Mazowieckie / miasto / Polska

Warszawskie skarby: spacer przez Łazienki Królewskie

Spacery po Warszawie każdemu z nas mogą sprawić wiele radości. Nie brak w tym mieście miejsc, w którym można nacieszyć się i pięknem architektury, i wspaniałą zielenią. Dla tych, którzy chcą poznać dzieje tego miasta, a jednocześnie wypocząć na łonie natury, atrakcyjnym punktem w programie wycieczki po Warszawie będą Łazienki Królewskie. To jeden z najsłynniejszych parków w Polsce oraz atrakcja, z której Warszawa nie bez powodu jest tak dumna. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Na co warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Łazienki Królewskie i ich fenomen

Łazienki Królewskie są jednym z najważniejszych punktów na turystycznym planie Warszawy. Ten park przyciąga spacerowymi alejkami, bogatym światem fauny i flory, cennymi zabytkami oraz historią, którą z pewnością warto poznać. Dzieje warszawskich Łazienek zaczynają się w XVII wieku, kiedy to Stanisław Lubomirski zbudował na terenie dawnego zwierzyńca pierwsze obiekty: łaźnię oraz ermitaż. To wokół tych budynków zaczął się z czasem rozwijać kompleks parkowo-pałacowy, który dziś jest jedną z ważniejszych wizytówek polskiej stolicy. Gdy Łazienki stały się rezydencją Stanisława Augusta Poniatowskiego, ich forma i charakter znacznie się zmieniły. Powstały nowe obiekty i reprezentacyjne budowle, które do dziś cieszą nasze oczy. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym miejscu?

Pomnik Fryderyka Chopina
Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie

Nie tylko Pałac na Wodzie

Dumą Łazienek Królewskich, a jednocześnie jedną z najsłynniejszych rezydencji warszawskich, jest Pałac na Wodzie. Pierwotnie był to pawilon kąpielowy, który – dzięki rozbudowie – zapisał się w dziejach Warszawy jako rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Choć król oficjalnie przebywał na Zamku Królewskim, w Łazienkach spędzał wiele tygodni. Urzędował tu od maja do września, a jego letnia rezydencja szybko stała się ważnym miejscem spotkać dla wielu przedstawicieli świata kultury i nauki. Pałac ten otoczony został ogrodem utrzymanym w stylu angielskim, na terenie którego powstały liczne obiekty, wznoszone według projektu Dominika Merliniego – włoskiego architekta, z którego twórczością można się w Warszawie spotkać dość często. Do ciekawszych obiektów zaliczają się tu Biały Domek, w którym przebywał na wygnaniu Ludwik XVIII, oraz amfiteatr, kuszący pięknym otoczeniem oraz ciekawym rozmieszczeniem sceny i widowni. Gdy Łazienki Królewskie stały się własnością Romanowów, na ich terenie zaczęły się pojawiać kolejne obiekty. Do najcenniejszych pamiątek z tego okresu zaliczają się takie zabytki, jak Świątynia Sybilli czy Świątynia Egipska.

Co jeszcze warto zobaczyć w tym parku?

Pałac na Wodzie, służący dziś jako ważna placówka muzealna, jest jednym z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Warszawie. Warto jednak pamiętać, że Łazienki Królewskie mogą się pochwalić wieloma innymi ciekawostkami. Warto zatrzymać się na chwilę przed Pałacem Myśliwieckim, w którym dawniej mieszkali ważniejsi urzędnicy z królewskiego dworu, warto też odwiedzić Starą Pomarańczarnię. W czasie spaceru po Łazienkach Królewskich warto też znaleźć czas na wypoczynek w tutejszych ogrodach. Wielkie wrażenie może zrobić Ogród Królewski, wspaniałą atmosferą urzeka Ogród Romantyczny. Innym ważnym obiektem, z którym Warszawa często jest kojarzona, jest pomnik Fryderyka Chopina, przy którym często organizowane są plenerowe koncerty. W parku tym znalazło się również miejsce na pomniki tak znanych i ważnych postaci, jak król Jan III Sobieski, Cyprian Kamil Norwid czy Henryk Sienkiewicz. Przy każdym z nich warto się na chwilkę zatrzymać, by w ciszy i spokoju nacieszyć się jego widokiem.

Łazienki Królewskie

Spacery po Łazienkach Królewskich to idealna oferta dla tych, którzy w czasie pobytu w Warszawie chcą odpocząć od gwaru wielkiego miasta. Tu, w otoczeniu wspaniałej zieleni, każdy z nas może miło spędzić czas, a jednocześnie spojrzeć na Warszawę i jej dzieje z nowej perspektywy.

Zobacz też: Warszawa TOP10 i Częstochowa

Brak komentarza

    Komentarz

    error: Treść jest zabezpieczona!!