Polska / Śląskie

Schron Waligóra w Węgierskiej Górce

W polskiej historii wojskowej nie brakuje bohaterskich epizodów, a jednym z nich jest historia 151 Kompanii Fortecznej „Węgierska Górka”. Sformowana 28 sierpnia 1939 roku, pod dowództwem kpt. Tadeusza Semika, stała się nieodłączną częścią 1. Brygady Górskiej płk. Janusza Gaładyka.

Bitwa pod Węgierską Górką

Niezatarte pióro czasu zapisuje, że kompania ta wzięła udział w epickiej bitwie pod Węgierską Górką. Niestety, los nie był łaskawy, a 3 września 1939 roku kompania została rozbita. Jednakże, mimo tej klęski, pozostawiła po sobie trwałe ślady w postaci schronu „Waligóra”.

Węgierska Górka Kładka nad sołą

Schron „Waligóra” – Tradycja i Historia

Charakterystyka

Schron „Waligóra” to imponujący jednokondygnacyjny tradytor artyleryjski o odporności C. Jego głównym celem było ostrzeliwanie podejść pod punkt oporu. Załogę stanowili 1 oficer, 3 podoficerów i 17 szeregowych, gotowi sprostać każdemu wyzwaniu.

Wyjątkowa Historia

Po bitwie, w okresie okupacji oraz po zakończeniu wojny, schron nie był aktywnie wykorzystywany. Dopiero w latach 60. znalazł swoje zastosowanie jako punkt dowodzenia podczas dorocznych manewrów wojska polskiego. Dziś, mimo trudności w adaptacji, istnieje projekt stworzenia drugiej części muzeum poświęconego tej ważnej bitwie.

Schron Waligóra od strony zachodniej

Rejestr Zabytków i Uzbrojenie

Zabytek Kultury

Współczesność uznała wartość historyczną schronu, co potwierdza jego wpisanie do rejestru zabytków 28 września 2021 roku (nr rej. A/881/2021). To symboliczne uznanie dla miejsca, które przetrwało próby czasu.

strona południowa

Potęga Uzbrojenia

151 Kompania Forteczna „Węgierska Górka” nie była tylko miejscem walki, ale także imponującym arsenalem. Uzbrojona była w:

  • 2 x armaty polowe 75 mm,
  • 1 x ckm wz. 30,
  • 1 x rkm wz. 28,
  • 3 x wyrzutnie rakiet oświetlających,
  • 2 x stanowiska do łączności optycznej.
Schron Waligóra okna strzelnicze

Przyszłość i Muzealne Dziedzictwo

W obliczu wyzwań adaptacyjnych i skromnych środków, schron „Waligóra” nie przestał inspirować. Planowane jest stworzenie drugiej części muzeum, co umożliwi pogłębienie wiedzy o tej kluczowej bitwie.

Z czego słynie Łeba?

Podsumowanie

151 Kompania Forteczna „Węgierska Górka” to nie tylko stronica historii, ale także pomnik bohaterstwa i determinacji. Jej udział w bitwie pod Węgierską Górką pozostawił niezatarty ślad, a schron „Waligóra” stanowi dziś świadectwo odwagi i poświęcenia. Wartości te doceniła współczesność, czego dowodem jest wpisanie obiektu do rejestru zabytków.

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!