wycieczki i dla wiernych, i dla tych, którzy chcą nacieszyć się widokiem pięknych budowli i niezwykłych zabytków. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Częstochowa Mural "Strażnik Czasu" Tomasz Sętowski

Mural „Strażnik Czasu” Tomasz Sętowski

Częstochowa i jej miejsce na mapie Polski

To niezwykłe miasto może oczarować już samym swym położeniem. Położenie na skraju Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz na słynnym Szlaku Orlich Gniazd jest bez wątpienia wielkim walorem Częstochowy. Dodatkowo miasto to może się pochwalić bliskością Wyżyny Wieluńskiej oraz malowniczą scenerią Obniżenia Górnej Warty. Taka lokalizacja sprawia, że Częstochowa może się okazać nie tylko głównym celem wycieczki, ale i doskonałym punktem wypadowym dla tych turystów, którzy chcą lepiej poznać jej malownicza okolicę.

Z kart historii, czyli Częstochowa i jej dzieje

Częstochowa jest miastem niezwykle atrakcyjnym dla historyków. Pierwsze zmianki na jej temat pojawiają się w dokumentach z początków XIII wieku, choć dla współczesnego miasta bardzo ważnym okresem okazały się czasy Władysława Opolczyka. To właśnie w okresie jego rządów, pod koniec XIV stulecia, nastąpił wyraźny podział na miasto, zwane Starą Częstochową, oraz na Jasną Górę, ściśle powiązaną z klasztorem Paulinów wzniesionym na wzgórzu o nazwie Częstochówka. W swej długiej i dość burzliwej historii Częstochowa dość często była świadkiem tragicznych wydarzeń. Bolesnym dla miasta i jego mieszkańców wydarzeniem był najazd Maksymiliana Habsburga w 1587 roku oraz potop szwedzki w 1655 roku. Oblężenie klasztoru na Jasnej Górze do dziś jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta, a historie z nim związane sprawiły, że Paulinom z Jasnej Góry poświęcono wiele książek i filmów. Nieco mniej znanym, choć równie ważnym wydarzeniem, było zajęcie klasztoru przez konfederatów barskich w lutym 1768 roku. Po II rozbiorze Polski osady, z których w XIX wieku powstała Częstochowa, znalazły się w granicach zaboru pruskiego, jednak już w 1807 roku zostały włączone w granice Księstwa Warszawskiego (od 1815 roku – Królestwa Polskiego).

Częstochowa, Jasna Góra

Włączenie tych osad do Kongresówki miało istotny wpływ na charakter współczesnego miasta, a jednym z efektów polityki prowadzonej w tym czasie stało się połączenie obu osad w jedno miasto. Połączeniu temu miało służyć m. in. wytyczenie w latach 20-tych XIX wieku Alei Najświętszej Maryi Panny. W sierpniu 1826 roku miasta zostały oficjalnie połączone ze sobą, od tego też wydarzenia rozpoczyna się historia miasta Częstochowy. W XIX stuleciu zmienił się też charakter miasta, na co istotny wpływ miał rozwijający się dynamicznie przemysł. Do pierwszych zakładów, mających istotny wpływ na rozwój Częstochowy, zaliczają się: drukarnia, którą od 1869 roku prowadził Berek Kohn, a także Huta Częstochowa, założona pod koniec XIX wieku przez Bernarda Hantke. W czasie I wojny światowej Częstochowa znów została podzielona. Miasto zajęły wojska niemieckie, z kolei władzę nad Jasną Górą przejęły Austro-Węgry. W okresie międzywojennym miasto znajdowało się w granicach Polski, jednak już 3 września 1939 roku zostało zajęte przez wojska niemieckie. Lata okupacji to czas terroru, pogromów Żydów oraz aktywnej działalności w podziemiu. Warto pamiętać, że po upadku Powstania Warszawskiego, to właśnie Częstochowa zaczęła pełnić rolę stolicy Polskiego Państwa Podziemnego.

Częstochowa, Jasna Góra
Częstochowa, Jasna Góra
Częstochowa, Jasna Góra
Częstochowa, Jasna Góra
Częstochowa Mural "Strażnik Czasu" Tomasz Sętowski
Częstochowa z drona

A jaką rolę pełni współczesna Częstochowa? Jest ona miejscem bardzo atrakcyjnym dla przedsiębiorców, a na terenie miasta dzieła około 26 tysięcy przedsiębiorstw. Miasto może się również pochwalić rozległymi terenami inwestycyjnymi, będącymi częścią Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ważną rolę odgrywa tu również Częstochowski Okręg przemysłowy, który może się pochwalić m. in. jedną z największych hut stali w Polsce, wielką koksownią oraz hutą szkła użytkowego i artystycznego. Coraz ważniejsza rolę na terenie miasta spełnia też turystyka. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?

Częstochowa z drona
Częstochowa z drona
Częstochowa z drona
Częstochowa z drona

Spacerkiem przez Częstochowę – na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę?

Częstochowa z drona

Wycieczki po terenie Częstochowy to szansa na zapoznanie się z ciekawymi muzeami, zabytkami architektury oraz miejscami, które są ważnymi ośrodkami życia religijnego. Ważną rolę spełnia tu klasztor Paulinów na Jasnej Górze – miejsce doskonale znane jako cel wielkich pielgrzymek oraz ważnych wydarzeń historycznych. Kuszą jednak i inne obiekty. Z pięknymi kamienicami można się spotkać w czasie spaceru po Alejach Najświętszej Maryi Panny oraz przy ulicy 7 Kamienic, wspaniałą zabudową może się też pochwalić Stary Rynek. Częstochowa kusi też ciekawymi placówkami muzealnymi, wśród których znajduje się rezerwat archeologiczny na terenie dzielnicy Raków oraz Muzeum Haliny Poświatowskiej – poetki, która na świat przyszła w jednym z domów przy ulicy 7 Kamienic. Na terenie miasta nie brak i atrakcji dla tych turystów, którzy cenią sobie zabytki związane z techniką. W pobliżu Jasnej Góry czeka na zwiedzających bardzo ciekawe Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, wielu sympatyków na też Muzeum Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Inną placówką, którą w czasie wycieczki Szlakiem Zabytków Techniki warto odwiedzić, jest częstochowskie Muzeum Produkcji Zapałek.

Częstochowa

Turyści, którzy znajdą tanie noclegi w pobliżu centrum, z pewnością w Częstochowie nudzić się nie będą. Wspaniałe zabytki, ciekawe muzea i galerie – oto atrakcje, które każdemu z nas mogą uatrakcyjnić czas spędzany w tym mieście.

Zobacz też: Wolin, Wrocław, Lubliniec

1 Comment

Komentarz

error: Treść jest zabezpieczona!!