miasto / Polska / Śląskie

Odkrywanie Górnego Śląska: z wizytą w Zabrzu

Zabrze
Zabrze z drona
Zabrze z drona
Zabrze z drona
Zabrze z drona
Zabrze zimą

Kusi ciekawymi zabytkami i miastami, w których z historią spotkać się można praktycznie na każdym kroku. Górny Śląsk to region wyjątkowy, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Gdzie warto się wybrać, by odkryć jego piękno i różnorodność? Jednym z tych miast, które mogą się okazać ciekawym celem wycieczki, jest Zabrze. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Z kart historii – dzieje Zabrza w pigułce

Współczesne Zabrze jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w dolinie Bytomki. Aż trudno uwierzyć, że to grane miasto powstało z wielu małych osad rolniczych, zakładanych na terenie dzisiejszego miasta w różnych okresach historycznych. Najstarszą dzielnicą dzisiejszego Zabrza są Biskupice, o których wspominają dokumenty z połowy XIII wieku. Wiadomo też, że w XIV wieku istniała już osada Mikulczyce, będąca dziś jedną z wielu zabrzańskich dzielnic. Osada Zabrze, traktowana jako zalążek dzisiejszego miasta, po raz pierwszy wspominana jest w dokumentach z 1305 roku, zatem i ona może się pochwalić długą historią. Większość osad, z których z czasem powstało Zabrze, aż do XVIII wieku funkcjonowało jako typowe osady rolnicze. Sytuacja zmieniła się w połowie XVIII stulecia, kiedy to zaczęły powstawać pierwsze zakłady przemysłowe. Założenie takich zakładów, jak kopalnia „Luiza” w 1790 roku czy kopalnia węgla koksującego „Concordia” sprawiło, że charakter dotychczasowych osad rolniczych znacznie się mienił, nastąpił tez dynamiczny rozwój osadnictwa. W XIX wieku, kiedy Zabrzem władali panowie z rodu Donnesrmarcków, powstawały tu kolejne wielkie zakłady przemysłowe, w tym huta „Donnersmarck”, kopalnia „Guido” oraz koksownia „Zabrze”. Dzięki temu w 1922 roku Zabrze, będące już zlepkiem kilku osad, mogło uzyskać prawa miejskie. Warto pamiętać, że w tym czasie nazwa miasta brzmiała Hindenburg, co miało związek z nasilającą się tu z każdym rokiem germanizacją. Choć do Polski Zabrze powróciło dopiero po II wojnie światowej, jego mieszkańcy walczyli o zachowanie polskich tradycji. Wielu mieszkańców Zabrza brało też aktywny udział w powstaniach śląskich. Do dziś miasto to jest ważnym ośrodkiem kultury, które może się pochwalić ciekawą ofertą wydarzeń artystycznych. Wielką popularnością cieszy się tutejszy teatr, ważną placówką jest też zabrzański Dom Muzyki i Tańca, znany z wielu ciekawych koncertów. Rośnie też rola turystyki na terenie tego miasta, przy czym główną atrakcją są tu zabytki techniki. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po tym mieście?

Zabrze z drona
Zabrze z drona
Zabrze z drona

Zabrze i jego atrakcje: co warto zobaczyć?

Na mapie Zabrza nie brak ciekawych punktów, którym w czasie wycieczki po tym mieście warto poświęcić swój czas. Bez wątpienia ciekawym doświadczeniem dla turystów może się okazać spacer po ulicy Wolności – najdłuższej (9 km długości) i najstarszej ulicy na terenie miasta. Przy ulicy tej można zobaczyć wiele ciekawych budowli, przy czym większość z nich to zabytki z przełomu XIX i XX wieku. Wiele ciekawych obiektów czeka też przy ulicy 3 Maja. Tu główną atrakcją jest Muzeum Górnictwa Węglowego, które ma swą siedzibę w zabytkowym gmachu dawnego starostwa zabrzańskiego. Ciekawa ekspozycja, poświęcona m. in. kulturze i technice górniczej, robi spore wrażenie na zwiedzających. Dla tych, którzy w czasie wycieczki po terenie Zabrza chcą poczuć klimat górniczego miasta, nie lada gratką może się okazać wizyta na terenie Zabytkowej Kopalni Węgla „Guido”. Podziemne trasy turystyczne zadziwiają, a ich pokonanie każdemu turyście pozwala zapoznać się z charakterem pracy pod ziemią. Inna górnicza ciekawostka, której w trakcie zwiedzania Zabrza warto się uważniej przyjrzeć, znajduje się przy ulicy Wolności. To skansen górniczy „Królowa Luiza”, którego dumą jest wciąż działająca maszyna wyciągowa z 1915 roku.

A co z miejskimi atrakcjami?

 Kto chce poznać dzieje miasta, ten powinien wybrać się do Muzeum Miejskiego. Kusi ono ciekawą kolekcją porcelany i rzemiosła artystycznego, nie brak tu również eksponatów, dzięki którym można zyskać wiele ciekawych wiadomości na temat życia mieszkańców dawnego Zabrza. Miłośników sztuki sakralnej może z kolei zachwycić kościół św. Józefa. Wzniesiony w latach 30-tych XX wieku, jest jedną z najbardziej oryginalnych budowli na terenie Zabrza. Ciekawą świątynią jest też kościół św. Anny, który znajduje się w centrum miasta. Perełką drewnianej architektury, która wyjątkowo intryguje turystów odwiedzających Zabrze, jest kościół św. Jadwigi. Wzniesiony w 1930 roku, jest jednym z ciekawszych obiektów sakralnych w tej części Górnego Śląska i cennym zabytkiem, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas.

Zabrze z drona
Zabrze z drona
Zabrze z drona
Zabrze z drona
Zabrze z drona, kościół św. Anny
Zabrze z drona
Zabrze z drona
Zabrze z drona

Wycieczki po tak ciekawym regionie, jakim jest Górny Śląsk, dla każdego z nas mogą się okazać ciekawą przygodą i wielkim wyzwaniem. Wspaniałe atrakcje, z którymi można się spotkać m. in. w trakcie zwiedzania Zabrza, mogą oczarować każdego, a górnośląskie zabytki w ciekawy sposób opowiadają nam o dziejach tej krainy i losach jej mieszkańców. To dzięki nim tereny Górnego Śląska coraz mocniej kuszą turystów, stając się coraz chętniej wybieranym kierunkiem turystycznych wypraw.

Zobacz też: Wrocławski rynek i Wisłę

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!