Artykuł partnera

Jakie stereotypy o Skandynawach powtarzają Polacy?

Rejsy wycieczkowe do Skandynawii są coraz popularniejsze wśród Polaków, którzy od leżenia plackiem na plaży wolą aktywny wypoczynek. Zanim zarezerwujesz prom do Skandynawii, sprawdź jakie stereotypy o Szwedach, Duńczykach i Norwegach są najczęściej powtarzane w Polsce. Warto na nie uważać, by nie ograniczać się do często powtarzanych frazesów, lecz mieć głowę otwartą na spotykanych ludzi.

Skąd się biorą stereotypy?

Według Słownika Języka Polskiego PWN stereotyp to funkcjonujący w świadomości społecznej uproszczony i zabarwiony wartościująco obraz rzeczywistości. Tworzenie stereotypów jest skłonnością spontaniczną, która służy upraszczaniu świata i redukowaniu nadmiaru informacji. Wiele stereotypów funkcjonuje w obrębie społeczeństwa, np. kobieta jest gorszym kierowcą, chłopcy bawią się samochodzikami, a dziewczynki lalkami, niebieski jest dla chłopca, a różowy dla dziewczynki itp. Nieustannie powtarzamy też stereotypy na temat innych narodów, zwłaszcza tych, których nie znamy – Amerykanie mają białe zęby, mieszkańcy Afryki są biedni, Chińczycy jedzą ryż, a Włosi kochają swoje matki. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym stereotypom dotyczącym Skandynawów – jak najczęściej postrzegamy ich w Polsce?

Jaki jest stereotypowy Szwed?

Na morskie wycieczki ze Świnoujścia najczęściej decydują się osoby podróżujące do Szwecji. W Polsce mamy całkiem sporo stereotypów na temat Szwedów. Wydaje nam się, że wszyscy Szwedzi są niebieskookimi blondynami, dlatego możemy być zaskoczeni podczas wizyty w którymś z tamtejszych miast. Dużo mówi się u nas również o szwedzkich upodobaniach kulinarnych, zwłaszcza o słynnym kiszonym śledziu (surströmming), którego rzekomo uwielbia każdy Szwed. Do tego obowiązkowo klopsiki, które przecież królują w restauracji IKEA – jedynym sklepie meblowym w całej Szwecji (obok którego zawsze znajduje się sklep odzieżowy H&M).

A czego słuchają wszyscy Szwedzi? Oczywiście ABBY, której piosenki w każdym domu rozbrzmiewają od rana do nocy. Każdy Szwed czeka też cały rok na 6-tygodniowy Melodifestivalen, podczas którego wybierany jest reprezentant Szwecji na Eurowizję – uwielbianą przez wszystkich rodaków. Jak powszechnie wiadomo, Szwedzi jeżdżą wyłącznie samochodami Volvo, dlatego na tamtejszych ulicach z pewnością będziesz się wyróżniać. Każdy Szwed, bez wyjątku, jest też uprzejmy i spokojny.

Czas na stereotypowego Duńczyka

Duńczycy, jak powszechnie wiadomo, są bardzo powściągliwi, dlatego nie ma szans, żeby ktoś powiedział Ci, jak dotrzeć do hotelu. Najchętniej spędzają czas w domach, gdzie celebrują hygge, grając w planszówki, pijąc kakao z piankami i robiąc na drutach wełniane skarpety. Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na świecie, dlatego zawsze się uśmiechają (oczywiście jeśli akurat nie są powściągliwi). Każdy Duńczyk uwielbia piwo Carlsberg, robi zakupy w JYSK, no i przede wszystkim mówi językiem, którego za nic nie da się zrozumieć – nie rozumieją go Norwegowie, Szwedzi ani turyści. Duńczycy, w przeciwieństwie do Szwedów, nie mają znanej marki samochód, lecz w ogóle im to nie przeszkadza, bo wszędzie jeżdżą na rowerze. Rowerowa pasja wynika prawdopodobnie z tego, że Dania jest krajem wybitnie nizinnym, dlatego jazda na rowerze jest łatwa i przyjemna.

Stereotypowy Norweg – jaki jest?

Polacy to największa mniejszość narodowa w Norwegii, dlatego można powiedzieć, że specjalizujemy się w norweskich stereotypach. Oczywiście każdy Norweg słucha black metalu i podczas świąt wielkanocnych spędza czas w swojej hytte, gdzie przez cały długi weekend czyta skandynawskie kryminały. Jak powszechnie wiadomo, w Norwegii zima trwa przez cały rok, a Norwegom nigdy nie jest zimno – w końcu już niemowlęta śpią w wózkach na mrozie. Zimą Norweg wszędzie chodzi na nartach, a na ulicach pozdrawiają go niedźwiedzie polarne. Wszyscy Norwegowie są też bajecznie bogaci, choć tego nie okazują – zamiast rozpływać się w luksusach, kupują małe domki w górach. Na obiad jedzą oczywiście norweskiego łososia, a obowiązkowym elementem odzienia jest norweski sweter. W każdy weekend Norwegowie pokonują kilometry w górach, by podziwiać słynne fiordy i zajadać się lukrecją.

Podróże kształcą i pomagają walczyć ze stereotypami

Wyjeżdżając za granicę, nie tylko odkrywamy nowe miejsca, zwiedzamy muzea i uczymy się języka, lecz przede wszystkim poznajemy ludzi. Podczas podróży na każdym kroku natykamy się na lokalnych mieszkańców, którzy mają unikalne pasje i doświadczenia. Z pewnością oni też mają zakorzenione pewne stereotypy na temat Polaków. Warto więc poznawać ludzi i walczyć ze stereotypami, które dotyczą obu stron. Jeśli chcesz się dokształcić przed podróżą, czytaj książki i blogi o Skandynawii, oglądaj wywiady i reportaże, a także poznawaj online osoby z kraju, do którego chcesz się wybrać. Szybko zauważysz, że stereotypy na temat Skandynawów to ogromne uproszczenie, które nie znajduje pokrycia w rzeczywistości. Ciekawe, w jaki sposób zdefiniowalibyście Polaków. A jak postrzegają nas inne narody? Warto się nad tym zastanowić.

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!